e-prawnik.pl Porady prawne

Czy to jest mobbing?

Odpowiedzi w temacie ()

aguusja123

7.6.2014

Witam serdecznie. Pracuję w dziwnym systemie : pon-pt w godz 9.00-16.00, sob- 9.30-22.00 nd- 11.30-22.00, pon-pt 16-22. Więc nieprzerwanie pracuję prawie dwa tygodnie, ale godziny chyba w normie. Mam pytanie czy to jest zgodne z prawem? Na umowie o pracę na pół roku mam stawkę 1600 brutto;) lecz do ręki dostaje 1700 czy pracodawca może ponieść za to konsekwencje? Do tego pracodawca zatrudnia 3 osoby bez umowy. Jestem zatrudniona na stanowisku kierowcy, a pracuję jako sprzątaczka, zmywak, łaznienna, szambownik(czasami wywala), pomoc kuchenna i chcą mnie jeszcze wsypać jako kelnerke. I teraz problem, bo ja się już nie zgadzam na tą kelnerkę gdyż wiem co mam wpisane na umowie, a pracodawca stwierdził, że powinnam pomagać, bo jesteśmy zespołem i że najwidoczniej nie nadaje się do tej pracy (wczesniej pracowałam przez 1,5 roku bez umowy). Co zrobić z takim pracodawcą. Pomocy!

Nie znalazłeś odpowiedzi?

dominikakom

2010-08-10 00:13:33

Mam pytanie, niektórym może wydać się zabawne, jednak mnie poważnie ta kwestia zaczyna zastanawiać. Czy jeśli mój przełożony nieustannie zagaduje mnie na tematy związane z obecnymi wydarzeniami politycznymi, prowokując mnie, bo wie, że mam poglądy przeciwne do jego, to czy może być to uznane jako mobbing? A wygląda to tak, że ja próbuję nie toczyć z nim takich rozmów, bo ani nie mam na to ochoty ani czasu, ale on nie daje mi spokoju. Co robić?

supergwiazda

2010-08-10 08:33:23

Można pokusić się o uznanie takiego zachowania za mobbing. Zgodnie z definicją mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Wydaje się, że w przedstawionej sytuacji najlepszym rozwiązaniem (poza zwykłą rozmową z kierownikiem i zwróceniem uwagi na problem) jest zgłoszenie całej sytuacji do Państwowej Inspekcji Pracy.

Patia

2010-08-19 09:54:37

Mój szef i sekretarka mają kontakty seksualne, wiedzą o tym wszyscy. Sekretarka dostaje od niego prezenty, premie, możliwości dodatkowych kursów, szkoleń, wyjazdów. Ja jestem asystentką szefa i nie mam takich możliwości, chociaż teoretycznie jestem na wyższym stanowisku. Szef wysyła mi sygnały, że gdybym zaczęła z nim utrzymywać bliższe kontakty, to tez bym miała taką możliwośc. Czy to jest mobbing?

gabiil

2011-04-15 10:48:08

Witam!

Jestem studentką kierunku technicznego. W mojej grupie są tylko dwie dziewczyny, a reszta to mężczyźni. Koleżanka żadko chodzi na zajęcia, stwierdziła, że raczej rezygnuje. Ale ja nie chce rezygnować, bo mi się to podoba! Natomiast jestem okropnie traktowana przez wykładowców szczególnie płci przeciwnej! Poniżają mnie, urągają mojej godności, przezywają, stawiają gorsze oceny mimo, że zasługuje na lepszą!
Boję się cokolwiek zrobić, żeby nie wylecieć ze studiów, a wiem że Ci wykładowcy bardzo by się o to postarali!!!
Czy może mi ktoś poradzić co mam zrobić w takiej sytuacji????

Proszę!!!!

kamila344

2011-04-18 12:21:55

Witam! W jaki sposób udowodnić mobbing?? Co można uznać za mobbing a co jeszcze nie? Źle się czuję w pracy, współpracownik cały czas mnie podkopuje i dość chamsko komentuje przy kierowniku. Co mogę zrobić w takiej sytuacji??

avramm

2011-04-18 12:29:50

Najlepiej by było gdyby Pani dokładnie opisała zachowanie współpracownika. To pracodawca ponosi odpowiedzialność za każdy przypadek mobbingu występującego w zakładzie pracy. Nie ogranicza się to tylko do jego działań, ale dotyczy również działań zatrudnionych przez niego osób.

chwiszcz

2011-04-18 12:32:06

"Pojęcie mobbingu oznacza działania lub zaniechania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników."

mrozowskim

2011-04-18 16:49:25

Ma Pani kilka wyjść. 1. Zmienić pracę. 2. Poinformować o sprawie pracodawcę. 3. Przeciwstawić się mobbingowi. Najlepszą obroną w takich przypadkach jest asertywność. Polega to na natychmiastowym zwróceniu uwagi osobie, które zachowuje się niestosownie i wyjaśnieniu, że nie będzie Pani takiego zachowania tolerowała. Tylko musi Pani o tym pamiętać, że wyciągając "miecz" musi go Pani użyć, jeśli zajdzie taka konieczność, w przeciwnym wypadku tylko pogorszy Pani swoją sytuację. Jeśli nie umie Pani się przeciwstawić mobbingowi, należy zmienić pracę, ponieważ zdrowie psychiczne i co za tym idzie fizyczne jest ważniejsze niż jakakolwiek praca. Tak wypowiadał się pewien ekspert w audycji radiowej na ten temat.

zbawiena

2011-04-28 21:31:02

Zastanawiam się, czy sytuacja jaką mam w pracy, to mobbing, czy nie...

moja szefowa jest po prostu wredna i zadaje mi ciągle mnóstwo nowych rzeczy, tak że nie jestem w stanie się z niczym wyrobić na czas, bo tyle tego mam... I za to oczywiście dostaję opiernicz każdego dnia... ja już nie wytrzymuję nerwowo!

proszę bardzo o pomoc!

figa33

2012-02-23 11:24:05

Witam, mam pytanie, czy mobbing jest tylko w przypadku kiedy keirownik lub osoba o wyzszym stanowisku dopuszcza się go? Pytam bo mam problemy z kolegą z pracy, kolega to w tej sytuacji złe słowo, bardziej współpracownik na tym samym poziomie w firmie co ja. Widać że chce się wybić moim kosztem a przy okazji mnie poniża, oczernia i ośmiesza. Czuje się naprawdę zaszczuta i źle kiedy mam iść do pracy.
Zastanawiałam się na tym tematem i zawsze uważałam że mobbing dotyczy osób które są źle traktowane przez wyższym stopnie wpsółpracownika czyli kierownika lub szefa.

krystian18

2012-02-23 13:30:40

oczywiście, chodzi o to że jest dręczona, wyśmiewana lub upokorzano w pracy, bądź traktowana gorzej niż inni-nie słusznie.

ex-alt

2012-02-23 13:41:46

Jak najbardziej, możesz domagać się odszkodowania od osoby, która naruszała jego dobra osobiste w miejscu pracy...

Grzesik33

2012-02-23 14:20:36

W razie czego zamiast KP, możesz na podstawie prawa cywilnego skarżyć mobbera, a nie wyłącznie pracodawcę.

zdruzgotana

2012-02-23 14:45:19

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu - nie ważne przez kogo.

waldek_80

2012-07-12 09:52:09

Witam.Mój problem polega na tym, że osoba z mojej pracy, stale ogranicza moją pracę z resztą grupy, jestem wykluczony z nieznanych mi powodów z większej części projektów. Czuje się izolowany od grupy, grupa wymienia się pomysłami i spostrzeżeniami a także nowinkami z naszej branży. Czuje że przez to jestem mocno w tyle i boje się o swoją posadę w firmie. Mój kolega powiedział mi że to jest właśnie mobbing. Tylko no nie bardzo wiem w jaki sposób ma to być mobbingiem...bo wydaje mi się ze mobbing to raczej coś innego...
Proszę o pomoc...


BarbasiaT

2014-06-14 14:37:44

Podejdź do Państwowej Inspekcji Pracy. Praca bez umowy jest nielegalna. Jeśli masz świadków, którzy poświadczą, że pracowałaś bez umowy, to już duży krok do wygrania z pracodawcą w sądzie.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Mobbing w pracy!!! Witam! Mam problem.Od dluzszego czasu moj tata jest ponizany w pracy przez swoich kolegow. Szczegolnie przez jednego, ktory jest prowokatorem tych sytuacji. Ostatnio zdazylo sie, ze (...) czytaj dalej»

 • czy ta sytuacja to mobbing? Mój szef i sekretarka mają kontakty seksualne, wiedzą o tym wszyscy. Sekretarka dostaje od niego prezenty, premie, możliwości dodatkowych kursów, szkoleń, wyjazdów. (...) czytaj dalej»

 • ciąża w pracy Witam, mam taki problem...w 2012 roku urodziłam córke, po urlopie macierzyńskim i roku urlopu wychowaczego, czułam, że szef ma o to żal, poprawiał po mnie każde zlecenie, co zrobiłam, (...) czytaj dalej»

 • Mobbing, staffing, bossing Witam. Piszę z krótką informacją do osób które uważają że mobbing dotyczy też pracodawców. Nie, mobbing nie dotyczy pracodawcy. Kiedy pracodawca (...) czytaj dalej»

 • donos na pracodawce o mobbing Jakie będą konsekwencje donosu na pracodawce, jeżeli nagram to co się dzieje w firmie i złoże donos do Inspektoratu pracy? Boje się że stracę tą pracę... czy to (...) czytaj dalej»

 • pomówienie o mobbing Witam, zostałam bezpodstawnie pomówiona o mobbing podległej mi pracownicy. Pracownica napisała skargę do prezesa, iz jest wobec niej stosowany mobbing z mojej strony. Prezes (...) czytaj dalej»

 • Mobbing czy Bossing? Witam Piszę z krótką informacją do osób które uważają że mobbing dotyczy też pracodawców. Nie, mobbing nie dotyczy pracodawcy. Kiedy pracodawca wywiera na nas negatywne (...) czytaj dalej»

 • Mobbing w pracy, zwierzenia pracowników-poczytajcie! Witam. Niedawno trafiłam na ciekawe forum dotyczące mobbingu w pracy http://www.pracadokitu.com/forum/categories/ Poczytajcie i zobaczcie czy u (...) czytaj dalej»

 • Potajemne nagranie rozmowy z pracodawcą. Witam wszystkich mam pewien problem ale nie wiem czy trafiłam do odpowiedniego działu.... Potajemne nagrałem rozmowę z moim pracodawcą, w której ten w pewnym (...) czytaj dalej»

 • mobbing - ciąża - zwolnienie Jestem w 11 tyg ciąży, na zwolnieniu lekarskim z powodu niestannego mobbingu mojej szefowie. Obwiając sie stresujących sytuacji i za namową kadrowej jestem na L4.Od (...) czytaj dalej»

 • Czy spotkał mnie mobbing?! Witam.Mój problem polega na tym, że osoba z mojej pracy, stale ogranicza moją pracę z resztą grupy, jestem wykluczony z nieznanych mi powodów z większej części projektów. (...) czytaj dalej»

 • mobbing? Mam umowę przedłużaną co pewien czas ( obecnie do końca lipca). Pracuję w ochronie z bronią. Od pewnego czasu szef wszystkie służby wystawia mi 60km od miejsca zamieszkaniaz dojazdem (...) czytaj dalej»

 • czy mobbing jest przestępstwem? Ktoś mi powiedział, że mobbing wcale nie jest przestępstwem. Czy to jest prawda? czytaj dalej»

 • Mobbing Witam. Nie wiedziałem gdzie założyć ten temat więc umieszczam go tutaj. Mam 17 lat i w szkole mam pewien problem. Koleżanka z klasy oskarża mnie i kolegę o mobbing. Jako dowody, ma posty (...) czytaj dalej»

 • mobbing 2012 Witam, mam pytanie, czy mobbing jest tylko w przypadku kiedy keirownik lub osoba o wyzszym stanowisku dopuszcza się go? Pytam bo mam problemy z kolegą z pracy, kolega to w tej sytuacji (...) czytaj dalej»