Artykuły dotyczące własności przemysłowej i praw autorskich
-
1.7.2020
Ruszyły specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną
Weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza wyspecjalizowane sądy ds. ochrony własności intelektualnej.
-
13.11.2019
Czy każdy blog wymaga rejestracji?
Generalnie to, czy blog powinien zostać zarejestrowany zależy od tego, jaki blog prowadzimy, i nie chodzi tu o to, czy jest to blog prywatny, czy też firmowy, a wyłącznie o jego zawartość, sposób (...)
-
18.6.2019
Jak prawidłowo korzystać z cudzej twórczości w ramach dozwolonego użytku?
W określonych w ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej „u.p.a.p.p.) przypadkach istnieje możliwość korzystania z utworu lub przedmiotu praw pokrewnych bez zgody uprawnionego, (...)
-
17.7.2018
Autorskie prawa osobiste na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.p.p.) nadaje autorom uprawnienia osobiste i majątkowe. Pierwsze z wyżej wymienionych mają za zadanie chronić więź twórcy z utworem. (...)
-
26.9.2017
Opłaty reprograficzne
W związku z korzystaniem z utworów w ramach dozwolonego użytku, uzyskiwane przez twórców dochody ulegać mogą w pewnym zakresie pomniejszeniu, ustawodawca stara się ten uszczerbek (...)
-
28.6.2017
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie i cywilne...
Portale społecznościowe i serwisy poświęcone prezentacji fotografii pozwalają obecnie na bardzo łatwe dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji. O czym należy pamiętać, udostępniając (...)
-
11.10.2016
Na czym polega nadzór autorski nad utworem?
Prawo autorskie wprowadza tzw. nadzór autorski który dotyczy sposobu korzystania, rozpowszechniania utworu czy też tworzenia kopii.
-
29.9.2016
Czym ryzykuje student korzystając z usług tzw. firm "piszących prace na zamówienie"?
Korzystając z usług tzw. firm piszących prace na zamówienie czyli takich które przygotują za nas gotową pracę dyplomową (np. licencjacką, magisterską czy też podyplomową albo doktorat) (...)
-
9.9.2016
Podstawowe zasady ochrony praw autorskich i pokrewnych
Jakie utwory i w jakim zakresie podlegają ochronie prawnej? Jakie roszczenia przysługują przeciwko osobie, która narusza prawa autorskie? Tytułem przykładu można wymienić, że prawem autorskim (...)
-
18.5.2016
Czym jest utwór zależny?
Sama definicja utworu zależnego zawarta jest w art. 2. ust. 1 i 2 z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z późn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p.” (...)
-
6.4.2016
Co grozi za nieuprawnione korzystanie z cudzych treści i publikowanie ich pod swoim nazwiskiem?
W przypadku bezprawnego wykorzystania czyjegoś utworu należy liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności karnej, cywilnej, a w przypadku plagiatów dokonanych przez studentów (...)
-
29.3.2016
Czy można zawrzeć umowę przeniesienia autorskich praw majątkowych do wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości?
Zacznijmy od tego że zgodnie z art. 41 ust 3. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z pozn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p”: Nieważna (...)
-
21.3.2016
Kiedy możesz korzystać z cudzego utworu bez umowy? (dozwolony użytek)
Zasadą w prawie autorskim jest, iż z utworu może korzystać lub nim rozporządzać tylko osoba uprawniona. Najczęściej będzie to sam twórca lub osoba, która nabyła określone prawa (...)
-
14.3.2016
Ochrona wizerunku w prawie cywilnym i w prawie autorskim
Agencja reklamowa wykorzystała moje zdjęcia wykonane na sesji zdjęciowej do wydrukowania kilku kalendarzy na rok 2002, które następnie sprzedała na przełomie listopada i grudnia 2001 roku (...)
-
12.11.2015
Bezwzględne oraz względne przeszkody rejestracji znaku towarowego
Określenia „przeszkody bezwzględne” oraz „przeszkody względne” są powszechnie używane jako kryteria, które są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy znak towarowy (...)
-
10.7.2015
Wygaśnięcie i unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy
Ochrona prawa do znaku towarowego ustaje z powodu wygaśnięcia lub unieważnienia prawa płynącego z rejestracji.
-
20.3.2015
Warunki i licencje umieszczania utworów na stronach internetowych
Pomimo częstego pomijania tego faktu przez osoby tworzące strony internetowe, prawo autorskie zobowiązuje je do dbałości o prawa twórców
-
16.7.2014
Wykorzystanie wizerunku uczestników kursu a naruszenie dóbr osobistych
Czy dozwolone jest nagrywanie uczestników kursu tańca? Jak uchronić się przed roszczeniami ze strony uczestników i zapewnić legalność działania? Czy filmowanie grupy osób jest dopuszczalne bez (...)
-
13.9.2013
Wybrane problemy odpowiedzialności za wady fizyczne programów komputerowych
W chwili obecnej nie ma przedsiębiorcy, który nie wykorzystywałby w swojej działalności programów komputerowych. Dla wielu podmiotów powstaje wręcz specjalne, dedykowane oprogramowanie (...)
-
18.10.2012
Szczegółowe zasady rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym
Zasady rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym reguluje Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2002 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych, (...)
-
7.12.2011
Znak towarowy - Co to jest i jak zarejestrować znak towarowy?
Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy oznacza się według daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym (zgłoszenie (...)
-
27.7.2011
Czy rozumiesz treść autorskiej umowy licencyjnej?
W prawie autorskim rozróżnia się dwa rodzaje praw. Mianowicie wyróżnia się osobiste prawa autorskie i majątkowe prawa autorskie. Zasadą jest, chyba że konkretny przepis stanowi inaczej, (...)
-
18.2.2011
Umowy o przeniesienie praw autorskich oraz umowy licencyjne
Umowa o przeniesienie praw autorskich polega na tym, że przenoszący prawa autorskie wyzbywa się całkowicie władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy. Umowa taka powinna zostać sporządzona w formie (...)
-
7.4.2010
Kiedy nie można uzyskać praw ochronnych na znak towarowy?
Na podstawie ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej można uzyskać prawa ochronne na znak towarowy. Prawa ochronne można uzyskać rejestrując znak towarowy w Urzędzie Patentowym. (...)
-
1.11.2009
Kto ma pierwszeństwo na uzyskanie patentu na wynalazek?
Prawo do uzyskania patentu na wynalazek przysługuje twórcy. Zasadą jest zatem, że podmiotem uprawnionym jest twórca, a jedynie wyjątkowo prawo to przysługuje innym podmiotom. Jeżeli (...)
-
30.10.2009
Kiedy używanie znaku towarowego jest bezpodstawne? - opinia prawna
Ustawa prawo własności przemysłowej określa szereg przesłanek, których spełnienie stanowi bezprawne naruszenie prawa ochronnego znaku towarowego. Przesłanki te są różne w zależności od charakteru (...)
-
30.10.2009
Ochrona praw autorskich współtwórców programu komputerowego w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej - opinia prawna
Zgodnie z art. 9 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się przy tym, że wielkości udziałów we wspólnym prawie są równe, (...)
-
29.10.2009
Jaki charakter prawny ma ogłoszenie zamieszczone w prasie? - opinia prawna
Ogłoszenie jest z reguły krótkim, nieskomplikowanym, przejrzystym i czytelnym tekstem, którego celem jest przekazanie jakiejś grupie adresatów określonej informacji, propozycji czy oferty. Ze względu (...)
-
29.10.2009
Korzystanie z zamówionego programu po upływie terminu licencji a majątkowe prawa autorskie - opinia prawna
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy autorskiej, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od (...)
-
29.10.2009
Naruszenie przez pracodawcę osobistych i majątkowych praw autorskich - opinia prawna
Zgodnie z ogólną zasadą wyznaczoną przez art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, majątkowe prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków (...)
-
23.10.2009
Czyje są prawa autorskie do pracy naukowej; opinia prawna
O ile ustawa nie stanowi inaczej, prawa autorskie (osobiste i majątkowe) przysługują twórcy. Natomiast, o ile ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu (...)
-
21.10.2009
Ciekawy przykład przedmiotu prawa autorskiego - opinia prawna
Szkoła zatrudniała nauczyciela zajęć pozalekcyjnych. Poza normalnym prowadzeniem zajęć osoba ta stworzyła niemal godzinny zupełnie niepowtarzalny program swojego pomysłu. Program ten opracowany (...)
-
21.10.2009
Prawa autorskie wspólników czy spółki cywilnej - opinia prawna
Twórca ma wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Zasada ta odnosi się także do wspólników spółki (...)
-
21.10.2009
Utwory publikowane w nabywanym serwisie internetowym - opinia prawna
Pan X chce zakupić serwis internetowy. Na stronach serwisu znajdują się krótkie informacje, sprawozdania, felietony. Czy autorzy tych treści mają do nich prawa? Czy autor może żądać usunięcia (...)
-
17.10.2009
Portal zamieszczający przeglądy i omówienie artykułów prasowych - opinia prawna
Pan X zamierza prowadzić tematyczny portal internetowy zajmujący się przeglądem informacji z mediów publicznych na wybrane tematy, głównie gospodarcze i społeczne. Podstawowym źródłem informacji (...)
-
31.7.2009
Konflikt domeny internetowej ze znakiem towarowym - opinia prawna
Zgodnie z art. 296 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2001 r., Nr 49, poz. 508 ze zmianami) naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym (...)
-
20.12.2007
Co to jest i jak przebiega postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym?
Co do zasady sprawy dotyczące roszczeń cywilnoprawnych z zakresu ochrony własności przemysłowej rozstrzygane są w trybie postępowania cywilnego. Jednakże niektóre ze spraw mogą zostać (...)
-
2.11.2007
Co to jest patent europejski?
Patent europejski jest patentem udzielanym przez Europejski Urząd Patentowy na podstawie Konwencji o udzielaniu patentów europejskich (Konwencja Monachijska z 5.10.1973 r.). Patent europejski udzielany (...)
-
7.5.2005
Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna
Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników przychodów – między innymi – (...)