Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 59)

Powtórna kontrola celna u podatnika

2.9.2005

Powtórna kontrola celna nie ogranicza się do podatników - podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej. Jest ona przeprowadzana przez organy celne. Może być przeprowadzona w każdym czasie. (...)

Opodatkowanie dochodów z pracy osiąganych za granicą - opinia prawna

6.7.2005

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródła tych dochodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy powiązany bezwzględnie z miejscem (...)

Znalezione nie kradzione, ale czy opodatkowane?

21.6.2005

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej pdof) dochodem ze źródła przychodów, co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają (...)

Nowelizacja VAT- pozostałe zmiany

31.5.2005

Nowela kwietniowa ustawy VAT niesie szereg innych szczegółowych zmian, mających duże znaczenie w indywidualnych przypadkach. Wiele z nich poprawia i precyzuje dotychczasowe przepisy. Do ważniejszych zmian należy: ulepszenie przepisów dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów (...)

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

31.5.2005

Nowelizacja ustawy od podatku towarów i usług zmienia definicję samochodu osobowego, od zakupu którego możliwe jest pełne odliczenie naliczonego podatku. Zmiany \"samochodowe\" wchodzą w życie z upływem 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy - 22.08.2005 r. czyli później niż (...)

Zwrot podatku VAT na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

20.5.2005

Z tej porady uzyskasz informacje o tym kiedy możesz uzyskać zwrot podatku VAT, który zapłaciłeś kupując polskie towary i co zrobić, żeby te pieniądze odzyskać. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać podatek zapłacony przy nabyciu towarów?

Jak udokumentować wyższe koszty uzyskania przychodu? - opinia prawna

9.5.2005

Z treści tego przepisu i opisanego stanu faktycznego wynika, iż w Pana przypadku właśnie taka sytuacja ma miejsce, tzn. Pana koszty uzyskania przychodów przez Pana są dużo wyższe od tych przyjętych przez ustawodawcę. Ustawodawca wprost wskazał, iż tylko bilety imienne mogą być dowodem ponoszenia (...)

Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna

5.5.2005

Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników przychodów – między innymi – z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, itp. - ustala się w wysokości 10% tych przychodów. (...)

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania? - opinia prawna

5.5.2005

Podwójnemu opodatkowaniu zapobiega się poprzez umowy międzynarodowe (przeważnie bilateralne) o unikaniu podwójnego opodatkowania. W razie braku takiej umowy z którymś z państw podwójne opodatkowanie regulują odpowiednie unormowania prawa wewnętrznego. Tak jest w przypadku artykułu art. 21 (...)

Obowiązek podatkowy po dziale spadku - opinia prawna

25.4.2005

Obowiązek podatkowy ciąży na spadkobiercy lub spadkobiercach. Moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy jest różny w zależności od tego, z jakim tytułem mamy do czynienia. Przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek powstaje z chwilą przyjęcia spadku (zatem wspomniane osoby (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika