Archiwum artykułów - Strona 189

Jak w zeznaniu rocznym odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne?

27.12.2011

Odliczeniu od dochodu podlega również kwota zapłaconych w roku podatkowym składek ZUS z tytułu: ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego oraz wypadkowego (zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Składki podlegają odliczeniu, o ile (...)

Czy kompensata dla ofiar przestępstw podlega opodatkowaniu PIT?

27.12.2011

Wielu podatników, którzy otrzymali kompensatę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych, ma dylemat, czy kompensata ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wielu z nich uważa, że ustawa (...)

Czy umorzony czynsz podlega opodatkowaniu PIT?

27.12.2011

Osoby, którym spółdzielnie lub gminy umorzyły zaległości czynszowe mają wątpliwości co do tego, czy umorzony czynsz podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też nie. Podatnikom nie pomagają sprzeczne interpretacje urzędów skarbowych w tej sprawie. Zasadą jest, (...)

Nie trzeba dokumentować rachunkami części wydatków na cele rehabilitacyjne

27.12.2011

W rozliczeniu rocznym możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. (...)

Dziadkowie i pasierbowie mogą już dziedziczyć

21.12.2011

Rodzice dziedziczą przed rodzeństwem. Do kręgu spadkobierców ustawowych zostali włączeni dziadkowie jak i pasierbowie zmarłego. Takie zmiany weszły w życie w dniu 28 czerwca 2009 roku, nowelizując obowiązujące od 1965 roku zasady dziedziczenia ustawowego.

Ochrona zdrowia nauczyciela

16.12.2011

Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej. (...)

Jak kontaktować się z organami podatkowymi?

11.12.2011

Prawidłowe spełnianie swoich podatkowych obowiązków oraz skuteczne korzystanie z uprawnień, które przyznaje ustawodawca w ustawach podatkowych, wymaga nie tylko znajomości materialnego prawa podatkowego, ale także pewnych technicznych przepisów regulujących zasady komunikacji (...)

Jak uzyskać zaświadczenie od organu podatkowego?

11.12.2011

Czasem musimy udowodnić, że nie zalegamy zapłatą należności wobec fiskusa albo też nie chcemy przejmować cudzych długów z tego tytułu. W takich przypadkach potrzebne nam będzie stosowne zaświadczenie od organu podatkowego. Gdzie szukać przepisów o zaświadczeniach? Kiedy i (...)

Kiedy można anulować fakturę?

10.12.2011

Kwestia anulowania faktury nie jest uregulowana ani w przepisach ustawy o VAT, ani też w przepisach wykonawczych do niej. Nie oznacza to jednak, że w praktyce podatnicy nie mogą anulować faktury. Możliwość anulowania faktury dopuszczają bowiem zarówno organy podatkowe w wydawanych wiążących (...)

Czy kara umowna podlega VAT?

10.12.2011

Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania lub niewłaściwego wykonania umowy i rodzaj odszkodowania. Stosownie do postanowień ustawy o (...)

Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

10.12.2011

Na ostateczną decyzję o zakupie tego czy innego samochodu wpływają już nie tylko jego dane techniczne, ale również możliwości podatkowe, jakie niesie za sobą jego zakup. Trudno bowiem znaleźć firmę, która przed zakupem samochodu nie dokonana kalkulacji ujęcia tego zakupu i samej eksploatacji (...)

Nabycie własności mieszkania od spółdzielni a podatek dochodowy

10.12.2011

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w sprawie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych przy dokonywaniu przekształceń własnościowych mieszkań spółdzielczych stosownie do postanowień ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w celu zapewnienia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika