UOKiK ukarał Vision Express. Ważna decyzja dla konsumentów

Konsument ma prawo sprawdzić, przymierzyć a nawet uszkodzić towar zakupiony przez Internet, a następnie go zwrócić bez żadnych konsekwencji.

Sieć salonów optycznych stosowała w swoim sklepie internetowym klauzule niedozwolone, które m. in. utrudniały możliwość ustawowego zwrotu towaru w terminie do 10 dni od otrzymania przesyłki.

Konsument po odebraniu zamówionego towaru przy zakupie przez internet, ma prawo do korzystania z towaru w ramach zwykłego zarządu i nie musi płacić sprzedawcy za zgodne z przeznaczeniem używanie rzeczy - tak wynika z ostatniej decyzji Prezesa UOKiK przeciwko Vision Express.

- Zastosowane przez Vision Express klauzule niedozwolone należą do kategorii najczęściej pojawiających się w regulaminach sklepów internetowych - wskazuje Rafał Bugajski z serwisu KlauzuleNiedozwolone.pl

Porady prawne

Co oznacza pojęcie zwykłego zarządu?

UOKiK wskazuje, że w polskim prawie nie ma prawnej definicji pojęcia zwykłego zarządu. Sformułowanie powstało jednak po to, żeby pomóc przy uregulowaniu kwestii prawa konsumenta do odstąpienia od umowy zakupu zawieranej na odległość. Klient nie ma możliwości zbadania rzeczy tak jak mógłby to uczynić dokonując zakupu w stacjonarnym sklepie przedsiębiorcy.

- Właśnie dlatego UOKiK interpretuje zwykły zarząd jako możliwość zbadania rzeczy, tak jak w tradycyjnym sklepie - tłumaczy ekspert serwisu KlauzuleNiedozwolone.pl

Jak wskazano w decyzji, granice zwykłego zarządy powinny być rozpatrywane każdorazowo indywidualnie. W zakresie zwykłego zarządu mieści się zarówno sprawdzenie jakości wyrobu poprzez jego dotyk, przymierzenie, sprawdzenie wytrzymałości na określone czynniki jak i zweryfikowanie stanu produktu poprzez stwierdzenie braku mechanicznego uszkodzenia, usterki. Nie powoduje to bowiem zmiany stanu takiej rzeczy, a towar po ponownym zapakowaniu nadaje się do dalszej sprzedaży.

- Co ciekawe UOKiK dopuszcza również możliwość odstąpienia od umowy przez konsumenta oraz zwrot towaru nawet w przypadku, gdy rzecz uległa uszkodzeniu - z zastrzeżeniem jednak, że uszkodzenie musi się mieścić w granicach zwykłego zarządu - dodaje Rafał Bugajski.

Konsument może więc korzystać z rzeczy zakupionej w Internecie przez 10 dni od jej otrzymania i jeśli nie narusza zwykłego zarządu, to bez żadnych konsekwencji może ją zwrócić sprzedawcy nawet uszkodzoną.

KlauzuleNiedozwolone.pl - serwis i wyszukiwarka klauzul niedozwolonych w regulaminach sklepów internetowych i umowach konsumenckich.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • MK 2016-11-08 18:56:08

    Zamówiłam w Vision Expres okulary progresywne do pracy w biurze za 1.000 PLN przez które niczego nie mogę zobaczyć. Zupełny brak ostrości do czytania, oraz w pozostałych zakresach. Wzrok zbadano mi na miejscu w gabinecie, obiecywano mi wspaniały rezultat. Wykonane szkła zamazują mi obraz, bez nich widzę znacznie lepiej. Nie ma żadnego kontaktu z osobami decyzyjnymi w zakresie wymiany szkieł. Zawsze słyszę wyjaśnienia, że niema kierowniczki, a tylko ona może podjąć decyzję, czy można wykonać nowe szkła lub zwrócić pieniądze. Wysłałam klika listów poleconych do salonu Vision Expres, jednak wszystkie wróciły z powrotem z adnotacją ?nie podjęto w terminie?. Gdy zapytałam pracowników w salonie Vision Expres dlaczego nie odbierają korespondencji odpowiedziano mi, że ?widocznie list został źle zaadresowany i dlatego nie dotarł do nas?. Dzisiaj nie mam pieniędzy i nie mam okularów do pracy.

  • kontem uoka 2015-09-24 12:48:19

    Z Vision to jest ciekawa sprawa. Ich reklamy sugerują rozdawnictwo, w stylu: "2ga i 3-cia para gratis". Chyba też nadają się do UOKiK. Będąc w salonie powiedziałem, że kupię gdy dacie mi tą 2gą i 3cią parę gratis. Okazało się, że to vouchery po 100zł zniżki na każdą. Taki to gratis, że trzeba wydać 1tys na 3 pary i wtedy zniżka 2x100, podpucha.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika