Prawo pracy - Artykuły (strona: 29)

Ochrona młodzieży w miejscu pracy (według dyrektywy UE)

5.1.2006

Porada przedstawia zagadnienie pracy młodzieży w Unii Europejskiej, kwestię zakazu pracy dzieci oraz warunki pracy młodocianych na podstawie dyrektywy o ochronie młodzieży w miejscu pracy. Państwa Członkowskie powinny również zadbać o to, by praca młodocianych była ściśle uregulowana i (...)

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy

5.1.2006

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2004 r. poświęca dużo uwagi pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Porada przedstawia zagadnienia zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dopuszczalność potrącenia z wynagrodzenia - opinia prawna

23.12.2005

Zatrudnieni w danej firmie pracownicy często dokonują w niej zakupu towarów, którymi ta handluje. Co może zrobić pracodawca, jeśli pracownik nie uregulował należności za kupione przez siebie rzeczy? Czy istnieje możliwość dokonania potrącenia z wynagrodzenia kwoty wynikającej z niespłaconych (...)

Praca w RFN dla wykwalifikowanych

22.12.2005

Zgodnie z ustaleniami Traktatu Akcesyjnego krajom członkowskim dotychczasowej Unii (“krajom starej 15”) przyznano możliwość wprowadzenia ograniczeń w odniesieniu do swobody podejmowania zatrudnienia wobec obywateli krajów nowej dziesiątki, w tym również Polski. W dniu (...)

Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników

19.12.2005

Coraz większa liczba polskich pracowników jest oddelegowywana do pracy w Niemczech. Republika Federalna Niemiec wprowadziła jednak ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku (...)

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

9.12.2005

Nauczyciele są zatrudniani w szkołach na podstawie mianowania (nauczyciele mianowani) lub też na podstawie umowy o pracę. Nauczyciel zatrudniony w szkole przechodzi kolejne szczeble kariery nauczycielskiej – od nauczyciela stażysty, przez nauczyciela kontraktowego, mianowanego aż po nauczyciela (...)

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek zagraniczny - opinia prawna

5.12.2005

Coraz więcej Polaków wykonuje pracę za granicą. W jakim przypadku pracownik powinien otrzymać dodatkowe świadczenie z tego tytułu? Jakiego wynagrodzenia może żądać pracownik zatrudniony w wojsku? Kiedy znajduje zastosowanie rozporządzenie RM w sprawie należności pieniężnych i świadczeń (...)

Zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli - opinia prawna

16.11.2005

Regulamin pracy to akt, który ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli (...)

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem na chorobowym - opinia prawna

8.8.2005

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jeśli więc dla przykładu nieobecność pracownika w pracy spowodowana jego niezdolnością do pracy trwała 2 miesiące nie można z takim pracownikiem (...)

Umowny zakaz konkurencji - opinia prawna

8.6.2005

W pierwszej kolejności odpowiadając na zadane pytanie dotyczące postępowania dowodowego należy wskazać, iż zajście określonej sytuacji można wykazywać przede wszystkim poprzez zeznania świadków np.: pracowników podmiotu konkurencyjnego, u którego zatrudnienie znalazł (...)

Moc wiążąca układu zbiorowego pracy - opinia prawna

5.5.2005

Wymaga w tym miejscu podkreślenia, że czym innym jest sprawowanie funkcji członka Zarządu a czym innym jest świadczenie pracy w wykonaniu umowy o pracę. Sprawowanie funkcji członka zarządu nie musi się wcale wiązać z pozostawianiem w stosunku pracy ze spółką, w której funkcję członka (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika