Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 341

Zdolność wekslowa spółki cywilnej

17.6.2004

Skoro spółka cywilna nie ma zdolności wekslowej, to mam pytanie: Spółkę cywilną reprezentują wspólnicy. Jeśli więc spółka cywilna wystawi weksel, to muszą być podpisy wspólników oraz nazwa spółki. W tym przypadku zobowiązanie jest spółki. Czy taki weksel nie jest przez to nieważny, (...)

Wymiar godzin dydaktycznych dyrektora szkoły

16.6.2004

Czy przychodzący do szkoły państwowej, nowy dyrektor, posiadający fakultet z np. historii, ma ustawowy obowiązek posiadania lub prowadzenia godzin dydaktycznych z tego przedmiotu? Czy też ma do tego jedynie prawo? Czy może on swobodnie dysponować tym prawem (obowiązkiem) np. odbierając jednemu (...)

Urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego

16.6.2004

Pracownik młodociany rozpoczął praktyki w celu przygotowania zawodowego 1 września 2003 roku, w związku z tym przysługuje mu po pół roku 12 dni urlopu wypoczynkowego (pierwsza praca) oraz po roku 26 dni. Czy można mu udzielić urlopu wypoczynkowego w pełnej ilości dni (38 dni) w okresie wakacji (...)

Deklaracja o dochodach do TBS

15.6.2004

Posiadam spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, które w części było finansowane poprzez kredyt z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Aby móc kupić takie mieszkanie musiałam spełnić dwa warunki: moje dochody nie mogły przekraczać więcej niż o 20% 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (...)

Wzruszenie prawomocnego nakazu

15.6.2004

Czy istnieje możliwość wzruszenia prawomocnego nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności, przy założeniu, że dłużnik dysponuje fakturą korygującą fakturę, z której wierzyciel wywodził swe roszczenia?

Żądanie zwrotu weksla

15.6.2004

Weksel in blanco. Czy złożenie powództwa o wydanie weksla (odpadła przyczyna zatrzymania weksla), blokuje możliwość odsprzedaży niniejszego weksla?

Egzekucja z zasiłku z pomocy społecznej

15.6.2004

Czy w myśl obowiązujących przepisów (znowelizowana ustawa o pomocy społecznej) komornik może zająć wierzytelność (zadłużenie alimentacyjne) z zasiłku stałego wypłacanego przez ośrodek pomocy społecznej? Zasiłek ten stanowi jedyny dochód dłużnika. Jeżeli tak, to do jakiej wysokości? (...)

Używanie takiej samej nazwy firmy

15.6.2004

Wraz żoną założyłem spółkę z o.o. o określonej nazwie. Chciałbym zaznaczyć, że sama nazwa, jak i jej sposób napisania miał służyć jako logo naszej spółki. Dwa tygodnie temu, na ulicy swojego miasta zauważyłem Biuro Podróży o identycznej nazwie oraz identycznym sposobie jej napisania. (...)

Wymiana dowodu rejestracyjnego a zmiana silnika

14.6.2004

Czy Wydział Komunikacji ma prawo żądać wymiany dowodu rejestracyjnego w samochodzie osobowym przy zmianie numeru silnika, czy wystarczy wykonać adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym? Czy w takiej sytuacji zarówno zmiana silnika jak i nabicie nowego numeru powinny być traktowane tak (...)

Odszkodowanie z polisy ojca a majątek małżonków

14.6.2004

Jestem w trakcie rozwodu. Od paru miesięcy mam zniesioną ustawową wspólność majątkową na mocy wyroku sądu - bez podziału majątku dorobkowego. Małżonkowi zmarł ostatnio rodzic. Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiego członka rodziny wypłacone na mocy polisy ubezpieczeniowej zawartej (...)

Zaległości podatkowe a rozdzielność majątkowa

13.6.2004

Czy podpisanie intercyzy zabezpieczy majątek żony w przypadku, gdy wszczęcie kontroli i wydanie decyzji o zaległości podatkowej przez urząd skarbowy nastąpiło po podpisaniu intercyzy, ale dotyczyło zdarzenia z okresu, gdy istniała wspólnota majątkowa małżonków. Zaległość podatkowa dotyczy (...)

Wniesienie prawa do bezpłatnego używania lokalu

13.6.2004

Chcę aneksem do umowy spółki cywilnej wnieść prawo do używania lokalu nieodpłatnie. Chodzi konkretnie o lokal biurowy, który będzie używany jako siedziba w/w spółki cywilnej. Mam jednak wątpliwości jakie dokumenty należy w związku z tym faktem sporządzić i w jakiej formie. Czy wystarczy (...)

Przekazanie nieruchomości spółce cywilnej

11.6.2004

Jak wygląda procedura przekazania nieruchomości do Spółki Cywilnej przez jednego ze wspólników. Jakie są konsekwencje prawne. Czy należy ten fakt odnotować w księdze wieczystej? Czy takie przekazanie wiąże się z jakimiś kosztami?

Odpowiedzialność za długi sprzed intercyzy

9.6.2004

Małżonkowie podpisują intercyzę. Po tym fakcie zostaje ujawniony dług zaciągnięty przez męża w okresie przed podpisaniem intercyzy. Czy spłata długu nastąpi również z majątku żony tworzonego po podpisaniu intercyzy?

Odległość płotu od granicy nieruchomości

9.6.2004

Czy można wybudować wiatę z jedną ścianą murowaną z cegły o wysokości 2m, przy granicy działki bez zgody sąsiada? Jaką maksymalną wysokość może mieć pełen płot rozgraniczający dwie działki budowlane?

Zabezpieczenie powództwa o ustalenie ojcostwa

8.6.2004

Czy powódka może żądać zabezpieczenia powództwa podczas rozprawy o ustalenie ojcostwa? Czy comiesięczne kwoty pieniężne są tu na miejscu? A co w przypadku, gdy okaże się, iż pozwany nie jest ojcem, kto mu zwróci pieniądze wydane na cudze dziecko?

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu

8.6.2004

Do kogo należy się zwrócić o pozwolenie na sprzedaż alkoholu w restauracji zlokalizowanej na statku wycieczkowym cumującym w basenie portowym?

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

7.6.2004

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatników świadczących usługi ciągłe, np. u operatorów telewizji kablowej? Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wpłaty abonamentu, czy z upływem terminu określonego w umowie? Czy należy płacić VAT od tych, którzy rzeczywiście uiścili opłatę, (...)

Pożyczka czy darowizna a kwestie podatkowe

7.6.2004

Jaka jest łączna suma darowizny dla córki na zakup mieszkania od darczyńców I i II grupy. Czy można też pożyczyć córce pieniądze na zakup mieszkania. Jaka może być forma pożyczki, aby była bez podatku?

Alimenty dla synowej i wnuków

7.6.2004

Moja synowa zaskarżyła mnie do sądu o alimenty. Syn jest po rozwodzie, bezrobotny, z małżeństwa ma 2 dzieci, którymi się zajmuje jego ex żona. Syn ma zasądzone alimenty w kwocie 400 zł, których nie płaci, bo nie ma z czego. Synowa zasądziła do sądu teściów, domagając się wyższej (...)

Korzystanie z mieszkania przez współwłaściciela

7.6.2004

Czy współwłaściciel (50% udziałów) kamienicy, w której zajmuje dwa mieszkania, musi płacić czynsz za drugie mieszkanie? W jednym mieszka on, a w drugim jego wnuk student. Zarządca sądowy twierdzi, że musi płacić czynsz za to drugie mieszkanie.

Zgoda na wykreślenie hipoteki

7.6.2004

Nieruchomość została obciążona notarialnie dobrowolną hipoteką kaucyjną na rzecz firmy X jako zabezpieczenie obrotów handlowych z tą firmą, bez udziału firmy X w czynności notarialnej. Po kilku latach nie ma współpracy z X oraz zobowiązań wobec X. Czy w takim wypadku do wykreślenia (...)

Obliczanie odszkodowania za zakaz konkurencji

7.6.2004

W Firmie zawarliśmy umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia dla wybranych grup zawodowych, jednakże dużym problem stanowi zasada naliczania kwoty 25 % wynagrodzenia pracownika. Czy jeżeli w/w umowa została zawarta na okres 6 miesięcy - wynagrodzenie nalicza się za okres wstecz analogicznie (...)

Sprzedaż udziału we współwłasności

4.6.2004

Nieruchomość do końca 2003 roku posiadała trzech współwłaścicieli (dwóch miało udziały po 25%, a jeden, mój ojciec 50% ). Była pod zarządem. Ponieważ mniejszościowi współwłaściciele nie byli zadowoleni z zarządu, chcieli zmienić zarządcę na swojego, (w poprzednich latach, kiedy (...)

Przejście prawa własności w umowie sprzedaży

4.6.2004

Kupiłem na kredyt samochód o wartości 50.000 zł. Bank sfinansował 80% wartości resztę 20% miałem wpłacić z własnych pieniędzy. Samochód jest ubezpieczony i zarejestrowany. Niestety przez 2 miesiące nie udało mi się uiścić wpłaty (losowy wypadek)  i salon odmówił wydania pojazdu, (...)

Nazwisko po rozwodzie

4.6.2004

Podczas mojego rozwodu sąd nie zapytał się mnie czy zezwalam na używanie mojego nazwiska po rozwodzie przez byłą żonę. Dowiedziałem się o tym dopiero później. Co mogę zrobić, aby wymóc zmianę nazwiska na byłej żonie?

Obowiązkowe szkolenie pracowników w sobotę

4.6.2004

Pracodawca organizował obowiązkowe szkolenia dla pracowników w piątek i sobotę (po 8 godzin). Czy przysługuje pracownikowi dzień wolny za sobotę? Szkolenia odbywały się w siedzibie firmy i dotyczyły zmian w prawie jak również wprowadzania nowych procedur. Nie były to szkolenia bhp ani też (...)

Ochrona lokatorów w spółdzielni

4.6.2004

Czy jako podmiot spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mogę posługiwać się przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów w relacji z organami spółdzielni mieszkaniowej? W jakim zakresie można stosować przepisy tej ustawy do mieszkań spółdzielczych (...)

Obmiar powierzchni w mieszkaniu spółdzielczym

4.6.2004

Proszę o wyjaśnienie, czy definicję "powierzchni użytkowej" lokalu mieszkalnego oraz sposób obmiaru tej powierzchni według art. 2 ust. 1 pkt 7 i ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów należy stosować do obliczenia powierzchni spółdzielczego własnościowego lokalu (...)

Wyłączenie stronniczego sędziego

4.6.2004

Chciałbym wystąpić o zmianę sędziego w sprawie o alimenty, gdyż uważam, że sędzia jest stronniczy. Gdzie mogę znaleźć odpowiednie przepisy i formularze?

Wykazanie następstwa prawnego a wpis w KW

3.6.2004

Do Ksiąg Wieczystych złożyłem wniosek o dokonanie wpisu prawa własności w 1/2 części działek na moją rzecz. Aktualnie jako właściciel w KW figuruje mój wujek, który jednak uzyskał wpis na podstawie postanowienia o dziale spadku, które zostało uchylone przez Sąd Wojewódzki, a następnie (...)

Zasady wypłaty dodatku stażowego

3.6.2004

Czy osobie, która jest zatrudniona w innym zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę (na cały etat) i pobiera dodatek stażowy w wysokości 20% przysługuje również dodatek stażowy w tej samej wysokości w przypadku, gdy w innym zakładzie zostaje zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy (...)

Rozbiórka i budowa

3.6.2004

Kupiłem gospodarstwo rolne z istniejącym budynkiem. Chcę go rozebrać i na tym samym fundamencie postawić nowy dom. Czy potrzebuję pozwolenia na budowę? Czy mogę po zrobieniu projektu przejść bezpośrednio do budowy?

VAT na gaśnice i apteczki samochodowe

2.6.2004

Moje pytanie dotyczy wysokości stawki podatku VAT na apteczki oraz gaśnice samochodowe. Czy w związku z wejściem w życie nowej ustawy VAT stawki te uległy zmianie?

Rejestracja samochodu kupionego za granicą

2.6.2004

Kupiłem używany środek transportu - samochód specjalistyczny do przewozu zwierząt. Zakupiłem go we Włoszech, posiadam dwie faktury - na samochód i przyczepę. Faktura jest wystawiona w maju. Jakie czynności mam teraz wykonać aby zarejestrować ten samochód w Polsce i czy mam opłacić od niego (...)

Złożenie do depozytu-opłata od zażalenia

1.6.2004

Jaka jest opłata sądowa w przypadku wniesienia zażalenia na zarządzenie Sądu Rejonowego o zwrocie wniosku o zezwolenie na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego?

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia na spadkodawcę

1.6.2004

Złożyłem wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia na moją babcię, która władała samoistnie posesją do 1993 roku do chwili śmierci przez 45 lat. Wiem, że istnieją jeszcze inni współwłaściciele którzy zmarli, a po nich rodzina nie ma przeprowadzonego stwierdzenia nabycia tych części. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika