Ustanowienie służebności gruntowej

Pytanie:

"Czy z wnioskiem do sądu o ustanowienie służebności gruntowej za wynagrodzeniem może wystąpić tylko właściciel ewentualnej przyszłej nieruchomości władnącej, czy z wnioskiem takim może wystąpić także właściciel nieruchomości służebnej? Ustanowienie tej służebności, i tak faktycznie wykonywanej, lecz obecnie nieodpłatnie, byłoby przecież także w interesie właściciela nieruchomości obciążonej (wynagrodzenie)."

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie służebności gruntowej

Wniosek do sądu o ustanowienie służebności gruntowej może także złożyć własciciel nieruchomości służebnej (obciążonej). Jak słusznie zauważono, właścicel ten ma w tym swój interes. Nie można jednak ustanowić służebności za wynagrodzeniem, jeżeli właściciel nieruchomości władnącej nie wyraża na to zgody. W analizowanym wypadku właściciel nieruchomości obciążonej może żądać stosownego wynagrodzenia za korzystanie z przedmiotu jego własności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • trawka 2013-05-27 07:51:35

    witam! Służebność gruntowa czynna (przejazdu) można nabyć przez zasiedzenie.Nie pamiętam ile wynosi okres wymagany do zasiedzenia , myślę że 10 lat.Tyle bowiem wynosi ustanie służebności poprzez jej nie wykonywanie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika