e-prawnik.pl Porady prawne

Różnica metrażu w umowie z faktyczną - dopłata?

Odpowiedzi w temacie ()

lolek1234

4.10.2010

Kupiłem (a właściwie to jeszcze została mi do zapłacenia jeszcze jedna rata) jakiś czas temu mieszkanie od dewelopera. Niedawno doszły mnie słuchy jakoby powierzchnia mieszkań (mieszkań, ponieważ sytuacja ta dotyczy chyba większości przyszłych właścicieli) była większa niż w umowie i deweloper chce z tego tytułu, by mu dopłacić różnicę (powierzchnia * cena metra mieszkania). W umowie jest odpowiedni zapis, że deweloper może zażądać takiej dodatkowej zapłaty. Kwestia jest: czy taki zapis w umowie jest w ogóle zgodny z prawem? Czy różnica w wielkości mieszkania może być dowolna (np. 5 m^2)? Czy to, że problem dotyczy większości (a może i wszystkich przyszłych właścicieli ) jest podstawą do tego by oskarżyć dewelopera o celowe zaniżenie wielkości metrażu w umowie?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2010-10-05 12:32:46

Należy czytać umowy przed podpisaniem i najlepiej udać się z nią do prawnika, zanim się ją podpisze. Teraz też sugeruję taką wizytę, ponieważ podał Pan zbyt mało szczegółów, żeby rozstrzygać tą kwestię.

lolek1234

2010-10-05 13:04:11

Czytałem, mam (teoretycznie) możliwość odstąpienia od umowy. Niemniej nie chcę/nie mogę od niej odstąpić (kredyt hipoteczny). Brałem pod uwagę, iż może być nieco więcej (w granicach 0,5 m^2), ale różnice są większe niż to nieco więcej, ponieważ przeciętnie jest to ok. 2 m^2. Za tą dodatkową powierzchnię musimy (wg. dewelopera) zapłacić przed odbiorem mieszkań (tj. przed zapłatą nie jesteśmy w stanie zweryfikować nawet zasadności owej dopłaty wedle tego co stanowi umowa). Gdzieś czytałem, że PRZYJĘŁO się, iż różnica wielkości mieszkania nie powinna przekraczać 2%.

mrozowskim

2010-10-05 16:49:27

To proszę zaproponować deweloperowi, żeby udostępnił Panu mieszkanie w celu dokonania pomiarów, bo inaczej skorzysta Pan z możliwości odstąpienia. To czy Pan to rzeczywiście zrobi jest inną kwestią. Natomiast deweloperowi należy jednoznacznie i twardo dać do zrozumienia, że bez odbioru mieszkania nie zobaczy ani grosza od Pana. Swoją drogą sugeruję wizytę u prawnika z umową.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM