7/8 etatu w ramach urlopu wych. a zlikwidowanie biura pracodawcy w miejscu zam. pracownika
Odpowiedzi w temacie (1)

Mam pewien problem i liczę, że ktoś ze specjalistów/-tek w temacie mógłby mi naświetlić najlepsze opcje. Ostrzegam - to skomplikowane.. Pani A poszła w grudniu 2009 r na urlop wychowawczy. pozostało jej jeszcze tego urlopu do 10.2012 ( wtedy jej dziecko kończy 4lata). Pracowała jako marketingowiec zdalnie z domu (+ częste podróże służbowe) a miejsce jej zamieszkania to miejscowość X, natomiast pracodawca ma siedzibę w miejscowości Y. W umowie o pracę Pani A ma wpisane miejsce pracy: "miejscowość X" i "w razie potrzeby pracownik będzie pełnił obowiązki poza X". [ nie ma nic o pracy z domu, choć było to uzgodnione z pracodawcą] Pracodawca w trakcie trwania urlopu wychowawczego zlikwidował biuro w X. Pozostało biuro w Y ( odlegle o 300km ) Na miejsce Pani A w okresie trwania jej urlopu wych. została przyjęta nowa osoba. Pytanie: czy w razie gdy pracownica A poprosi swego pracodawcę o 7/8 etatu w ramach wychowawczego, to może zostać zwolniona lub otrzymać wypowiedzenie zmieniające? Nadmienię że codzienne dojazdy 300km od domu nie wchodzą w grę jak i przeprowadzka do Y a pracodawca jest z gatunku tych, którzy w takich sytuacjach zwalniają.. W kodeksie pracy nie widzę takiej możliwości (chroni ją chyba Art. 186) ale pozostaje jeszcze Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003r. Nr 90, poz. 844) - ta chyba daje pracodawcy dużo możliwości. Przesłanki za zwolnieniem: 1. zlikwidowanie biura w X ( co z tego że pracowała z domu skoro to nie było wpisane do umowy..) więc formalnie zlikwidowano miejsce pracy. 2. Przyjęta nowa osoba, na równorzędne stanowisko ale o innej nazwie. Pani A jest jednak zdeterminowana żeby nadal pracować u swojego dotychczasowego pracodawcy na obecnych warunkach. Więc jak, jest chroniona przed zwolnieniem czy nie?
Nie znalazłeś odpowiedzi?

zapomniałem dodać, że było takie biuro w X - faktycznie była to klita na 2-3 osoby a pracowało w nim ich dużo więcej - bałagan i chos. Zatem Pani A wystąpiła do pracodawcy z prośbą o możliwość pracowania z domu, na co otrzymała zgodę. Nadmienię, że przełożony tej osoby również nie pracował w biurze w X a w miejscowości Y więc tak czy inaczej była skazana na kontakty telefon/email + podróże do centrali. stąd komplikacja: telepraca w umowie nie została zaznaczona więc oficjalnie można oczekiwać, że pracownica powinna była pracować w biurze, które ostatecznie zostało zlikwidowane gdzieś w 2010r.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
Zaległy urlop wypoczynkowy - czy można zmusić pracownika do urlopu ??
przez: ładmir | 2011.3.29 23:50:32
Z art. 168 k.p. wynika dla pracodawcy obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w tym przepisie, a udzielenie urlopu we wskazanym terminie nie wymaga od (...) czytaj dalej»
-
przez: lisi_ogon | 2021.11.24 14:28:12
Dzień dobry, proszę o poradę/informację. U obecnego pracodawcy jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę ponad 20 lat. Należny mi urlop to 26 dni. W tym roku jednak pracodawca pozwala mi na (...) czytaj dalej»
-
przez: sylwia_jan | 2011.5.27 14:20:51
Witam, czy jest możliwość zawieszenie pracy? dokładnie zawieszenie etatu przez pracownika? A w ramach tego przejście na kontrakt, a po jakimś okresie wrócić normalnie na swój etat? czytaj dalej»
-
CIEKAWOSTKA !!!! Ciekawe co Wy o tym myślicie, 3 kadrowe i 3 wyliczenia
przez: JCCBT | 2005.8.1 18:27:2
Czy prawidłowo dokonano obliczeń wymiaru urlopu i obliczenia ekwiwalentu dla niepełnoetatowca? Data: 01.08.2005 r. 18:21 Czy pracownikowi zatrudnionemu z wynagrodzeniem zasadniczym 1500 zł od 01.05.2004 (...) czytaj dalej»
-
przez: Berta prawo-pracy.net | 2009.1.22 20:32:2
Witam, zastanawia mnie, kiedy obejmie mnie 26-dniowy wymiar urlopu wypoczynkowego. - 06.2004 - ukończyłam szkołę policealną - 09.2005 - od tego momentu nieprzerwanie jestem zatrudniona na umowę (...) czytaj dalej»