Sposób przeniesienia własności w umowie sprzedaży

Pytanie:

"Czy umowa sprzedaży nieruchomości przenosi własność na nabywcę?"

Odpowiedź prawnika: Sposób przeniesienia własności w umowie sprzedaży

W prawie cywilnym wyróżnia się czynności prawne rozporządzające, zobowiązujące oraz czynności o tzw. podwójnym skutku, czyli zobowiązująco-rozporządzające. Czynności rozporządzające wykonywane są na podstawie czynności zobowiązujących. Zgodnie z art. 155 par. 1 kodeksu cywilnego, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej (a taką rzeczą z pewnością jest nieruchomość) przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Umowa taka jest więc umową zobowiązująco - rozporządzającą, chyba że skutek rozporządzający strony w umowie tej wyraźnie wyłączyły. Ponadto, własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu, a jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności.


 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika