Prawo cywilne: Ochrona konsumenta - Artykuły (strona: 3)

Podrobione środki ochrony roślin - to się nie opłaca

13.2.2019

Jesli przywozisz środki ochrony roślin z zagranicy bez zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kupujesz środki ochrony roślin z samochodu, na straganie, od przypadkowych osób, z obcojęzyczną etykietą: może Ci grozić odpowiedzialność karna, ryzykujesz zdrowie swoje i innych, stwarzasz (...)

Nowy sposób na rozwiązanie sporu o żywność

29.1.2019

Bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia kosztów, szybko możesz rozwiązać swój problem dotyczący zakupu jedzenia czy napojów. Już działa pierwsze w Polsce i jedyne w Europie dedykowane wyłącznie żywności Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów. 

Prezenty przez internet?

18.12.2018

Jeśli kupujemy prezenty przez internet, można je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na się je swój koszt. Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia oraz zasady promocji przedświątecznych ofert. Poznaj podstawowe zasady e-zakupów.

Wyprzedaże i prawa konsumenta

21.11.2018

Black Friday i Cyber Monday – to dni, w których możesz zrobić korzystnie zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych w kraju i zagranicą. Pamiętaj, produkt z wyprzedaży możesz reklamować. Niezależnie od tego, czy kupujesz towar w cenie promocyjnej, regularnej, u polskiego (...)

Działalność nierejestrowa w praktyce

18.10.2018

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań „Konstytucji Biznesu”, które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto (...)

Co zrobić, jeśli masz obligacje GetBack?

7.8.2018

UOKiK sprawdza jak banki, domy maklerskie i sama spółka oferowały obligacje Get Back. W toku są 3 postępowania wyjaśniające. Pobierz formularz ze stronywww.finanse.uokik.gov.pl i opisz, jak Tobie sprzedawano obligacje GetBack.

Przygotuj się na wakacje

8.7.2018

Planujesz wakacje, zwłaszcza za granicą? Sprawdź, o czym warto pamiętać, aby zebrać tylko przyjemne wspomnienia.

Nowe prawa podróżnych

28.6.2018

1 lipca br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Dzięki nim konsumenci z całej Unii Europejskiej będą chronieni na takim samym poziomie.

Wypoczynek z Kartą Dużej Rodziny

19.6.2018

Rozmaite wydatki można znacząco obniżyć dzięki Karcie Dużej Rodziny, która od początku roku jest dostępna również w wersji elektronicznej.

Zabawki muszą być bezpieczne

30.5.2018

Z okazji Dnia Dziecka wiele placówek detalicznych oferuje produkty w promocyjnych cenach. Jednak często niska cena może przekładać się na równie niską jakość. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przy kupnie zabawki dla dziecka? 

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

29.6.2017

Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje UOKiK. Wymarzony urlop wymaga przygotowań. Zadbaj o bezpieczeństwo (...)

Meble ogrodowe - kupuj z głową

20.6.2017

Kupujesz meble ogrodowe? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Odpowiednio dobrane meble ogrodowe potrafią ozdobić każdy taras, altankę i ogród, a dzięki funkcjonalności niektórych z nich, możesz je zabrać ze sobą na kemping.

Konsument na rynku budowlanym

19.6.2017

Płytki, panele, okna – kupując wyroby budowlane, zwróć uwagę na oznakowanie i sprawdź dołączone informacje. Jakie przepisy dotyczą rynku budowlanego? O czym powinni pamiętać konsumenci?

Sprzedaż zdalna w przepisach UE

24.4.2017

Sprzedaż na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa może okazać się korzystna, jednak zgodnie z unijnymi przepisami wiąże się z określonymi obowiązkami.

Rękojmia konsumencka w przepisach UE

23.4.2017

Jeśli w trakcie obowiązywania gwarancji prawnej (rękojmi za wady) okaże się, że zakupiony produkt jest wadliwy bądź nie wygląda bądź nie działa tak, jak przedstawiono w opisie, to odpowiedzialność ponosi sprzedawca. W niektórych państwach odpowiedzialność może spoczywać (...)

Udzielanie kredytów hipotecznych na nowych zasadach

14.4.2017

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami przewiduje kompleksową regulację problematyki kredytów związanych z nieruchomościami. Normy wprowadzane tą ustawą mają przyczynić się do zwiększenia porównywalności (...)

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

6.12.2016

Postępowanie upadłościowe w sprawach konsumenckich, oprócz oddłużenia upadłego, ma na celu także w pewnym zakresie zaspokoić wierzycieli. Prowadzone jest według przepisów o postępowaniu upadłościowym, gdzie ureglowane jest odrębnie. . Wniosek składa się do sądu powszechnego. (...)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

12.9.2016

Celem obszernej ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych była generalna obniżka opłat sądowych. Co obejmują koszty sądowe? Ile wynoszą opłaty: we wszystkich rodzajach spraw, w procesie w sprawach z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego, w sprawach gospodarczych oraz (...)

Jak walczyć ze spamerami?

8.3.2016

Stale nasze skrzynki są zalewane niechcianą pocztą e-mailową. Warto więc wiedzieć, jakie środki prawne służą walce z tym procederem. Zagadnienie spamu reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Na jej podstawie zakazane jest przesyłanie (...)

Reklamacja obuwia - nowe zasady od 2015 roku

20.5.2015

REKLAMACJA BUTÓW NA NOWYCH ZASADACH - zmiana przepisów od początku 2015 roku. Nowe przepisy korzystniejsze dla konsumentów.  Na jakiej podstawie reklamować buty? Jak skorzystać z uprawnień gwarancyjnych? Czym różni się reklamacja u producenta od reklamacji (...)

Sprzedawcom internetowym nie pozostało wiele czasu na wprowadzenie zmian

3.12.2014

Nowe, wchodzące w życie 25. grudnia 2014 r., przepisy wymuszają dostosowanie dotychczasowego sposobu prowadzenia sprzedaży on-line do nowych unijnych standardów. Zmian jest wiele a czasu niecały miesiąc. Poniżej wskażę na kilka takich, które najprawdopodobniej spowodują konieczność (...)

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

28.7.2014

Kiedy organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych? Czy można w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć tę odpowiedzialność? Jakie informacje powinny zawierać broszury, foldery, katalogi itp.? Jakie informacje organizator turystyki (...)

Wakacje 2014 - jeśli pociąg się opóźnia ....

3.7.2014

... mamy wówczas możliwość dochodzenia zwrotu kosztów za bilet bądź dochodzenia odszkodowania. Aktualnie możliwość dochodzenia zwrotu i odszkodowania dotyczy wyłącznie przejazdów na terenie Polski i UE pociągami: Expres, Inter City, Express Inter City, Euro City lub Euro Night.

Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?

30.6.2014

W Polsce istnieje około kilka tysięcy biur podróży - od niewielkich agencji, biur oferujących pokoje gościnne czy wczasy rodzinne po wielkie firmy, których sieć sprzedaży obejmuje dziesiątki punktów na terenie całego kraju, organizujące wyjazdy do najbardziej egzotycznych miejsc na świecie. (...)

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

3.6.2014

Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie musiał wymienić go na nowy.

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

27.3.2014

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nierzadko słyszymy o cofaniu liczników (pięknie nazywanego korektą liczników), odnawianiu aut ze szrotów, czy też przekładkach w samochodach sprowadzonych z Wielkiej Brytanii. Co można zrobić, jeśli kupiliśmy (...)

Pokazy garnków - jak zrezygnować z zakupu?

29.1.2014

Pomimo ostrzeżeń, które pojawiają się w sieci i lokalnych dziennikach nadal sporo osób decyduje się na zawarcie z dystrybutorami garnków niekorzystnych umów. Być może pod wpływem chwili, stosowania wyszukanych technik marketingowych, a niekiedy także na skutek podstępu, (...)

Konsumencie masz problem? Dowiedz się, do kogo się zwrócić

29.4.2013

Każdy konsument, którego prawa są naruszane przez sprzedawców czy producentów, może uzyskać pomoc wyspecjalizowanych instytucji. Musi tylko wiedzieć, gdzie się udać. Zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika