Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 61)

Podatek od nieruchomości (od czego naliczany) - opinia prawna

25.10.2004

Podatek od nieruchomości jest naliczany i pobierany przez gminy. Kwestie naliczania i pobierania podatku od nieruchomości reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zaś szczegółowe stawki podatku, w ramach ustawowych granic, uchwalane są przez Radę gminy.

Obowiązek podatkowy cudzoziemca na terenie RP - opinia prawna

8.10.2004

Zasady rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, które osiągają dochody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z tytułu przeniesienia praw autorskich) określa art. 41 ustawy pdof. Zgodnie z tym przepisem, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki (...)

Metoda kasowa a terminy odliczeń

16.7.2004

Metoda kasowa jest szczególnym sposobem rozliczania się małych podatników, który polega na tym, iż obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności (nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Stosowanie tej metody (...)

Termin odliczenia podatku VAT

16.7.2004

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentalnym prawem każdego podatnika. W praktyce podatnicy mają jednak bardzo często wątpliwości, kiedy mogą z prawa tego skorzystać. W związku z tym, iż obecne przepisy ustawy VAT w odmienny sposób regulują tą kwestię, warto przepisy te przybliżyć (...)

Ewidencja prowadzona przez podatników VAT

16.7.2004

Jednym z podstawowych obowiązków podatnika VAT jest prowadzenie ewidencji dla celów tego podatku. Wskazać należy dwie przyczyny wprowadzenia takiego obowiązku. Po pierwsze ewidencje są niezbędne dla podatnika, który na ich podstawie oblicza i deklaruje zobowiązanie podatkowe za dany okres rozliczeniowy. (...)

Odliczanie częściowe podatku VAT

16.7.2004

Prawo do częściowego tylko odliczenia podatku stanowi konsekwencję zasady, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (czy prościej - prawo do odliczenia podatku naliczonego) dotyczy tylko podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą (...)

Komu wystawiać faktury VAT – opinia prawna

16.7.2004

Fakturami VAT oraz fakturami wewnętrznymi dokumentuje się czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności, która nie podlega podatkowi od towarów i usług, a o taką Pani zapytuje nie dokumentuje się fakturą VAT.

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

3.6.2004

Metoda kasowa jest szczególnym, dostępnym dla niektórych podatników, sposobem rozliczania podatku VAT. Jej istotą jest odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego - o ile w przypadku zasad ogólnych powstanie obowiązku podatkowego powiązane jest na ogół z wydaniem towaru lub wykonaniem (...)

Wystawianie faktur przez nabywcę

25.5.2004

Regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych wprowadzają szereg, nieznanych dotychczas rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość wystawiania faktur VAT przez nabywcę towarów lub usług.

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

20.5.2004

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wchodzą w życie również nowe przepisy wykonawcze, w tym przepisy dotyczące (...)

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu

20.5.2004

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu stanowi szczególny przypadek wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczególny charakter tej czynności wiąże się przede wszystkim z tym, że czynność ta stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów niezależnie od tego kto jest nabywcą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika