Uchwały walnego zgromadzenia członków spółdzielni

Pytanie:

"Kto posiada kompetencję do podpisywania uchwał Walnego Zgromadzenia członków spółdzielni - Prezydium Walnego Zgromadzenia (przewodniczący i sekretarz), czy też Komisja wniosków i uchwał? Czy jest to doprecyzowane w przepisach Ustawy Prawo Spółdzielcze?"

Odpowiedź prawnika: Uchwały walnego zgromadzenia członków spółdzielni

Prawo spółdzielcze przewiduje generalny prymat postanowień statutu spółdzielni w zakresie funkcjonowania jej organów. Nie dotyczy to jednak walnego zgromadzenia spółdzielni. Art. 35 par. 5 stanowi, iż tryb zwoływania posiedzeń oraz sposób i warunki podejmowania uchwał określa statut lub przewidziane w nim regulamin organów, odnosi się on jednak wprost jedynie do rady nadzorczej, zarządu, zebrań grup członkowskich, o ile funkcjonują w spółdzielni oraz innych organów składających się z członków spółdzielni, przewidzianych w statucie. Gdy chodzi o walne zgromadzenie członków spółdzielni, art. 41 par. 3 Prawa spółdzielczego rozstrzyga, że z obrad walnego zgromadzenia sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez przewodniczącego walnego zgromadzenia oraz przez inne osoby wskazane w statucie. Minimalnym zatem wymogiem w zakresie podpisania uchwał zgromadzenia jest, aby dokonał tego przewodniczący walnego zgromadzenia. Statut może dodatkowo przewidywać, że uczynią to również inne osoby.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika