e-prawnik.pl Porady prawne

rozliczenie za wodę ( czynsz a zaliczka)

Odpowiedzi w temacie ()

mithrill_hania

18.7.2015

Witam, Wynajmujemy z chłopakiem mieszkanie które przynależy do wspólnoty mieszkaniowej. Płacimy czynsz w wysokości 600 zł miesięcznie. Obecnie mamy okres rozliczeniowy za wodę i ścieki. Rozliczenie jest półroczne. W umowie najmu zapisane mamy iż "Strony ustalają, że wszystkie opłaty niezależne od właściciela lokalu oraz koszty i świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkaniowego (np. koszty odbioru odpadów, opłaty za gaz ziemny, energię elektryczną, wodę), ponosić będą Najemcy przez cały okres jego zasiedlania. Opóźnienia i zaległości w opłacaniu powyższych kosztów obciążają wyłącznie Najemców oraz ich domowników." Kilka akapitów dalej czytamy, że "Z kwoty czynszu Wynajmujący opłaca zaliczkę na koszty eksploatacji lokalu (woda i ścieki) oraz koszty utrzymania nieruchomości i kwotę wymaganą na fundusz remontowy, zgodnie z odrębnymi uchwałami wspólnoty mieszkaniowej. Rozliczenia za zużytą wodę i odprowadzone ścieki będą dokonywane w okresie półrocznym, a Najemcy są zobowiązani do zapłaty w terminie pięciu dni od przedstawienia okresowego rozliczenia." My zrozumieliśmy to w ten sposób iż płacimy jedynie różnicę pomiędzy opłatą za zużycie wody a wpłaconą zaliczką czyli jeśli ogólne zużycie wyniosło 210.99 zł a zaliczka wpłacona to 63.22 zł to wpłacić musimy jeszcze 147,77 zł. Ku naszemu zaskoczeniu właściciel mieszkania chce abyśmy zapłacili 210,99 zł twierdząc że zaliczka którą wpłacił została zaczerpnięta z czynszu (zaliczka to jedynie wymóg spółdzielni) ale my mu ją tak czy inaczej musimy wrócić. Gdybyśmy chcieli aby ta zaliczka była faktycznie w cenie czynszu to wtedy automatycznie musiałby nam podnieść czynsz. Moje pytanie brzmi, czy faktycznie jest tak jak ten Pan mówi czy może zostaliśmy nieco oszukani? Z góry dziękuję za odpowiedzi

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Ania

2017-06-28 21:36:18

Witam. Ze wspolnoty mieszkaniowej otrzymalam wezwanie do zaplaty na kwote prawie 3000 zl. Pani z zarzadu odpowiedziala mi ze to jest zadluzenie z 2012roku , w nastepnej wersji ze byly dwie podwyzki czynszu a ja ciagle place tyle samo. Nie otrzymalam zadnei informacji o podwyzce czynszu, na rozliczeniach rocznych za 2015 i 2016 rok mam wykazana nadplate. Wspolnota twierdzi ze to cos innego. Czy powinnam operac sie na tych rocznych rozliczeniach, dla mie to to bylo wazne bo skoro rok mam rok rozliczony na+ to jak moge miec zaleglosc? Prosze o informacje czy powiadomienia o wzroscie czynszu piwinny byc przysylane listem poleconym czy mozna ot tak wkladac je do skrzynki(zarzad twierdzi ze tak wlasnie dostalam informacje o podwyzkach a ja nic nie mam). Czy moze powinnam to zaplacic, tylko nie wiem czemu.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Nielegalny wynajem mieszkania, a meldunek... Witam! Poszukuję pilnie informacji na następujący temat. Wynajmowałem mieszkanie - jak się okazało właścicielka nie odprowadzała za nie podatku dochodowego (...) czytaj dalej»

 • Umowa najmu opłaty a zaliczka właściciela Witam wszystkich Użytkowników forum, Właściciel, od którego wynajmuję mieszkanie zażyczył sobie, żebym zapłacił za zużytą wodę nie pomniejszając (...) czytaj dalej»

 • Ratunku Kruk ściga PILNE Mam pytanie co robić w 1999 mąż zawarł umowe z cyfra + , w umowie zaznaczył iż opłaty abonamentowej bedzie dokonywał miesiecznie książeczką opłat. Cyfra została podłączona (...) czytaj dalej»

 • Wynajem mnieszkania - ryczałt a zaliczka Witam, Chciałbym prosić o radę w sprawie umowy najmu mieszkania. W umowie, którą dostałem do zapoznania się(jestem najemcą) widnieje zapis: "Jak kwotę (...) czytaj dalej»

 • Dopłata do czynszu Witam, Wynajmuję lokal mieszkaniowy od lipca 2012. W tym miesiącu przyszło rozliczenie za nadwyżki w czynszu do spółdzielni mieszkaniowej (który jest zaliczką za ogrzewanie (...) czytaj dalej»

 • Wspólnota Mieszkaniowa - część wspólna Szanowni Państwo! Art. 12 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994r. reguluje udziały członków wspólnoty w pożytkach i kosztach części wspólnej. (...) czytaj dalej»

 • Podział majątku Komu należy się dom wybudowany na działce nalężącej do jednego ze współmałżonków (niezamieszkały). Jak spłacić drugą stronę stronę wg czego? Nakładów, aktualnej wartości? (...) czytaj dalej»

 • 22 tys za rachunki Wynajmowałam mieszkanie przez 2,5 roku. W momencie kiedy zdałam klucze otrzymałam wezwanie do zapłaty 22 tysięcy za zaległe rachunki. O tych rachunkach właścicielka nigdy nie (...) czytaj dalej»

 • Rozliczenie mediów po zakończeniu najmu Mam pewien problem, na koniec czerwca br wyprowadziłem się z mieszkania które wynajmowałem przez rok. Wszystko było ok, własciciel zwrócił całą kałcję (...) czytaj dalej»

 • Najemca chce mnie naciągnąć? witam, wynajmowałem mieszkanie przez okres 4 miesięcy na umowie było że najemca z tego co mu płace pokrywa koszty czynszu i wody. Teraz kiedy się wyprowadzam poinformował (...) czytaj dalej»

 • Wynajmujacy chce abym mu zapłacił 600zł za ogrzewanie gdy wczesniej nie musiałem nic płacic Co mam zrobić gdy wynajmujący chce mnie oszukać?sytuacja wygląda tak dziś był telefon ze przyszedł (...) czytaj dalej»

 • Alimenty na matke Witam Serdecznie. Mam problem z matką i potrzebuję pomocy by uregulować zobowiązania alimentacyjne względem matki. Sytuacja jest dosc zawiła gdyz matka nie pracuje od ponad 16 lat (...) czytaj dalej»