Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 58)

Co się dzieje, gdy podatnik nie zapłaci podatku?

29.12.2005

Jeśli podatnik nie zapłaci należnego fiskusowi podatku, to może się spotkać z pewnymi - określonymi szczegółowo w przepisach prawa - reakcjami ze strony organów państwowych. Co może spotkać podatnika, jeżeli nie zapłacił podatku? Kiedy organ egzekucyjny dokona zabezpieczenia (...)

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania spadku - opinia prawna

22.12.2005

Jak kształtują się obowiązki podatkowe w przypadku dziedziczenia majątku po osobie, która jest obywatelem Polski oraz obywatelem innego kraju? Czy po zapłaceniu podatku w innym kraju trzeba zapłacić także podatek spadkowy w Polsce? Na podstawie jakich konkretnie przepisów jest on wymierzany? (...)

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

19.12.2005

Coraz większa liczba polskich pracowników jest oddelegowywana do pracy w Niemczech. Republika Federalna Niemiec wprowadziła jednak ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku (...)

Jak podatkiem dochodowym od osób prawnych opodatkowane są odsetki?

22.11.2005

W przypadku wypłaty odsetek zastosowanie znajduje ryczałtowa stawka opodatkowania przychodu – 20%. Jest to tzw. podatek źródłowy. Stawkę tę stosuje się z uwzględnieniem umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. W zawartych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego (...)

Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?

15.11.2005

Każdy, kto nie znajduje pracy w swojej profesji albo planujący zawodową przyszłość swojego dziecka powinien rozważyć ewentualność podjęcia się pracy w jednym z najmłodszych wolnych zawodów, a mianowicie w zawodzie doradcy podatkowego. Zajmuje się on między innymi wypełnianiem deklaracji (...)

Podatek VAT i podatek dochodowy a usługi edukacyjne - opinia prawna

11.11.2005

Umowy zawierane między firmami mającymi siedzibę w różnych państwach UE nie są żadną rzadkością. Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje zawarcie umowy o świadczenie usług przez takie podmioty? Czy i kto jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług? Co z podatkiem dochodowym? (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

2.10.2005

W niniejszym artykule omówimy konsekwencje podatkowe używania przez pracownika samochodu (w tym również niebędącego własnością pracodawcy) w celu odbycia podróży służbowej. Chodzi tu o przypadki używania prywatnych samochodów pracowników w celach służbowych – chociaż nie są (...)

Przedawnienie zobowiązania podatkowego - opinia prawna

27.9.2005

Przedawnienie zobowiązania podatkowego polega na tym, że ze względu na upływ określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, w którym organy podatkowe nie podjęły czynności w celu jego wyegzekwowania lub czynności te okazały się nieskuteczne, zobowiązanie to wygasa. Na (...)

Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych

18.9.2005

Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód ten będzie używany. Kiedy samochód (...)

Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT

5.9.2005

1 czerwca weszła w życie większa część obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nowe przepisy zmieniają listę dowodów dokumentacyjnych, niezbędnych dla stosowania zerowej stawki VAT. Ustawodawca zrezygnował bowiem z wymogu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika