Prawo podatkowe: Podatek dochodowy od osób fizycznych - Zmiany w prawie

Kto skorzysta z możliwości skrócenia okresu amortyzacji budynków?

5.9.2023

Nowelizacja wprowadza możliwość skrócenia okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych z 40 lat odpowiednio do 5 lub 10 lat. Adresatami nowych rozwiązań są mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą (...)

Pakiet SLIM VAT 3

3.7.2023

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczy m in. podwyższenia limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro, rezygnacji z obowiązku drukowania dokumentów fiskalnych, zmniejszenia formalności w obrocie (...)

Pakiet SLIM VAT 3 z podpisem prezydenta

5.6.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet SLIM VAT 3, który realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Nowe rozwiązania to m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawa płynności finansowej firm. Przepisy (...)

Ulga podatkowa dla tzw. frankowiczów przedłużona na kolejne 2 lata

3.1.2023

Minister Finansów przedłużył do końca 2024 r. termin obowiązywania rozporządzenia zwalniającego kredytobiorców walutowych z PIT od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Podatek nie będzie pobierany zarówno od umorzonej części wierzytelności, (...)

Niedookreślona definicja „działalności gospodarczej” a podatek

12.9.2022

Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii obciążenia zobowiązaniem podatkowym z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych na skutek niedookreślonej definicji „działalności gospodarczej”. 19 lipca 2022 r. Trybunał Konstytucyjny publicznie ogłosił wyrok (...)

#NiskiePodatki od 1 lipca

29.6.2022

Ustawa wprowadzająca #NiskiePodatki obniża PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Bez zmian pozostają korzystne rozwiązania, (...)

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą niższy PIT

14.6.2022

Podpisana ustawa obniża PIT z 17% do 12% dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Bez zmian pozostają korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać (...)

Obniżka PIT?

17.5.2022

12 maja 2022 r. Sejm przyjął ustawę "#NiskiePodatki". Obniża ona PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Projekt ustawy obniżający PIT do 12% idzie do Sejmu

24.4.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w PIT. Projekt przygotowany przez resort finansów obniża PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na odliczenie części składek zdrowotnych od (...)

Kolejne korzystne zmiany w PIT po konsultacjach społecznych

13.4.2022

Przygotowując zmiany MF uwzględniło opinie i uwagi wszystkich zainteresowanych środowisk, a następnie przedyskutowało je w ramach spotkań roboczych. W efekcie do zaproponowanych przez MF rozwiązań, takich jak: 12 proc. PIT na skali, likwidacja nieprzewidywalnej i skomplikowanej tzw. (...)

Projekt obniżki PIT

11.4.2022

Przedstawiony 24 marca 2022 r. projekt zmian podatkowych został poddany szerokim konsultacjom społecznym.

Będą korzystne zmiany podatkowe?

30.3.2022

Wychodząc naprzeciw głosom i opiniom podatników oraz ekspertów, rząd zaproponował zmiany w systemie podatkowym. Te propozycje dotyczą m.in.: obniżenia stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. Kwota (...)

Ulga podatkowa dla tzw. frankowiczów przedłużona na rok 2022

14.3.2022

Minister Finansów podpisał rozporządzenie przedłużające o rok zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Pozwoli to na zaniechanie poboru PIT z tytułu wierzytelności umorzonych osobie fizycznej w związku z kredytem mieszkaniowym, jak (...)

PIT-28 należy złożyć do 28 lutego

27.2.2022

Termin na złożenie zeznania PIT-28 jest krótszy niż w przypadku innych zeznań i upływa 28 lutego 2022 r. Zeznanie można złożyć elektronicznie i otrzymać szybszy zwrot nadpłaty podatku. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń (...)

Zmiany w cenach transferowych

27.2.2022

Polski Ład m.in. wydłużył terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR). Zlikwidował wymóg składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informowania (...)

Korzystne rozwiązania w Polskim Ładzie

24.2.2022

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin czeka na podpis prezydenta. Zostanie wprowadzony (...)

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

20.2.2022

W marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej (...)

Podatnik Bezgotówkowy dla firm

10.2.2022

Już od początku stycznia br. w ramach Polskiego Ładu przedsiębiorcy mogą korzystać z programu Podatnik Bezgotówkowy. Przedsiębiorcy mają do wyboru jeden z dwóch pakietów – silver lub gold. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych (...)

Rozliczenie PIT – ważne dla emerytów i rencistów

6.2.2022

Od 15 lutego do 2 maja będzie można składać zeznania PIT za 2021 r. np. w serwisie e-Urząd Skarbowy. Jak emeryci i renciści mogą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak najszybciej otrzymać zwrot podatku.

Stawki karty podatkowej w 2022 roku

7.12.2021

Ogłoszono wysokość: stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy.

Umowa podatkowa z Holandią

29.11.2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską a Królestwem Niderlandów o zmianie umowy w sprawie podwójnego opodatkowania. Zmiany uszczelniają system, przeciwdziałają agresywnej optymalizacji i wzmacniają międzynarodową współpracę (...)

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika