Najem związany ze stosunkiem pracy

Pytanie:

"Gmina ma prawo wydzielić z zasobu mieszkań komunalnych pulę mieszkań służbowych przeznaczonych dla osób niezbędnych dla gminy z tytułu wykonywanej pracy. Czy w przypadku ustania stosunku pracy z gminą i tym samym utraty podstawy do zajmowania lokalu mieszkalnego najemca tego lokalu jest zobowiązany do dobrowolnego opuszczenia mieszkania? Czy też gmina zobowiązana jest dostarczyć lokatorowi mieszkanie zastępcze lub socjalne w przypadku orzeczenia sądowego o prawie do takiego lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Najem związany ze stosunkiem pracy

Zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie praw lokatorów rada gminy uchwala m. in. zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali, których najem jest związany ze stosunkiem pracy, jeżeli w mieszkaniowym zasobie gminy wydzielono lokale przeznaczone na ten cel. Jak wynika z opisu sytuacji, pytanie dotyczy właśnie takich lokali. Umowa najmu lokalu z zasobu gminy z pracownikiem tej gminy może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Zgodnie bowiem z art. 5 powołanej na wstępie ustawy umowa o odpłatne używanie lokalu może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Umowa o odpłatne używanie lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem lokalu socjalnego lub lokalu związanego ze stosunkiem pracy, może być zawarta wyłącznie na czas nieoznaczony, chyba że zawarcia umowy na czas oznaczony żąda lokator. W przypadku wynajmowania lokalu pracownikowi gminy warto zastanowić się nad zawarciem takiej umowy na czas określony. Dzięki odpowiedniemu sformułowaniu umowy najmu (tj. sporządzenie umowy na czas określony) stosunek najmu wygaśnie z chwilą upływu terminu, bez potrzeby jego wypowiadania. W przypadku zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony znajdą zastosowanie przepisy art. 11 ustawy dotyczące wypowiedzenia umowy o odpłatne używanie lokalu. Zasady i terminy dotyczące tego wypowiedzenia zawierają artykuły

Rozwiązanie umowy najmu z zachowaniem i bez zachowania terminów wypowiedzenia

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

Jeśli po ustaniu stosunku najmu lub po upływie terminu jego wypowiedzenia lokator nie opuści mieszkania dobrowolnie, gmina może skierować pozew o eksmisję. Jeśli w orzeczeniu o eksmisji sąd orzeknie o prawie byłego najemcy do lokalu socjalnego lub zamiennego, ta sama gmina będzie miała obowiązek taki lokal zapewnić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika