Prawo cywilne - Artykuły (strona: 19)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna

7.9.2007

Informatyk podpisał z firmą list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: \"Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych\". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania informatyk chciałby zakończyć współpracę nieco (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

10.8.2007

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego oraz zapewnienie (...)

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

12.7.2007

Jeśli Twój kontrahent okazał się być nierzetelny możesz ustrzec innych na przyszłość - możesz skorzystać z usług biura informacji gospodarczej, zajmującego się udostępnianiem takich właśnie informacji. Udostępnianie informacji gospodarczej polega na przekazywaniu przez przedsiębiorcę (...)

Udzielenie pożyczki przez nierezydenta z kraju trzeciego - opinia prawna

22.2.2007

Przez obrót dewizowy z zagranicą rozumie się zawarcie umowy lub dokonanie innej czynności prawnej, powodującej lub mogącej powodować dokonywanie między rezydentem i nierezydentem rozliczeń pieniężnych lub przeniesienie między rezydentem i nierezydentem własności wartości dewizowych lub (...)

Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

17.2.2007

Od 22 lutego 2007 r. obowiązywać ma ustawa z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustawa ta reguluje zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. O jakie depozyty chodzi? (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

25.1.2007

Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie płaci czynsz (...)

Umowa kompensacyjna - opinia prawna

16.11.2006

Strony zawarły trójstronne porozumienie o kompensatach. Niestety jedna ze stron nie dotrzymała terminu zapłaty wynikające z przedmiotowego dokumentu. Wierzyciel, będący stroną porozumienia, wniósł do sądu pozew o zapłatę całej należności. Po otrzymaniu odpisu pozwu dłużnik (...)

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

12.11.2006

Samodzielne wykonywanie działalności dla potrzeb VAT to nie tylko prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnikami podatku VAT mogą być również ci podatnicy, którzy tej działalności nie prowadzą. W praktyce wiele wątpliwości budzi opodatkowanie osób wykonujących (...)

Leasing podatkowy

15.9.2006

Zgodnie z przepisami podatkowymi, do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w przepisach, stosuje się przepisy dla umów najmu i dzierżawy. Umowa leasingu musi być zawarta na czas oznaczony. Jeśli więc (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika