Prawo pracy - Artykuły (strona: 36)

Złamanie zakazu konkurencji przez pracownika samorządowego - opinia prawna

3.12.2004

Można mieć wątpliwości, czy prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług geodezyjnych przez pracowników Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej nie jest sprzeczne z art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych. Stanowi on, że pracownik samorządowy (...)

Umowa o zakazie konkurencji ochroną dla pracodawcy - opinia prawna

3.12.2004

Obowiązki pracownicze określone zostały w art. 100 kodeksu pracy. Wymienione w tym przepisie obowiązki poprzedzone są klauzulą generalną, zgodnie z którą, pracownik zobowiązany jest wykonywać pracę sumiennie i starannie, stosując się do poleceń przełożonych, które dotyczą (...)

Obowiązywanie zakazu konkurencji - opinia prawna

3.12.2004

Zgodnie z regulacją Kodeksu Pracy pracodawca może z pracownikiem, obok umowy o pracę, zawrzeć nową, odrębną umowę o zakazie konkurencji. Pojęcie zakazu konkurencji nie posiada swej ustawowej definicji. Od ustaleń zawartych między pracodawcą, a pracownikiem zależy w jaki sposób wspomniany (...)

Zmniejszenie wynagrodzenia przez pracodawcę - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zmiana wysokości wynagrodzenia w jakim trybie? - opinia prawna

3.12.2004

Wprowadzenie nowych miesięcznych stawek płacy jest wypowiedzeniem wynikających z umowy warunków pracy i płacy przewidzianym w art. 42 kodeksu pracy. Wypowiedzenie takie, dla swojej skuteczności powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie. Ze względu na odpowiednie stosowanie ogólnych przepisów (...)

Zwolnienie z wykonywania pracy z powodu opieki nad chorym - opinia prawna

1.12.2004

Kodeks pracy normuje kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę. Przede wszystkim można ją rozwiązać na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania (...)

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe - opinia prawna

1.12.2004

Od 29 XI 2002 r. wprowadzono do kodeksu zmiany dzięki którym istnieje możliwość uregulowania w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy ustalenia innej (...)

Właściwość sądu pracy - opinia prawna

1.12.2004

Zgodnie z art. 44 Kodeksu pracy możliwe jest wniesienie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli pracownik uważa, iż to wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia (...)

Wynagrodzenie za czas choroby w okresie wypowiedzenia - opinia prawna

1.12.2004

Kodeks pracy stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Usprawiedliwioną nieobecnością jest na przykład nieobecność (...)

Kształtowanie wynagrodzenia - opinia prawna

1.12.2004

W sposobie kształtowania wynagrodzenia pracownika pracodawca ma pewną dowolność. Oczywiście dowolność ta nie może doprowadzić do sytuacji, w której kształtowanie wynagrodzenia pracownika nie respektowałoby podstawowej zasady regulacji prawa pracy w zakresie wynagrodzenia właśnie, tzn. zasady (...)

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę - opinia prawna

1.12.2004

W myśl aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego, przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę, powinna być jasna, dostatecznie konkretna i zrozumiała dla pracownika. Kwestia dostatecznie konkretnego i zrozumiałego dla pracownika wskazania przyczyny jest podlegająca ustaleniu (...)

Przyczyna wypowiedzenia - opinia prawna

1.12.2004

Jak przyczyna wypowiedzenia jest uzasadniona i niepodważalna? Czy to, iż pracownik nie spełnia oczekiwań pracodawcy uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę? Zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę do Sądu Pracy, jeżeli (...)

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę - opinia prawna

1.12.2004

Zgodnie z art. 23[1] w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi w zakładzie (lub w jego części) w chwili przejęcia zakładu przez innego (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika