Prawo cywilne - Artykuły

Na czym polega leasing pracowników?

17.12.2024

Jakie możliwości pozyskiwania pracowników ma pracodawca? Czy musi z pracownikiem podpisywać umowę o pracę nawet wtedy, gdy chce zatrudnić pracowników na krótki czas? Jakie perspektywy w zakresie zatrudnienia ujawniają się przed firmami \"sezonowymi\"? Czym jest leasing pracowników? Artykuł (...)

Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna

3.12.2024

Informatyk podpisał z firmą list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: \"Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych\". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania informatyk chciałby zakończyć współpracę nieco wcześniej. (...)

Reklamacje - na jakich zasadach?

30.11.2024

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące reklamacji. Można je składać albo z tytułu niezgodności z umową, albo na podstawie gwarancji. To do konsumenta należy wybór, z której ścieżki skorzysta, przy czym jedna nie ogranicza możliwości skorzystania z (...)

Umowa komisu

22.9.2024

Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. Celem zlecenia komisowego jest więc zawarcie (...)

Szkoda na osobie, czyli o odszkodowaniu za utratę zdrowia

17.9.2024

Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia, pozbawieniu życia, pozbawieniu wolności i naruszeniu innych dóbr osobistych człowieka. Szkoda na osobie może być wywołana czynem niedozwolonym (np. pobiciem, spowodowaniem wypadku samochodowego itp.). Pod pojęciem szkody (...)

Co to jest umowa franchisingu?

3.9.2024

Instytucja franchisingu nie jest w polskim prawie uregulowana, natomiast o jej wykształceniu się przesądziły praktyczne korzyści jakie płyną z jej zastosowania w stosunkach między przedsiębiorstwami. Pomimo jednak braku regulacji w tym zakresie zarówno w prawie polskim, jak i w innych ustawodawstwach, (...)

Jak nie dać się oszukać przy rezerwacji noclegu i zakupach online?

26.8.2024

Planując wyjazd, istnieje ryzyko natknięcia się na oszustwa, jak np. fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty, nieprawdziwe oferty wyjazdowe czy fałszywe informacje o miejscu. Zakupy online, również te związane z urlopami, mogą być pułapką. Warto zachować ostrożność, (...)

Kara umowna - wybrane zagadnienia

26.8.2024

W obrocie gospodarczym coraz większym powodzeniem cieszy się instytucja kary umownej. Jest ona zastrzega w różnego rodzaju kontraktach, np. w umowach zlecenia czy w umowach przedwstępnych, ponieważ upraszcza ona dochodzenie odszkodowania.

Umowa o pracę a umowy cywilnoprawne - opinia prawna

19.8.2024

Pracodawcy często zamiast umowy o pracę podpisują ze swoimi pracownikami umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło), korzystając z możliwości, jakie te drugie dają przy zmniejszaniu kosztów działalności gospodarczej. Kodeks pracy zawiera jednak zakaz zastępowania umowy o pracę (...)

Umowa przewozu osób i rzeczy

12.8.2024

Kodeks cywilny, regulujący umowę przewozu, ogranicza umowę przewozu do przewozu rozumianego jako usługa świadczona przez przewoźnika, tj. przedsiębiorstwo transportowe wykonujące działalność przewozową w sposób stały i zarobkowy. Konstrukcja umowy przewozu w kodeksie cywilnym obejmuje (...)

Czy można odwołać wykonaną darowiznę?

12.8.2024

Umowa darowizny znajduje częste zastosowanie w stosunkach pomiędzy bliskimi sobie osobami. Przekazanie własności różnych przedmiotów majątkowych, może być wyrazem naszej dobroczynności, sympatii lub wdzięczności dla innej osoby. Jednakże po pewnym czasie może okazać się, że w naszej (...)

Miarkowanie kary umownej

5.8.2024

Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Jest to więc zryczałtowana (...)

Faktoring - istota i zastosowanie

1.8.2024

Spośród wielu nowych typów umów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszym systemie prawnym, factoring jest instytucją mało znaną i niedocenianą przez przedsiębiorców. Umowa factoringu jest rodzajem umowy nienazwanej. Oznacza to, że nie jest unormowana ustawowo. Jej treść w głównej (...)

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

15.7.2024

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie wyłania się zagadnienie (...)

Odpowiedzialność sprzedawcy za utracone korzyści - opinia prawna

15.7.2024

Czy sprzedawca jest odpowiedzialny za utratę zysków przez kupującego spowodowaną sprzedażą wadliwego towaru? Czy wymiana towaru na wolny od wad lub zwrot pieniędzy jest wystarczający do spełnienia roszczeń? Jakie są terminy dotyczące składania reklamacji? Co należy uczynić, aby w przyszłości (...)

Umowa o administrowanie nieruchomością przez dewelopera

15.7.2024

Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień dotyczących zarządu, uznając że skoro są to obowiązki dewelopera, to nie ma konieczności tak (...)

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej

1.7.2024

Kodeks cywilny wśród kilku rodzajów umowy sprzedaży przewiduje także możliwość dokonania sprzedaży z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej. Mamy z tym rodzajem do czynienia wtedy, gdy sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny. W takiej sytuacji (...)

Kiedy żądać zapłaty kary umownej? - opinia prawna

1.7.2024

Naliczanie kary umownej nie jest obowiązkiem strony umowy, lecz jej uprawnieniem. Z tego też powodu, jeżeli zaistniały okoliczności uzasadniające zapłatę kary umownej, które najczęściej wskazane są w samej umowie (może to być więc opóźnienie wykonania robót) strona umowy może dochodzić (...)

Odwołanie darowizny wobec jednego z małżonków - opinia prawna

17.6.2024

Pani X ponad 10 lat temu zawarła związek małżeński. Zaraz po ślubie rodzice darowali mieszkanie jej i mężowi. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa małżeńska. Obecnie toczy się w sądzie sprawa rozwodowa z powodu zdrady, jakiej dopuścił się mąż. Matka Pani X z powodu (...)

Współuprawnieni i współzobowiązani - czyli co to jest solidarność?

17.6.2024

Niejednokrotnie zdarza się taka sytuacja, gdy samodzielne dokonanie pewnej czynności może się wydawać trudne lub niemalże niemożliwe, a co najmniej ryzykowne. Reguła ta ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia, zaliczając w to płaszczyznę cywilnoprawną. Zaciągnięcie zobowiązania w kilka (...)

Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną

3.6.2024

Jak kodeks pracy charakteryzuje stosunek pracy? W art. 22 Kodeksu pracy w § 1 stwierdzono, że przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a (...)

Jak zabezpieczyć płatność ceny?

29.4.2024

Gdy strona umowy zobowiązana będzie do zapłaty ceny w przyszłości, wtedy występuje ryzyko, że wierzyciel zapłaty się nie doczeka. Istnieją różne sposoby zabezpieczenia wierzytelności. Wyróżnia się zabezpieczenia osobiste (obok dłużnika \"głównego\" odpowiedzialność całym swym majątkiem (...)

Co zrobić, jeśli właściciel sprzeda zarezerwowaną przez Ciebie rzecz?

29.4.2024

Wielu z nas słyszało o skardze pauliańskiej, która stanowi ochronę wierzyciela przed nieuczciwymi działaniami dłużnika, a konkretnie - przed jego niewypłacalnością, do której sam się doprowadza. Co jednak, gdy wierzycielowi chodzi o konkretny przedmiot, jaki znajduje się w majątku dłużnika? (...)

Jak to jest z odszkodowaniem, czyli kto co musi udowodnić przed sądem?

8.4.2024

W postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy będziemy mieli do czynienia z powodem-wierzycielem oraz pozwanym-dłużnikiem i każdy z nich musi udowodnić co innego, by wygrać proces. Wierzyciel musi wykazać trzy (a właściwie cztery) okoliczności: (...)

Sprzedaż na próbę

8.4.2024

Umowa sprzedaży, to umowa, na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Jednym z kolejnych, przewidzianych przez przepisy kodeksu cywilnego rodzajem umowy sprzedaży (...)

Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy

8.4.2024

Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy do używania lokalu doznaje jednak pewnych ograniczeń, które (...)

Umowa agencyjna

2.4.2024

Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Regulacja ta (...)

Prawo pierwokupu

18.3.2024

Z prawem pierwokupu mamy do czynienia wtedy, gdy treść jakiegoś aktu prawnego (ustawowe prawo pierwokupu), bądź czynność prawna (umowne prawo pierwokupu) zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek, gdyby druga strona sprzedała rzecz osobie trzeciej. Prawo (...)

Co oznacza stwierdzenie, że jestem bezpodstawnie wzbogacony?

18.3.2024

Źródłem bezpodstawnie uzyskanej korzyści mogą być zdarzenia różnego rodzaju. Stwierdzić zatem należy, że odpowiedzialność z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia obciąża wzbogaconego niezależnie od tego, w wyniku jakiego zdarzenia uzyskał korzyść majątkową. Może ono powstać zarówno (...)

Jak ustalić prawo do nieruchomości ? opinia prawna

7.3.2024

W trybie procesu o ustalenie, że określone osoby są w chwili obecnej właścicielami działki, jako spadkobiercy osób błędnie ujawnionych w dokumentach hipotecznych (nie mających już waloru księgi wieczystej) można powoływać wszelkie dowody: ze świadków na tę okoliczność, że na niej (...)

Rękojmia a gwarancja

7.3.2024

Uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują kupującemu w przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży rzeczy, bez względu na rodzaj tej rzeczy i niezależnie od tego, czy została na tę rzecz udzielona gwarancja. Skorzystanie z rękojmi zależy od spełnienia kilku przesłanek. Czy kupiona przeze mnie (...)

Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

4.3.2024

Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do zawarcia umowy definitywnej, lecz pragną zobowiązać się do jej zawarcia w przyszłości, to mogą (...)

Co przynosi akt o usługach cyfrowych?

1.3.2024

Akt o usługach cyfrowych jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na firmy cyfrowe w całej UE odpowiedzialność za treści zamieszczane na ich platformach.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika