Prawo cywilne - Artykuły (strona: 7)

Czynsz najmu mieszkania

8.10.2009

Stawki czynszu lokalu mieszkalnego są różnicowane - w zależności od podmiotu wynajmującego. Niezależnie od sposobu ustalenia czynszu, istnieją określone prawnie zasady dotyczące możliwości jego podwyższenia. Przykładowo właściciel może podwyższyć czynsz (albo inne opłaty za (...)

Dopuszczalność zgłoszenia zarzutu przedawnienia w apelacji

12.8.2009

Pan X zamówił u stolarza dębowe meble do kuchni i jadalni. Zapłata miała nastąpić w ciągu 20 dni od dostarczenia wszystkich gotowych mebli, co nastąpiło na przełomie listopada i grudnia 2003 r. Niestety Pan X miał wtedy pewne problemy finansowe i nie uiścił zapłaty. Wierzyciel nie dochodził (...)

Taksa notarialna przy umowie z deweloperem - opinia prawna

4.8.2009

Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej poszerzony został katalog aktów notarialnych, przy sporządzaniu których notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną, 50 % stawkę taksy notarialnej. Jest (...)

Kiedy i jak można odwołać darowiznę - opinia prawna

18.7.2009

Kodeks cywilny przewiduje możliwość odwołania darowizny nawet już wykonanej w sytuacji, gdy obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności względem darczyńcy. Przepisy nie definiują pojęcia rażącej niewdzięczności ani nie zawierają wskazówek, jakiego rodzaju zachowanie lub zaniechanie (...)

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali

22.6.2009

Od 1 stycznia 2009 roku w zasadzie charakterystyka energetyczna, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, powinna być ustalona dla: każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi. W przypadku zaś budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami (...)

VAT od miejsca parkingowego

5.6.2009

Ze względu na osłabienie koniunktury w budownictwie deweloperzy kuszą klientów niskimi cenami, bądź miejscem parkingowym dodawanym do każdego z mieszkań. Kupując mieszkanie wraz z takim miejscem natrafić mozna wszakże na problem związany z zastosowaniem właściwej stawki podatku do (...)

Hipoteka - co zabezpiecza i jak ją ustanowić?

7.5.2009

Wierzyciel może żądać od dłużnika aby ten zaspokoił jego roszczenie. Jednak może się zdarzyć, że dłużnik nie będzie mógł świadczyć (np. będzie niewypłacalny). Hipoteka jest prawem wierzyciela, które gwarantuje mu, że jego roszczenie zostanie zaspokojone. Obciąża ona (...)

Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta

21.4.2009

Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o umorzeniu (...)

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów?

8.4.2009

Tydzień poprzedzający Święta Wielkiej Nocy to nie tylko Wielki Tydzień, ale także okres wzmożonych zakupów przedświątecznych. W tej kwestii nic się nie zmienia i nawet panujący od dłuższego czasu kryzys gospodarczy nie wpływa w większym stopniu na przyzwyczajenia konsumentów. Okres przedświąteczny (...)

Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży - opinia prawna

20.3.2009

Umowa sprzedaży jest umową nazwaną, uregulowaną w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 535 k.c. w umowie tej sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Do elementów istotnych (...)

Jak ma przebiegać elektroniczny obrót \"instrumentami finansowymi\"?

5.3.2009

Oświadczenia woli w związku z dokonywaniem czynności dotyczących obrotu papierami wartościowymi lub innymi instrumentami finansowymi na podstawie ustawy oraz innych czynności wykonywanych w ramach działalności podmiotów nadzorowanych w zakresie regulowanym ustawą, mogą być składane (...)

Podpis elektroniczny - co to takiego?

5.3.2009

Dokument elektroniczny to wygodna forma kontaktów między osobami fizycznymi, przedsiębiorcami i z urzędami administracyjnymi. Dokument elektroniczny jest tani, nie trzeba go drukować i można go błyskawicznie przesłać do adresata. Jednak narażony jest na szereg zagrożeń. Wśród (...)

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

5.3.2009

Istotnie, na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzecz i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł o ile nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej (tu mieszczą się m.in.: zstępni). (...)

Co to jest umowa składu?

3.3.2009

Przez umowę składu przedsiębiorca składowy zobowiązuje się do przechowania, za wynagrodzeniem, oznaczonych w umowie rzeczy ruchomych. Przedsiębiorca składowy jest obowiązany wydać składającemu pokwitowanie, które powinno wymieniać rodzaj, ilość, oznaczenie oraz sposób opakowania rzeczy, (...)

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

25.2.2009

Nowe regulacje odstępują od wymogu posiadania świadectwa homologacji oraz dopuszczalnej ładowności, wprowadzając masę całkowitą jako przesłankę kwalifikacji pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej (...)

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

29.1.2009

W przypadku wzniesionego budynku na gruntach sąsiadujących, w zasadzie można mówić o 3 wariantach, które wyczerpują zakres możliwych rozwiązań: - można uznać, że mamy do czynienia z odrębną własnością tej części domu, która stoi na działce X oraz odrębną własnością tej części (...)

Odpowiedzialność za rezygnację z podpisania umowy - opinia prawna

17.10.2008

Czy można się odwołać od decyzji właściciela mieszkania lub podważyć umowę sprzedaży? Kiedy można mówić o zasiedzeniu mieszkania lub prawie pierwokupu? Właściciel mieszkania otrzymał propozycję dokupienia pozostałej części. Wynajął w tym celu prawnika, który był umocowany do dokonania (...)

Gdy przedsiębiorca zawiera umowę o dzieło z osobą prywatną...

6.10.2008

Do części umów o dzieło, wyróżnionych zarówno od strony podmiotowej, jak i przedmiotowej, znajdą zastosowanie modyfikacje wynikające z odpowiedniego stosowania przepisów o sprzedaży konsumenckiej. A mianowicie, do umowy zawartej, w zakresie działalności przedsiębiorstwa (...)

Do czego jest uprawniony pracownik w Twojej firmie?

22.8.2008

Na czym tak naprawdę polega przedstawicielstwo? Czy organ spółki z o. o. jest przedstawicielem tej osoby? Nie jest, ponieważ jego działalność nie polega na zastępstwie, lecz na działalności samej spółki. Warto wiedzieć, że wyróżnia się zastępstwo bezpośrednie, przez (...)

Odpowiedzialność kontraktowa stron umowy deweloperskiej

8.5.2008

Generalna zasada określająca odpowiedzialność stron umowy deweloperskiej wyrażona jest w art. 471 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte (...)

Umowa pożyczki a pokwitowanie odbioru kwoty - opinia prawna

25.4.2008

Został wystawiony dokument pod nazwą "Pokwitowanie" o treści następującej: "Poznań, dnia 04.01.2008 r. Pokwitowanie. Potwierdzam odbiór kwoty:............ zł słownie:.....................00/100, które pożyczyłem od (imię nazwisko pożyczającego i adres zamieszkania). Kwotę tą zwrócę (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

3.4.2008

Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania dostawy towarów używanych, zwany w praktyce systemem marży. Zasada opodatkowania marży jest następująca: (...)

Sposoby nabywania nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne

11.1.2008

Częstym zjawiskiem jest, iż grunty przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania publicznego na cele publiczne pozostają własnością osób prywatnych. Nie zawsze jednakże jednostki samorządu terytorialnego posiadają środki na ich wykup. Nierzadkie są też sytuacje, gdy osoby prywatne (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

26.11.2007

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje charakter oraz całokształt konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia umowy o odpłatne używanie lokalu między właścicielem lokalu, a korzystającym (lokatorem). Kogo dotyczy ustawa o (...)

Które stawki taksy notarialnej się zmniejszą, a które wzrosną?

27.9.2007

26 września 2007 r. Minister Sprawiedliwości zdecydował o pierwszym w historii obniżeniu stawek taksy notarialnej. Zbigniew Ziobro podpisał rozporządzenie, które przewiduje obniżenie stawek notarialnych. Warto się zapoznać z wprowadzanymi zmianami, aby zdecydować, czy planowaną czynność (...)

Zajęcie sprzedanych udziałów w spółce przez komornika - opinia prawna

7.9.2007

Gdy zajęcie praw majątkowych w postaci udziałów w spółce z o.o. zostało już dokonane, dłużnik nie może rozporządzać, obciążać ani realizować zajętego prawa, jak również nie może pobierać żadnego świadczenia przysługującego z zajętego prawa (np. pobierania dywidendy). Jeżeli (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

10.8.2007

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego oraz zapewnienie (...)

Biura informacji gospodarczej - sposób na nierzetelnych kontrahentów

12.7.2007

Jeśli Twój kontrahent okazał się być nierzetelny możesz ustrzec innych na przyszłość - możesz skorzystać z usług biura informacji gospodarczej, zajmującego się udostępnianiem takich właśnie informacji. Udostępnianie informacji gospodarczej polega na przekazywaniu przez przedsiębiorcę (...)

Udzielenie pożyczki przez nierezydenta z kraju trzeciego - opinia prawna

22.2.2007

Przez obrót dewizowy z zagranicą rozumie się zawarcie umowy lub dokonanie innej czynności prawnej, powodującej lub mogącej powodować dokonywanie między rezydentem i nierezydentem rozliczeń pieniężnych lub przeniesienie między rezydentem i nierezydentem własności wartości dewizowych lub (...)

Jak i kiedy depozyty będą likwidowane?

17.2.2007

Od 22 lutego 2007 r. obowiązywać ma ustawa z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów. Ustawa ta reguluje zasady i tryb likwidacji niepodjętych depozytów znajdujących się w dyspozycji jednostek sektora finansów publicznych. O jakie depozyty chodzi? (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

25.1.2007

Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie płaci czynsz (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika