Prawo cywilne - Artykuły (strona: 9)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

25.1.2005

Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz w art. 64 ust. 1 zapewnia ochronę prawa własności sytuując to prawo jako podstawę ustroju RP, (...)

Zakaz konkurencji agenta w umowie agencyjnej - opinia prawna

25.1.2005

Z zasady swobody umów wynika, ze strony mogą kształtować łączący je stosunek prawny w sposób dowolny byle treść lub cel stosunku nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 353 1 kodeksu cywilnego dalej k.c.). Oceniając zawarte w zapytaniu (...)

Czy mogę żądać sprzedania mi sąsiedniej nieruchomości – opinia prawna

4.1.2005

Przepis artykułu 231 kodeksu cywilnego stanowi, iż samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł (...)

Najem po śmierci wynajmującego - opinia prawna

17.12.2004

W sytuacji, gdyby syn zmarłego został ustanowiony spadkobiercą w testamencie obok innych spadkobierców znajdzie zastosowanie art. 201 w związku z art. 1035 Kodeksu cywilnego (KC). Czyli podstawowe czynności dotyczące umowy najmu (w tym wystawianie comiesięcznego rachunku za czynsz) mogłyby być (...)

Nowoczesne sposoby windykacji

17.11.2004

Praktyka ostatnich lat wskazuje na rosnącą tendencję dochodzenia należności nie tylko na drodze tradycyjnych środków egzekucyjnych. Do tradycyjnych - najczęściej stosowanych i uregulowanych w sposób pełny przez prawo sposobów windykacji zaliczyć można wytoczenie powództwa (...)

Jak odzyskać przynajmniej część wierzytelności?

16.11.2004

Przedsiębiorca często boryka się z problemami natury finansowej. Jest to dla niego o tyle istotne, gdyż może zaważyć na jego dalszej egzystencji. Utrata bowiem płynności finansowej z tytułu niezrealizowanych wierzytelności wobec swoich kontrahentów jest niebezpieczeństwem dość realistycznym. (...)

Przedmiot zastawu rejestrowego

9.11.2004

W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, zastaw rejestrowy pozwala zastawcy (dłużnikowi) na zatrzymanie zastawionej rzeczy i czerpanie z niej pożytków. Jest to szczególnie istotne w toku działalności gospodarczej, w której zastaw rejestrowy (...)

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

9.11.2004

Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego jest konkretnym prawem zastawnika, które może być przedmiotem obrotu. Obrót ten jest jednak ograniczony, gdyż nie jest możliwe przeniesienie prawa zastawu rejestrowego na podmiot, który takiego zabezpieczenia nie może ustanowić. Istnieje możliwość (...)

Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego

9.11.2004

Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego, zastawnik może domagać się ustanowienia dodatkowego (...)

Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

9.11.2004

Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych. Udzielają one zainteresowanym podmiotom kredytu zabezpieczonego wpisem hipoteki (...)

Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

9.11.2004

Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje więc podstawę emisji listów zastawnych. Jest on jednym z najistotniejszych dokumentów, gdyż emisja (...)

Pośrednik nieruchomości - nowe warunki działania

3.11.2004

22 września 2004 r. zmieniło się szereg regulacji dotyczących pośrednictwa nieruchomościami. Zaczęły one obowiązywać równolegle ze zmianami w zarządzie nieruchomościami oraz w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Kto może zostać pośrednikiem? Większość warunków, jakie musi (...)

Kara umowna w obrocie gospodarczym - opinia prawna

27.10.2004

Kodeks cywilny dla zwiększenia pewności realizacji obowiązków pomiędzy kontrahentami daje im możliwość stosowania instytucji kary umownej. Można bowiem zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez (...)

Świadczenie usług drogą elektroniczną

27.10.2004

Termin "usługi świadczone drogą elektroniczną" obejmuje wszystkie usługi, których wykonanie następuje przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych na indywidualne żądanie usługobiorcy (klienta), bez jednoczesnej obecności stron, przy czym dane te muszą zostać (...)

Zakres ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

27.10.2004

10 marca 2003 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu usług elektronicznych. Regulacja ta określa zasady świadczenia usług drogą elektroniczną, obowiązki usługodawcy, zasady odpowiedzialności usługodawcy z tytułu świadczonych usług oraz zasady ochrony danych osobowych osób fizycznych (...)

Obowiązki usługodawcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

27.10.2004

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która weszła w życie 10 marca 2003 r. nakłada na podmioty świadczące usługi droga elektroniczną szereg obowiązków, mających zapewnić bezpieczeństwo dokonywanych w drodze elektronicznej transakcji. Podmiot świadczący usługi (...)

Umowa o roboty budowlane

27.10.2004

Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Stronami tej umowy są wykonawca i inwestor. Przedmiotem umowy natomiast jest odpowiednie zobowiązanie. Zobowiązuje się oczywiście wykonawca, a czyni to wobec inwestora. Wykonawca (...)

Jak skutecznie dołączyć regulamin do umowy?

27.10.2004

Przy zawieraniu umów z konsumentami przedsiębiorcy często posługują się „regulaminami świadczenia usług”, gotowymi „formularzami kontraktowymi”, ogólnymi warunkami umów, zawierającymi standardowe postanowienia powtarzające się w każdej umowie danego typu. W regulaminie (...)

Wstąpienie w stosunek najmu (stan prawny do 10.07.2001)

5.3.2001

Może się zdarzyć, że podczas trwania stosunku najmu, wynajmujący zbędzie (np. sprzeda lub daruje) przedmiot tego najmu (np. mieszkanie). Przepisy stanowią, że w takiej sytuacji nabywca rzeczy wstępuje w miejsce zbywcy rzeczy najętej. Tak więc stosunek najmu będzie trwał nadal, jedynie zbywcę (...)

Co daje paragon?

0.0.0

Ministerstwo Finansów zachęca do brania paragonów. Ułatwią nam one zgłoszenie reklamacji, porównanie cen i sprawdzenie, czy transakcja została prawidłowo rozliczona. Paragon to większe bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika