Forum prawne

Skąd wziąć regulamin sklepu internetowego

Prowadzę sklep internetowy, strona zawiera regulamin sklepu, jednak regulamin ten nie był aktualizowany od momentu założenia sklepu. Do tej pory nie miałem z tym żadnych problemów, nikt nie skarżył się na postanowienia regulaminu, jednak sporo słyszałem o tym, jak regulaminy sklepów internetowych są skanowane pod kątem obecności klauzul niedozwolonych.
Moje pytanie brzmi: skąd wziąć regulamin sklepu internetowego? Wiem, że regulamin można zamówić u prawnika albo w firmie, która zajmuje się obsługą prawną sklepów, bądź też tylko sporządzaniem takich dokumentów. Jednak domyślam się, iż wiąże się to z wysokimi kosztami, więc najpierw wolałbym rozpatrzeć inne możliwości.
Gdzie znajdę wzór regulaminu sklepu internetowego, taki gotowy, do pobrania i uzupełnienia? Czy wzory takie - jeśli są odpłatne - są też wiarygodne? Czy po zastosowaniu takiego wzoru powinienem jeszcze zamówić audyt u prawnika? Być może okaże się, że koszty wzoru regulaminu i audytu będą porównywalne do zamówienia nowego regulaminu sklepu.
Z góry dziękuję za wskazówki.

2013.7.23 14:3:27

Odpowiedzi w temacie: Skąd wziąć regulamin sklepu internetowego (22)

No to od początku :) W przypadku, gdy skorzystasz z gotowca, nadal nie będziesz miał pewności, czy twój regulamin jest wolny od klauzul niedozwolonych, bo UOKiK aktualizuje listę klauzul średnio raz w miesiącu. Czyli jeśli pobierzesz wzór sprzed roku, to na dzień dzisiejszy może on już zawierać klazule niedozwolone.


Jeśli uda Ci się znaleźć aktualny wzór regulaminu, to i tak za miesiąc warto by było go przejrzeć (możesz to zrobić sam, możesz to zlecić prawnikowi jako audyt o którym wspomniałeś).


Jest jeszcze jedna kwestia - może warto po prostu sprawdzić swój obecny regulamin, może nie wymaga on wielu zmian? Zamiast zastępować go zupełnie nowym, radziłbym właśnie audyt + poprawkę.

2013.7.23 15:59:51

Na początek wystarczy, że sprawdzisz swój obecny regulamin - nie jest powiedziane, że musi on zawierać klauzule niedozwolone, bo nie był aktualizowany. W sieci możesz znaleźć bezpłatne audyty, które przeprowadzają prawnicy i informują Cię, jeśli znajdą jakieś klauzule abuzywne.

2013.7.24 10:28:21

Sprawdziłem ofertę, wypada to dość drogo, czy to standardowe ceny za tego typu usługi?Ale faktycznie audyt będzie najlepszym rozwiązaniem na początek. 

2013.7.25 11:18:34

Z tego co wiem, to takie ceny są niższe niż w kancelariach prawnych i podobnych serwisach (chyba, że coś się zmieniło od czasu kiedy ja zamawiałem regulamin). No i audyt masz darmowy, więc jeśli okaże się, że Twój regulamin jest ok, to nie masz się czym martwić i nie musisz płacić za konsultacje.

2013.7.25 11:30:13

Przyjazny Regulamin jest tańszy, masz 300 zł za audyt i poprawę regulaminu, plus 39 zł miesięcznie za monitoring. Czyli w sumie za poprawę i rok monitoringu płacisz 767 zł, a tam gdzie MaciejKolo poleca wychodzi za to samo 840 zł. Dodatkowo jak w Przyjaznym Regulaminie zapłacisz za cały rok z góry, to masz taniej i wychodzi 652 zł, czyli prawie 2 stówki taniej niż w klauzuleniedozwolone.pl ;) Więc chyba warto przejrzeć konkurencję - tu masz linka do oferty http://e-prawnik.pl/przyjazny-regulamin/cennik.html.

2013.7.31 15:13:47

No faktycznie cenowo wychodzi to trochę lepiej, tyle że ja trochę ponegocjowałem i dostałem rabat - warto czasami zapytać o zniżkę, bo sporo serwisów dopuszcza negocjacje. Mnie do oferty klauzulniedozwolonych przekonał darmowy audyt, który polecił mi znajomy.

2013.7.31 17:28:11

Witam, jestem na etapie porównywania ofert, interesuje mnie audyt gotowego regulaminu, wprowadzenie poprawek oraz monitoring. @MaciejKolo, czy dostałeś w tych klauzulachniedozwolonych.pl jakiś certyfikat, który mógłbyś zaprezentować na stronie sklepu? Nie ukrywam, że chciałbym się pochwalić przed klientami, że regulamin mam sprawdzony, że coś robię w tym zakresie ;) Takie certyfikaty mają na pewno e-prawnik.pl i trustme.pl. Czy kojarzycie coś jeszcze?


 


edit: Dodam jeszcze wyniki mojego porównania na dzień 14.08.2013 (ceny brutto), wysyłałem maila z zapytaniem  • trust.me - 123 zł/msc i jednorazowo 492 zł za audyt z poprawą 

  • regulaminowo.pl - 500-700zł za aduyt, dodatkowo płatny monitoring miesięczny, ale nie dostałem konkretnej ceny na moje zapytanie.

  • e-prawnik.pl/przyjazny-regulamin/ - 369 zł audyt, miesięcznie 47,97 zł (tanio!)

  • konkurencja.org - audyt 185, poprawa 800-1100 zł (tu drogo!), monitoring przez pół roku darmowy, a potem 60 zł/msc (ale tu już tanio)

2013.8.14 15:30:18

Chcąc sprawdzić dane ww oferentów poświęciłem 3 min na przegląd zakładek "kontakt"
jedna moja uwaga:
- prokonsumencki.pl
- klauzuleniedozwolone.pl
- regulaminowo.pl

w/w to jedna i ta sama firma, ciekawe dlaczego mają takie rozbieżności w cennikach. nawet nazywa swoje domeny "nasi partnerzy" :), ale nie o tym...

chciałbym jedynie dodać, że dostałem od trustedshops.pl za dopisanie się do newslettera kilkudziesięciostronicowego pdf'a z instrukcją jak stworzyć własny regulamin, mam już własny zajęło mi to 3 godziny wiec dla chcącego nic trudnego.

Czy Wy naprawdę wierzycie, że te abonamenty, monitoringi i jak to tam jeszcze nazwali, uchronią Was od ewentualnej kary za błędy w regulaminie?

p.s. może ktoś się pofatyguje i zrobi rozeznanie ile klauzul się zmieniło w ostatnim roku, po których TRZEBA BYŁO zmieniać treść regulaminu? (nie mówię tu o np czas na zwrot towaru z 10 na 14 dni tylko coś konkretnego)
Może ktoś z grupy e-prawnik? :)
proszę o 3 przykłady

2013.11.6 0:12:29

Udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie wymaga przyjęcia paru założeń. Przyjmijmy zatem, iż: 1) regulamin sklepu internetowego sporządzono na dzień 14 listopada 2012 r., 2) na tą datę regulamin nie zawierał klauzul niedozwolonych wpisanych do rejestru. Wśród naszych klientów powstała potrzeba wprowadzenia zmian w regulaminach (nie u wszystkich) w związku ze zmianą przepisów odnośnie plików cookies w marcu bieżącego roku oraz aktualnie, odnośnie wpisania do rejestru postanowienia dotyczącego Grupy Allegro. Inne przypadki na szerszą skalę nie miały miejsca. Niemniej zdarzały się indywidualne zmiany, również na prośbę klientów. Prosimy natomiast wziąć pod uwagę, iż regulaminy naszych klientów zostały sporządzone przez doświadczonego prawnika. Nie znalazły się tam zatem postanowienia wątpliwe. Natomiast jeżeli przedsiębiorca samodzielnie przygotowuje regulamin czy wprowadza do niego zmiany to zawsze zachodzi pewne ryzyko, że sposób sformułowania danego postanowienia czy przyjęte rozwiązanie będzie stanowiło naruszenie przepisów.

2013.11.14 11:49:51

@wlasciciel_sklepu: Mała aktualizacja powyższych info, przeszukiwałem oferty pod kątem usługi audyt + ewentualne poprawki, regulamin już posiadam. 


web-law.pl regulaminy od 390 zł, niestety brak wyszczególnienia, ile za audyt, ile za sporządzenie, więc przyjmuję, że za sam audyt będzie to 390 zł, a za poprawki czy nowy regulamin odpowiednio więcej...?


trust.me ma sam audyt za 99 zł, ale brak info ile się płąci za poprawki, więc trzeba się kontaktować


regulaminowo.pl deklaruje bezpłatny audyt, ale to tylko wstępne sprawdzenie czy są w regulaminie klauzule niedozowolone - koszt poprawek jest już ustalany indywidualnie, trzeba wysłać więc zapytanie.


e-prawnik.pl - cennik bez zmian, za audyt i poprawki 299 zł


konkurencja.org - strona już nie istnieje... o.O


klauzuleniedozwolone.pl też bez zmian - audyt + poprawki od 490 zł


prokonsumencki.pl za audyt + poprawki też od 490 zł


Pewnie nikt nie ma wątpliwości, ale na wszelki wypadek dodam, że to wszystko są ceny netto ;-)

2014.6.25 15:1:25

Ok, zgadzam się. Występuje dość duży rozstrzał cenowy, ale proszę zauważyć, że te serwisy oferują różne oferty, różne pakiety usług. Także - pewnie, można wziąć coś tańszego, ale wtedy ma się mniejszą pewność, że z regulaminem i sklepem jest wszystko w porządku.

2014.8.4 15:13:10

@tommato - seriously? Właśnie dlatego, że oferty tak bardzo się różnią, nie można w tym przypadku sugerować się wyłącznie porówaniem cenników. I mówienie, że droższa opcja jest pewniejsza, mija się z prawdą - zwróćcie uwagę choćby na rozbieżność cen, o której wspomniał wyżej 2fast!


[cytat]  prokonsumencki.pl - klauzuleniedozwolone.pl - regulaminowo.pl w/w to jedna i ta sama firma, ciekawe dlaczego mają takie rozbieżności w cennikach. [/cytat]


Poza tym droższy pakiet może zawierać usługi, na których mi nie zależy - dodatki w stylu spr. ochrony danych użytkowników, audyt umów etc. 


Dlatego jedynym miarodajnym rozwiązaniem imho jest przesłanie zapytań do wybranych firm, z wyszczególnieniem tego, co chcemy otrzymać. Ja podobnie jak niektóre osoby wyżej chcę tylko audyt i comiesięczny monitoring i nic więcej. Przesyłam moje zapytanie do firm, które wypisaliście wyżej, dzieki za konkretną listę. Dam znać co i jak, gdy otrzymam odp. z ww. firm.

2014.9.23 12:28:33

Prowadzę sklep od 1,5 roku i skorzystałem z legalniewsieci.pl. I jestem zadowolony. :)
Koleś z legalnych zrobił mi darmowy audyt, a za regulamin skasował 379 zł a w dodatku kontakt naprawdę spoko.

2014.11.15 0:32:57

a ja się zastanawiam, gdzie jest granica między sprzedającym i kupującym.
ja generalnie kupuje w sieci i ostatnio miałem taki przypadek. kupiłem towar za grosze, transpotr kosztował pewnie 5 razy tyle. potem okazało się, że to nie to i towar odesłałem. sprzedawca, zgodnie z pl zasadami odesłał mi kwotę za towar i 5 razy większą kwotę za transport. jaki wniosek ?
stracił na tej transakcji 500%.
czy tak ma wyglądać biznes w necie ?
sam prowadzę biznes nie w necie, ale te zasady wydają się być trochę przesadzone.
jak w tytule,
sprzedawca to oszust a kupujący to biedny człowiek, pokrzywdzony, pewnie z pisu jeszcze. i oczywiście od razu musi być oszukany przez sprzedającego.
dramat. normalnie było mi szkoda człowieka.
jeżeli dalej będziemy szli tym tropem to za 2-3 lata nic w necie nie kupimy.

2015.4.14 1:10:28

Kolejna drobna aktualizacja - znalazłem coś takiego:
solidnyregulamin.pl - standardowy pakiet 399zł, z tego co piszą to stoi za nimi kancelaria

Dodatkowo:
trust.me - nieistnieje

2016.8.9 7:48:50

Ja własnie od solidny regulamin mam pakiet, ten za 399 bo zalezało mi też na polityce cookies, jak człowiek się na tym wszystkim nie zna to łatwo można się pogubić. A co kancelaria to kancelaria jednak, a mało ktora inna firma jak szukałem bierze odpowiedzialność za wystawione dokumenty i ma tak wykwalifikowaną kadrę

2016.11.19 12:39:49

Ja również korzystałam z usług solidnego regulaminu. Regulamin sporządzony w 2 dni, dodatkowo bardzo miła kadra pracownicza. Polecam wszystkim.

2016.12.27 11:36:10

A ktoś korzystał z legalniewsieci.pl ? bo jest o nich tylko jeden komentarz ;/

2017.1.3 15:22:3

Eliot. Korzystałem z legalnych i są w porządku. Szybko otrzymywałem odpowiedzi na zadane pytania co była dla mnie bardzo ważne.

2017.1.12 12:38:50

Poł roku zakładałem sklep internetowy oferujący akcesoria związane z paitballem. W internecie znalazłem firmę solidnyregulamin.pl i to im powierzyłem wykonanie regulaminu. Wpływ na mój wybór miał fakt, że jest dużo pozytywnych opinii w internecie na temat ich pracy, biorąc pod uwagę, że wykonują go prawnicy specjalizujący się w tego typu sprawach. Dzięki temu mam pewność, że mój regulamin jest zgodny z prawem i w przypadku jakiś komplikacji jestem chroniony przez prawo.

2017.2.8 15:43:13

he,he "ceny przestępne"

2017.4.24 14:25:28

Poleciłabym raczej umówić się na konsultację z prawnikiem, niech to on przygotuje ci regulamin sklepu. Tutaj https://katowicelove.pl/20220628490948/kiedy-regulamin-sklepu-internetowego-jest-niezgodny-z-prawem wyczytałam, że kopiowanie regulaminu jest niezgodne z prawem.

2022.8.19 12:37:34

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika