Prawo spółek: Działalność gospodarcza - Artykuły (strona: 5)

Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona

7.3.2014

Nazwą spółki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką spółkę. Spółka może pozywać i być pozywaną pod firmą. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiębiorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)

Zmiany w prawie farmaceutycznym w 2014 roku

3.1.2014

Naczelna Rada Aptekarska zdecydowała, że od 1 stycznia 2014 r. każdy aptekarz zobowiązany będzie do noszenia w miejscu pracy identyfikatora, potwierdzającego fakt uzyskania przez niego tytułu magistra farmacji.

Regulamin sklepu internetowego - wzór

9.12.2013

Przygotowanie dobrego regulaminu sklepu internetowego to nie lada wyzwanie nawet dla prawnika. Bardzo często próbujemy napisać regulamin samodzielnie, korzystając z dostępnych wzorów czy tez posiłkując się regulaminami innych przedsiębiorców. Metoda może i tania, ale tylko na krótką metę. (...)

Wysokość kar za klauzule niedozwolone w regulaminie

22.10.2013

Występowanie klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu, który obowiązuje także konsumenta może skutkować wszczęciem przeciwko przedsiębiorcy postępowania sądowego – na skutek pozwu o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone lub administracyjnego – wszczynanego z urzędu (...)

Pułapki regulaminów sklepów internetowych

11.6.2013

O tym, że sklep internetowy powinien mieć regulamin wie już prawie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Internecie. Część z nich przekonała się również, że regulamin pisany „na szybko” i bez konsultacji z prawnikiem może być przyczyną kosztownych problemów. (...)

Dwa słowa o plikach cookies

7.5.2013

Wprawdzie od wejścia w życie zmiany minęło już trochę czasu, warto jednak choć na chwilę powrócić do tematu aby pokazać, jak polityka zarządzania ciasteczkami jest istotna dla administratorów stron internetowych.

Finansowanie prywatnej opieki zdrowotnej

15.4.2013

Z roku na rok rola, jaką odgrywa prywatna opieka zdrowotna w polskim systemie ochrony zdrowia, staje się coraz bardziej widoczna. Nie bez znaczenia są, przy tym, narastające problemy jednostek leczniczych, związane z coraz większymi brakami środków pieniężnych. W czym zatem tkwi źródło (...)

Czy istnieje możliwość dochodzenia zwrotu tzw. opłat półkowych?

5.4.2013

Sieci handlowe narzucają sprzedawcom produktów do sieci dodatkowe opłaty. Pojawia się pytanie, czy te „dodatkowe koszty wejścia na rynek” można odzyskać. Zgodnie bowiem z art. 15 ust 1 pkt 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity opublikowany w Dz. U. z (...)

Co to jest spółka cicha i jaki jest jej status w porządku prawnym?

25.9.2012

Mimo, iż nazwa takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej może kojarzyć się z czymś nie do końca zgodnym z prawem, naczelna zasada prawa cywilnego zasada swobody w kreowaniu umów powoduje, że nic takiego nie ma miejsca w przypadku powołania do życia spółki cichej. Jedno (...)

Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

24.3.2012

Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą więc być zwolnieni (...)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

19.3.2012

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dobry sposób rozliczania się z fiskusem m.in. dla osób rozpoczynających działalność, jeżeli spodziewają się, że koszty działalności, które prawo pozwala odliczyć od podatku nie przekroczą 50% przychodu. Poznaj podstawowe (...)

Podróże w kosztach firmy

10.2.2012

W niniejszym artykule przedstawimy sposób ujęcia wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby firmy oraz podróży odbywanych przez właściciela firmy w kosztach przedsiębiorstwa. Jak księgować w koszty wydatki (...)

Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

10.12.2011

Na ostateczną decyzję o zakupie tego czy innego samochodu wpływają już nie tylko jego dane techniczne, ale również możliwości podatkowe, jakie niesie za sobą jego zakup. Trudno bowiem znaleźć firmę, która przed zakupem samochodu nie dokonana kalkulacji ujęcia tego zakupu i samej eksploatacji (...)

Kontrole u przedsiębiorcy

25.10.2011

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, wykonując swoje zadania, w szczególności w zakresie nadzoru i kontroli, organy administracji publicznej mają działać z poszanowaniem uzasadnionych interesów przedsiębiorcy. Zupełną nowością są przepisy określające ogólne reguły (...)

Liberalizacja przepisów dotyczących łączenia i podziału spółek

14.10.2011

26 września 2011 roku została ogłoszona ustawa z dnia 19 sierpnia o zmianie ustawy kodeks spółek handlowych (Dz.U. 201, poz. 1182). Celem jest realizacja postanowień dyrektywy UE (2009/109/WE) z 2009r. w sprawie wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek. (...)

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

19.9.2011

Ostatnie zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r. Nowe zasady odliczania podatku VAT od paliw obowiązują od 22.08.2005 (...)

Firma, czyli oznaczenie przedsiębiorcy

2.7.2010

Nowelizacja Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 25 września 2003 r. wprowadziła do kodeksu regulację dotyczącą firmy, pod którą działa przedsiębiorca, dotychczas uregulowaną w Kodeksie handlowym. Nowe przepisy przede wszystkim znacząco zmieniły krąg podmiotów, do (...)

KRUS czy ZUS - opinia prawna

25.5.2010

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu rolników podlegają rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich domownicy. Takiemu ubezpieczeniu podlega także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

16.10.2009

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowią wszystkie jego części. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym (...)

Korzystaj ze swej wolności gospodarczej

17.8.2009

Konstytucja w art. 20 przyjmuje jako zasadę wolność gospodarczą (swobodę działalności gospodarczej), stanowiąc, iż: „Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT

17.8.2009

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiują wprost pojęcia likwidacja działalności. Przyjmuje się, na gruncie tych przepisów, iż likwidacja działalności to trwałe zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej. Na gruncie podatkowym za datę likwidacji (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika