Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 60)

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

4.4.2005

Opcja, którazakłada rozbicie na fakturze, sprzedaży materiałów wg 22% i wykonanych czynności wg 7%, jest prawidłowe. Rzeczywiście problemem mogą być umowy i zamówienia przygotowane pod rządami „starej” ustawy, gdzie takie rozbicie nie było konieczne. Niestety, jedyne co Państwo (...)

Co się bardziej opłaca darowizna czy pożyczka? - opinia prawna

22.3.2005

Na początku konieczne jest ustalenie tytułu prawnego przekazania na Pani rzecz określonej kwoty przez rodziców (darowizna, pożyczka). Nie jest bowiem możliwe „uznanie” darowizny za pożyczkę, jeśli ustalenia między Panią, a rodzicami nie przewidują obowiązku zwrotu tych pieniędzy (...)

Składki na ZUS a podatki

8.3.2005

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, mają znaczny wpływ na zobowiązania podatkowe. Zarówno osoby fizyczne, opłacające samodzielnie składki zusowskie, a są to przede wszystkim przedsiębiorcy, jak i płatnicy czyli pracodawcy, zleceniodawcy, spółdzielnie, organy zatrudnienia, (...)

Opodatkowanie darowizny przeznaczonej na cele mieszkaniowe - opinia prawna

7.3.2005

Deklaracja w sprawie podatku od spadków i darowizn powinna zostać złożona przez podatnika w terminie 1 miesiąca od powstania obowiązku podatkowego, czyli w praktyce od spełnienia świadczenia, jako że w przypadku umowy darowizny środków pieniężnych najczęściej nie sporządza się aktu notarialnego. (...)

Zasady rozliczania się wspólnie z małżonkiem - opinia prawna

22.2.2005

Wspólne opodatkowanie małżonków jest wyjątkiem od zasady, zgodnie z którą każdy podatnik sam dokonuje rozliczenia podatkowego. Dlatego też jako wyjątek, wspólne opodatkowanie małżonków może mieć miejsce tylko wówczas, gdy spełnione są wszystkie przesłanki określone w ustawie podatkowej. (...)

Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

4.2.2005

Pojęcie posiadacza należy rozumieć tak samo, jak czyni to kodeks cywilny. Posiadaczem jest więc osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto faktycznie włada rzeczą jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym (...)

Jaki Vat od działalności edukacyjnej – opinia prawna

29.11.2004

Od 1 maja 2004 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie (...)

Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna

23.11.2004

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty może ulec zawieszeniu lub ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika