Forum prawne

Kupiłam dom. Mogę się wprowadzić wcześniej niż na umowie? - forum prawne

Witam,
wraz z mężem kupiliśmy dom w sierpniu. Umowę przedwstępną podpisaliśmy pod koniec czerwca, gdzie zaznaczyliśmy, że ostateczne przekazanie nieruchomości nastąpi NAJPÓŹNIEJ do 31 października. Dom kupiliśmy od starszego małżeństwa, któremu bardzo się spieszyło ze sprzedażą, ze względu na szybko postępującą chorobę jednego ze współmałżonków, jednakże bali się oni, co z nimi będzie, jeśli nie znajdą mieszkania kiedy my juz dostaniemy kredyt. My chcąc być fair i chcąc pokazać państwu, że z naszej strony nie spotka ich żadna krzywda, ustanowiliśmy termin na koniec października. W lipcu ruszyły dokumenty kredytowe, a po przyznaniu kredytu udaliśmy się do notariusza (19.08 ). Ci państwo już w lipcu znaleźli sobie mieszkanie,a 12 września mają dostać klucze do nowego lokum. Wiedząc już w lipcu, że oni znaleźli mieszkanie, my z kolei daliśmy 2 ? miesięczne wypowiedzenie właścicielowi mieszkania, które obecnie wynajmujemy (sierpien, wrzesien). Wobec tego od października nie mamy gdzie mieszkać, a ludzie od których kupiliśmy dom, nie zamierzaja się wyprowadzić wcześniej, niż 31 października. Nasz błąd, bo będąc u notariusza, nie zmieniliśmy daty, która obowiązywała przy umowie przedwstępnej. Nawet o tym nie pomyśleliśmy, bo wszystkim się tak śpieszyło, że to było oczywiste, że wyprowadzą się do końca września.
Pytanie moje brzmi: czy mimo ostatecznej daty na umowie, gdzie jest zapis, że dostaniemy klucze NAJPÓŹNIEJ do 31.10. Możemy wprowadzić się wcześniej, bądź starać się wyegzekwować jakikolwiek szybszy termin? Albo zamieszkać razem z nimi przez miesiąc?

2015.9.6 20:11:20

Odpowiedzi w temacie: Kupiłam dom. Mogę się wprowadzić wcześniej niż na umowie? (1)

Szanowna Pani,

Trzeba zauważyć, że termin w umowie może być oznaczony na korzyść dłużnika, na korzyść wierzyciela albo na korzyść obu stron. Od charakteru terminu spełnienia świadczenia zależeć będzie, czy wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia (np. zwrotu pożyczki) przed jego upływem, czy też nie.

Regułą jest, że termin spełnienia świadczenia oznaczony przez czynność prawną poczytuje się w razie wątpliwości za zastrzeżony na korzyść dłużnika (art. 457 K.c.). Oznacza to, że dłużnik nie musi, a jedynie może wcześniej (np. tydzień przed jego upływem) spełnić świadczenie - w Państwa przypadku tym świadczeniem dłużnika jest wydanie nieruchomości.

Państwo natomiast jako wierzyciel nie możecie wymagać od dłużnika wcześniejszego spełnienia świadczenia, czyli żeby wcześniej wydał Wam mieszkanie skoro ma termin do 31 października.Zależy to tylko od jego zgody.

Po więcej szczegółów zapraszam na kontakt@kancelaria-poczynski.pl

2015.9.10 10:40:9

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika