Forum prawne

szkolenia po godzinach pracy - forum prawne

Witam!
Obecnie pracóje w firmie ktora wysłała mnie na kurs. Kurs ten odbywa się po godzinach pracy. Czy w tym wypadku powinienem uzyskać wynagrodzenie za nadgodziny lub wybrać ten czas w postaci dni wolnych? Proszę o odpowiedz
Pozdrawiam
Ben

Odpowiedzi w temacie: szkolenia po godzinach pracy (6)

Niestety nie. Pracodawca może wysłać cię na kurs po godzinach, nie wliczając czasu spędzonego na kursie do czasu pracy. Wyjątkiem są szkolenia obowiązkowe, np. BHP.

Są różne rodzaje szkoleń i odmienne w związku z nimi zasady rozliczania czasu pracy.

Pierwszą grupę stanowią szkolenia obligatoryjne, czyli takie, które wynikają z przepisów prawa pracy. Należą do nich w głównej mierze szkolenia bhp, na które pracodawca ma obowiązek skierować pracownika zanim zostanie on dopuszczony do pracy. Takie szkolenie powinno odbywać się w godzinach pracy, a okres jego trwania powinien być bezspornie wliczony do czasu pracy. Drugą grupę szkoleń stanowią szkolenia służące nabyciu umiejętności wyłącznie na potrzeby konkretnego pracodawcy. Przykładowo są to szkolenia z zakresu obsługi urządzeń czy programów komputerowych stosowanych tylko u danego pracodawcy. W tym przypadku udział w szkoleniu również powinien być wliczony do czasu pracy.

Kolejną grupę stanowią szkolenia mające na celu podniesienie uniwersalnych kwalifikacji pracownika związanych bezpośrednio lub pośrednio z jego pracą. Zakończone są one najczęściej otrzymaniem imiennego dyplomu, potwierdzającego uzyskane uprawnienia i mogącego służyć w dalszej karierze pracownika.
Jeżeli takie szkolenie odbywa się w trakcie godzin pracy to wówczas należy nieobecność pracownika na stanowisku pracy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną, a gdy czas szkolenia wychodzi poza rozkładowe godziny pracy nie wlicza się go do czasu pracy.

Obligatoryjność lub dowolność...

Podsumowując, można uznać że wyznacznikiem służącym pracodawcy w ocenie szkolenia w kategoriach wliczenia lub nie wliczenia czasu trwania szkolenia w godziny pracy pracowników, jest jego obligatoryjność lub dowolność.

W przypadku bezpośredniego polecenia pracodawcy i zobowiązania pracownika do odbycia szkolenia, czas poświęcony szkoleniu powinien być uznany za czas pracy.W przypadku, gdy pracownik otrzymuje jedynie pozwolenie na uczestnictwo w szkoleniu w ramach obowiązującego czasu pracy, przyjmuje się, że czas szkolenia podczas którego nie pozostaje on w dyspozycji pracodawcy jest nieobecnością usprawiedliwioną, a ewentualne wydłużenie czasu szkolenia poza ramowe godziny pracy nie są wliczane do czasu pracy.
>>>>

Polecam firmę, która zajmuje się szkoleniem, BHP Consulting ul. Żytnia 55 lok. 12 01-179 Warszawa tel. 510 510 635

U nas np. kurs pierwszej pomocy był po godzinach pracy, ale z wyjazdem, opłaconym przez firmę. Byliśmy w Wiśle, a szkolenie prowadziła bardzo profesjonalna firma - Ośrodek Rescue. Takie szkolenie wystarczy nam na długo.

My byliśmy na kilkudniowym szkoleniu w ośrodku Klub Sosnowy w Warszawie. Wszystko było opłacone, szkolenia odbywały się na dużej i wygodnej sali konferencyjnej, a po nich mogliśmy się częstować różnymi smakołykami przygotowanymi przez szefa kuchni. Ogólnie rzecz biorąc wszystko zostało bardzo profesjonalnie przygotowane, więc tego typu wyjazd na szkolenie nie był dla nas jakimś dużym problemem.

Jeśli taki kurs połączony jest z imprezą integracyjną to moim zdaniem jak najbardziej warto się wybrać. Często na takim wyjeździe można spędzić czas w miły sposób, korzystając z dostępnych atrakcji. Jeśli na przykład o mnie chodzi to najmilej wspominam wyjazd do Zielonej Polany w województwie podkarpackim. Wybraliśmy się tam z firmą na kilka dni i podczas pobytu mogliśmy brać udział w meczu paintballa, jeździe quadami czy też spływie kajakami. Krótko mówiąc było super i nikt z nas się nie nudził. Mam nadzieję że jeszcze kiedyś będę miał okazję tam pojechać.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika