Prawo pracy: BHP - Porady prawne (strona: 5)

Natężenie czynników szkodliwych w środowisku pracy

Jakim przepisom BHP podlega praca na stanowisku umysłowym - pod względem oświetlenia, zapylenia, hałasu, sąsiedztwa czynników szkodliwych itp. Czy hałas rzędu 76 decybeli pochodzący z sąsiednich (...)

Warunki szkodliwe dla zdrowia

W przemyśle spożywczym w jaki sposób zalicza się czas pracy w warunkach szkodliwych? Jakie przepisy to regulują? Jeśli np. pracownik przebywa przez kilka godzin w ciągu dnia pracy w chłodni, to (...)

Ekwiwalent za odzież dla pracownika biurowego

Zgodnie z kp pracownikowi przysługuje wypłata ekwiwalent za odzież w przypadku, gdy w czasie pracy może ulec ona zniszczeniu lub mocnemu zabrudzeniu. Czy w takim razie pracownikowi biurowemu przysługuje (...)

Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracodawca nie uznał zdarzenia za wypadek przy pracy. Pracownik skierował pozew do sądu pracy, a ten oddalił sprawę i skierował ją do rozpatrzenia do płatnika ewentualnych świadczeń, czyli do (...)

Praca przed komputerem a szkodliwe warunki

Będę wystawiała świadectwo panu który pracuje u mnie jako grafik komputerowy dowiedziałam się od znajomej, że powinnam jego pracę przy komputerze potraktować jako pracę w warunkach szkodliwych. (...)

Wyznaczenie miejsc do palenia pracownikom

Pracuję w nowym biurowcu, w którym swoje siedziby ma kilka różnych firm. Kto odpowiada za wyznaczenie miejsc do palenia? Czy należy to do administratora budynku? Obecnie wyznaczone miejsce nie spełnia (...)

Zakup środków czystości przez pracodawcę

Jak często pracodawca ma obowiązek zakupu środków czystości (proszek do prania, ręczniki, mydło) i ubrań roboczych dla pracowników fizycznych i umysłowych?

Ekwiwalent za używanie własnej odzieży w pracy

Czy pracownikowi zatrudnionemu na etacie sprzątaczki w latach 1997 do 30.09.2004 r. należy wypłacić ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży roboczej? Pracownikowi nie był wypłacany żaden dodatek. (...)

Koszty badania okresowego pracowników

Jestem pracownikiem firmy zatrudniającej ponad 100 osób, z główną siedzibą w Radomiu, ja pracuję w Warszawskim oddziale firmy, dostałam skierowanie na badania okresowe. Koszt takich badań w Warszawie (...)

Kontrola wewnętrzna w zakładzie pracy

Jakie prawa i obowiązki mają pracownicy, w stosunku do osób z wydziału kontroli wewnętrznej w danym zakładzie pracy, czy protokoły kontroli muszą być przedstawione pracownikowi?

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Czy lekarz medycyny pracy może wystawić zwolnienie lekarskie dla pracownika podpisując je pieczatką indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska - lekarz medycyny pracy. Pytanie to zostało zadane (...)

Szkolenie jako obowiązek pracowniczy

Pracodawca wysłał wszystkich pracowników firmy na szkolenie, które odbyło się poza firmą i trwało 2 dni, między innymi w sobotę. Sobota jest w naszej firmie dniem wolnym od pracy wynikającym (...)

Zgłoszenie wypadku przy pracy, którego nie było

Czy jest przestępstwem zgłoszenie na piśmie wypadku przy pracy (obcięcie palców na pile tarczowej) skoro pracownik w dniu jaki podaje, że miał miejsce wypadek przy pracy, był na zwolnieniu lekarskim, (...)

Odliczanie składek płaconych na PFRON

Jak wygląda kwestia odliczeń faktur płaconych zakładowi pracy chronionej, a składek na PFRON? Jezelii np. w firmie kwota należnych składek wynosi 1800 zł. miesięcznie, a firma otrzymuje od ZPCHr (...)

Przechowywanie dokumentacji szkoleń BHP pracownika

Firma zatrudniająca 18 pracowników, nie zatrudnia specjalisty od spraw BHP. Szkolenia pracowników wykonuje firma zewnętrzna. Szkoleniowiec z poprzedniej firmy po przeprowadzonym szkoleniu przekazywał (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika