W życie weszła nowelizacja ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych

30 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ludzi oraz środowiska w kontekście prac laboratoryjnych z wykorzystaniem organizmów i mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO i GMM).

Ustawa wykonuje dyrektywę PE i Rady 2009/41/WE regulującą zamknięte użycie mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych. Doprecyzowuje też obowiązujące w Polsce przepisy, które budziły wątpliwości interpretacyjne.

Do ustawy wprowadzono nowe pojęcia. Chodzi np. o mikroorganizmy, mikroorganizmy genetycznie modyfikowane (GMM) i zamknięte użycie GMM oraz zakład inżynierii genetycznej. Zgodnie z nowymi przepisami utworzony zostanie rejestr tych zakładów. Ustawa doprecyzowuje również dotychczasowe definicje.

Porady prawne

Analogicznie do GMO ustawa wprowadza też Rejestr Zamkniętego Użycia GMM. Jednocześnie uszczegóławia i rozszerza zakres informacji, które w tym rejestrze będą zamieszczane i bezpłatnie udostępniane (część informacji może być zastrzeżona). Rejestr będzie prowadził Minister Środowiska. Podobnie jak w przypadku GMO zamknięte użycie GMM będzie wymagało jego zgody.

Ustawa rozszerza też skład Komisji ds. GMO (nazwa tego organu opiniodawczo-doradczego Ministra Środowiska zmieniła się na Komisję ds. GMM i GMO). Do dotychczasowych 19 członków Komisji, m.in. przedstawicieli resortów i instytucji państwowych, przedsiębiorstw związanych z biotechnologią oraz organizacji ekologicznych, dołączyli minister spraw wewnętrznych i szef ABW. Nowelizacja zapewnia również udział społeczeństwa w postępowaniach m.in. o wydanie zgody na zamknięte użycie GMO i GMM.

Sejm uchwalił ustawę 15 stycznia 2015 r., a prezydent podpisał ją 6 lutego 2015 r. Nowelizacja weszła w życie 30 marca 2015 r.

Źródło: sejm.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ja_kacu 2017-03-31 13:23:55

    noo to mamy szczęście naszym wspaniałym politykom wystarczyło 6 lat - BRAWO!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika