Prawo cywilne: Własność - Porady prawne (strona: 6)

Posiadanie samoistne a zasiedzenie

Jak spadkobiercy współwłaściciela mogą podnieść zarzut, że np moja babcia i następnie ja nie byliśmy posiadaczami samoistnymi? Ja nie chcę zasiedzieć ich udziałów tylko innych osób nie mających (...)

Powództwo windykacyjne o zwrot rzeczy

Koleżanka pożyczyła swemu znajomemu aparat fotograficzny warty 1200 zł. Niestety, znajomy okazał się nieuczciwy i nie chce go oddać (wymyśla różne przyczyny). Czy jest jakaś możliwość prawnego (...)

Ochrona służebności drogi koniecznej

Sąsiad zagrodził tę część swojej działki, na której ustanowiona i ujawniona w księgach wieczystych jest służebność drogi koniecznej. Adwokat doradził mi, aby wnieść pozew o ochronę posiadania, (...)

Przejęcie nieruchomości przez gminę za długi

Wójt gminy ustanowił hipotekę na nieruchomości dłużnika, który był wieczystym użytkownikiem gruntu gminy, a następnie przejął ją za zobowiązania wobec gminy za kwotę równą wartości naniesień (...)

Wygaśnięcie użytkowania wieczystego w upadłości

Gmina przekazała Spółce z o.o. grunt w użytkowanie wieczyste i sprzedała budynki znajdujące się na tym gruncie. Spółka ustanowiła na użytkowaniu wieczystym hipoteki przymusowe na rzecz ZUS, (...)

Umowa o przeniesienie własności nieruchomości

Czy własność nieruchomości można przenieść pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, jeśli tak jakie mogą to być warunki, jakie przepisy to regulują?

Zastrzeżenie prawa własności w umowie sprzedaży

Firma zabezpiecza swoje należności, dodając pod treścią faktury następujący zapis: "Do czasu zapłaty za niniejszą fakturę towar jest własnością sprzedającego art 589 k.c." Co firmie jako (...)

Przekazanie nieruchomości spółce cywilnej

Jak wygląda procedura przekazania nieruchomości do Spółki Cywilnej przez jednego ze wspólników. Jakie są konsekwencje prawne. Czy należy ten fakt odnotować w księdze wieczystej? Czy takie przekazanie (...)

Zmiana przedmiotu najmu a zmiana umowy najmu

Firma wynajmuje dwa budynki produkcyjne. Jeden z tych budynków jest przeznaczony do rozbiórki. Właściciel posesji dobudował do budynku, który pozostanie, halę produkcyjną (w formie rozbudowy istniejącego (...)

Obciążenie nieruchomości prawem dożywocia

W księdze wieczystej, pod jednym numerem znajduje się kilka działek. Na jednej z nich (z zabudową mieszkalną) jest ustanowiona dożywotnia służebność (zamieszkanie w domu i użytkowanie działki (...)

Zameldowanie a prawo własności

Jestem właścicielką mieszkania hipotecznego wykupionego od gminy. W mieszkaniu zameldowana na stałe jestem: ja, moja mama, siostra i jej niepełnoletnia córka. Z powodów rodzinnych (finansowych) (...)

Charakterystyka użytkowania wieczystego

Na czym polega użytkowanie wieczyste?

Moment powstania użytkowania wieczystego

W którym momencie powstaje użytkowanie wieczyste?

Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa

W jakim przypadku można zasiedzieć grunt Skarbu Państwa i jakie warunki należy spełnić?

Połączenie działek w jednej księdze wieczystej

Czy przyłączenie do określonej księgi wieczystej nowej działki w sytuacji gdy nieruchomość (dla której ustanowiono tę księgę) obciążona jest prawami osób trzecich powoduje rozciągnięcie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika