e-prawnik.pl Porady prawne

Czy po wygaśnięciu umowy najmu okazjonalnego obowiązuje okres wypowiedzenia?

Odpowiedzi w temacie (4)

TolekW

2.7.2013

Dzień dobry, Mam pytanie jako Wynajmujący mieszkanie. Wynajołem mieszkanie na czas określony (najem okazjonalny). Po wygąśnięciu umowy nie podpisałem kolejnej, ponieważ przebywałem za granicą, ale najemca dalej użytkuje mieszkanie za moim przyzwoleniem, płacąc czynsz i rachunki zgodnie z umową najmu. Czy obowiązuje w tym momencie okres wypowiedzenia najmu? Czy najemca może się wyprowadzić w każdym momencie z dnia na dzień bez okresu wypowiedzenia? Czy mogę eksmitować najemcę z dnia na dzień? W Kodeksie Cywilnym znalazłem poniższy artykuł, czy on reguluję w jakiś sposób okres po wygaśnięciu umowy najmu okazjonalnego? Art. 674. Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nie oznaczony.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2013-07-02 17:04:34

W takiej sytuacji został nawiązana kolejna umowa na czas nieokreślony. Taką umowę należy wypowiedzieć, jeśli najemca ma się wyprowadzić. Nie może Pan go eksmitować z dnia na dzień. Najemca też jest związany postanowieniami umowy, ale możecie ją rozwiązać za porozumieniem stron, jeśli obie strony się na to zgodzą.

TolekW

2013-07-03 14:50:54

Kilka dni temu Najemca poinformował mnie, że się wyprowadza na 3 dni przed końcem miesiąca i w ostatni dzień miesiąca, się wyprowadził. Odpowiedziałem, iż nie dając mi okresu wypowiedzenia postępuje niezgodnie z prawem najmu i że obciążę go za kolejny miesiąc najmu odejmując kwotę najmu z wpłaconej przez niego kaucji. Najemca zagroził mi w tym momencie ze daje mi okres 10 dni na zwrot kaucji albo wejdzie na drogę prawną i zagroził pozwem sądowym. Skąd te 10 dni skoro wg prawa na zwrot kaucji mam cały miesiąc od dnia opróżnienia mieszkania? Czy moje roszczenie wobec Najemcy jest zasadne? Czy mogę obciążyć Najemcę kwotą pobraną z kaucji? Czy Najemca ma podstawy wnosić sprawę do sądu o odzyskanie całej kaucji?

mrozowskim

2013-07-03 21:59:55

Facet gra twardo, żeby Pana zastraszyć. Moja sugestia jest taka, żeby Pan robił swoje i nie dał się zbić z tropu. Natomiast wszelką korespondencję z najemcą sugeruję prowadzić w formie pisemnej dla celów dowodowych. Pana roszczenia opierają się regulacje kodeksu cywilnego dotyczące najmu i sposobu rozwiązania umowy.

Ja

2017-03-18 23:30:45

Witam, zawarlam umowe najmu okazjonalnego na czas 1 roku. Lokator dal mi wypowiedzenie po 10 miesiacach zeby podpisac za porozumieniem stron I zeby kaucje zaliczyc na poczet ostatniego czynszu. Czy to jest zgodne z prawem?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM