Prawo pracy - Artykuły (strona: 28)

Wykaz prac wzbronionych młodocianym

21.5.2007

Od 15 grudnia 2004 r. zaczyna obowiązywać nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Jakie zatem obowiązki może w Twoim zakładzie pracy wykonywać młodociany pracownik? (...)

Zaliczenie do stażu pracy okresu wypowiedzenia - opinia prawna

18.5.2007

Zgodnie z art. 36 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej (...)

Odprawa dla członka zarządu - opinia prawna

13.5.2007

Z członkiem zarządu spółki z o.o. zawarto umowę o pracę. Umowa o pracę zawierała między innymi następujące postanowienia: „§ 5. Członkowi zarządu przysługuje odprawa pieniężna w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę w razie wygaśnięcia mandatu lub odwołania (...)

Zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemców

25.4.2007

Cudzoziemcem jest osoba która nie posiada obywatelstwa polskiego. W wielu dziedzinach, w tym również w zakresie możliwości zatrudnienia cudzoziemców, polskie prawo różnicuje sytuację cudzoziemców w zależności od kraju ich pochodzenia, gdzie zasadnicze kryterium (...)

Polecenie służbowe i mobbing - opinia prawna

23.2.2007

Czy pracownik ma obowiązek wykonywać każde polecenie pracodawcy? Kiedy może odmówić wykonania polecenia służbowego? Kodeks pracy określa obowiązki pracownika w oparciu o dwa kryteria sumienności i staranności oraz określa, że pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia służbowe, które (...)

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

31.10.2006

Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się w takim wypadku inaczej w zależności od tego, jakimi środkami transportu porusza się pracownik. Pracownikowi (...)

Jak zdobyć pracę w Straży Granicznej?

18.2.2006

Przyjmowanie do pracy w Straży Granicznej jest bardzo sformalizowane. Zgodnie z przepisami postępowanie kwalifikacyjne o przyjęcie do pracy w SG składa się z dwóch etapów. Kandydaci do pracy w Straży Granicznej muszą przejść dwie rozmowy kwalifikacyjne oraz zaliczyć testy psychologiczne, (...)

Prawo do premii a rozwiązanie stosunku pracy - opinia prawna

3.2.2006

Pracownik rozwiązał umowę o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Następnie w toku rozmów strony ustaliły, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpi za porozumieniem stron z określonym dniem. Problemem jest zapis w propozycji treści porozumienia, wprowadzony tam przez zakład pracy. Brzmi on (...)

Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

5.1.2006

Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza) oraz składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica między nimi polega na tym, że wynagrodzenie podstawowe występuje w każdym wynagrodzeniu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika