Prawo pracy - Artykuły (strona: 35)

Zmiany w układach zbiorowych pracy - opinia prawna

3.12.2004

Zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych. Do protokołów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu; tak jego zawartości, jak i procedury zawierania. Stąd wypływa wniosek, że również kwestie dotyczące płac, a dokładnie, warunków uzyskania premii, (...)

Odprawa dla dyrektora przedsiębiorstwa państwowego - opinia prawna

3.12.2004

Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych reguluje zasady tworzenia, funkcjonowania, łączenia, podziału i likwidacji przedsiębiorstw państwowych, jako samodzielnych, samorządnych i samofinansujących się przedsiębiorców posiadającegych osobowość prawną. Przepisy te regulują także (...)

Kiedy FGŚP ma obowiązek wypłacić świadczenia - opinia prawna

3.12.2004

FGŚP wypłaca roszczenia pracownicze w razie niewypłacalności pracodawcy, która jest stwierdzana m.in. na podstawie ziszczenia się pewnych przesłanek (ogłoszenie upadłości pracodawcy bądź oddalenia lub odrzucenia wniosku o ogłoszenie upadłości z przyczyn wymienionych szczegółowo (...)

Granice kontroli pracownika - opinia prawna

3.12.2004

Pracownik wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy. Oznacza to, że zobowiązany jest do wykonywania poleceń pracodawcy zgodnych z prawem, które nie godzą w godność i inne dobra osobiste pracownika. W analizowanej sytuacji pracownicy przeprowadzają rozmowy telefoniczne w ramach wykonywanej (...)

Czy pracownikowi należy się odprawa? - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z przepisem art. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (zwana dalej ustawą o zwolnieniach grupowych) statuuje, że przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę (...)

Związek zakładowy w strukturach ponadzakładowych - opinia prawna

3.12.2004

Znaczną część postanowień dotyczących związku zawodowego ustawodawca pozostawia do unormowania w statutach związków. Zgodnie z art. 9 uzz statuty oraz uchwały związkowe określają swobodnie struktury organizacyjne związków zawodowych. Na wstępie tych rozważań należy zauważyć, że (...)

Samodzielność zakładowej organizacji związkowej - opinia prawna

3.12.2004

Zakładowa organizacja związkowa ma prawo wystąpić ze struktur, do których wcześniej przystąpiła i to niezależnie od tego czy powstała na bazie tych struktur czy też nie. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych (w skrócie: ZZ) związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności (...)

Dozwolony strajk (głodowy) - opinia prawna

3.12.2004

Spór zbiorowy pracowników z pracodawcą lub pracodawcami może dotyczyć m.in. warunków płac. W ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zostały przedstawione etapy postępowania w celu rozwiązania takiego sporu zbiorowego, których kolejne wypełnianie gwarantuje prawidłowość (...)

Zakładowa, czy międzyzakładowa organizacja związkowa? - opinia prawna

3.12.2004

Ustawa o związkach zawodowych stanowi, że uprawnienia zakładowej organizacji związkowej przysługują organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami lub osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą u pracodawcy objętego działaniem tej organizacji. (...)

Warunki zatrudnienia osoby niepełnoletniej - opinia prawna

3.12.2004

Młodociani, czyli w rozumieniu kodeksu pracy, osoby które ukończyły 16 lat ale równocześnie nie przekroczyły wieku lat 18, poddani zostali w Kodeksie Pracy szczególnej regulacji w stosunku do osób pełnoletnich. Te odmienności dotyczą m.in. prawa do urlopów, czasu pracy czy też zasad wynagradzania. (...)

Naruszenie obowiązków pracowniczych przyczyną wypowiedzenia - opinia prawna

3.12.2004

Zwolnienie pracownika w trybie natychmiastowym, bez wypowiedzenia z jego winy jest możliwe jedynie w razie ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, taką przyczyną jest bez wątpliwości picie alkoholu w pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie (pracodawca składa oświadczenie, że (...)

Kary porządkowe nakładane na pracownika - opinia prawna

3.12.2004

Dwa rodzaje kar porządkowych: karę upomnienia i karę nagany może pracodawca stosować za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych. Kara pieniężną z kolei można być wymierzona pracownikowi (...)

Obowiązki pracodawcy związane z utratą dokumentów - opinia prawna

3.12.2004

Z przepisów prawa wynika wiele obowiązków dotyczących prowadzenia i przechowywania dokumentów związanych z zatrudnieniem i księgowością. Na pracodawcy ciąży obowiązek wypływający z treści przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika