Forum prawne

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego? - forum prawne

witam, mam pytanie w jaki sposób urząd liczy dochód? Dzieli kwotę netto na osobę i od tej kwoty odejmuje jeszcze składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Nie wiem czy mam szanse starać się o zasiłek rodzinny.

2011.3.29 13:44:9

Odpowiedzi w temacie: Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego? (8)

Alimenty na córkę zasądzone są od 02.2007.Staram się o zasiłek rodzinny, gdzie trzeba wykazać dochody z 2005r.Czy logiczne jest ze do moich dochodów w MOPS doliczono alimenty w kwocie 4200zł(12*350zł) pomimo, że ja fizycznie tych pieniędzy nie otrzymałam??Pani powiedziała m,i że jak komornik stwierdzi ze tatuś jest niewypłacalny to dopiero na nowo to policzy bez alimentów.Czy to logiczne?Jak Wy mieliście policzone dochody???

2007.4.4 21:24:41

Komornik musi Ci wysłać pismo o beskutecznej egzekucji (takie ładne "formalne pisemko).Wtedy leć z tym do Mopsu i kłóc się ile wlezie bo wtedy niemają prawa Ci tego policzyć.No chyba że Komornik cos wyegzekwował wtedy napisze to w tym pisemku.Pozdrawiam

2007.4.5 9:51:9

Dzięki za radę. A długo czekałaś na odpowiedź od komornika??

2007.4.5 22:24:45

Jeśli ich nie otrzymałaś to nie może Ci ich doliczyć. Jest to niezgodne z ustawą o świadczeniach rodzinnych. Dochód z alimentów jest dochodem nieopodatkowanym i ustala się go na podstawie Twojego oświadczenia o wyswokości dochodu niepodlegającego opodatkowany (załącznik nr 3). Przyjmuje sie do dochodu kwotę wskazaną przez Ciebie w tym oświadczeniu a nie wysokość zasądzonych alimentów. Jeżeli masz zasądzone alimenty dopiero od lutego 2007 i je otrzymujesz to jest to dochód uzyskany i bierze się pod uwagę wysokość rzeczywiście wyegzekwowanych alimentów. To znaczy, jeżeli były mąż wpłacił Ci 350 zł to liczymy tyle, jeżeli 200 to tyle, a jeżeli nie płaci to liczymy 0. Jeżeli wliczyli Ci automatycznie pełną wysokość alimentów a Ty jej nie otrzymujesz i z racji tego masz przekroczone kryterium to złóż odwołanie od decyzji. Gdy termin odwołania został przekroczony (14 dni od otrzymania decyzji) to złóż wniosek jeszcze raz.

2007.4.6 7:57:23

Czekałam około 2 tygodnie od odebrania przez nich mojego pisemka że potrzebuję do Mopsu zaswiadczenia.A tak wogóle to Komornik powinien Ci wysyłać sam pismo o beskutecznej egzekucji-przynajmniej mój tak robi.No i w Mopsie rzeczywiście nie mogą Ci podliczyć alimentów jako dochodu-nie podlegają one opodatkowaniu.Ja wpisuję co roku 3600zł jako alimenty na drugiego syna do Pit-u a i tak dochód mam 0zł więc Mops nie podlicza ich jako dochód na osobę przyznając zasiłki.

2007.4.6 9:19:13

Myślę ze poczekam już na pisemko od komornika.Byłam w Mopsie - a Pani tam powoływała się na dziwna ustawę, że mogę się odwołać ale to mi nic nie da.I tak potrzebuję to zaświadczenie od komornika, bo będę sie jeszcze starała o zaliczkę alimentacyjną. Słyszałam że mają przywrócić Fundusz Alimentacyjny.Wiecie coś więcej??

2007.4.12 20:8:29

ja niestety tak jak ty nie otrzymałam zasiłku rodzinnego , tą olbrzymią kwote 64 zł, ponieważ doliczyli mi do dochodu alimenty, które są zasądzone, a fizycznie ich nie mam. bo ojciec przebywa za granicą i jest niedostępny, wychodzi na to, że wszystkie osoby samotnie wychowujące dziecko, które pracują, a nie czekają na łaskę z opieki, to bogacze !!!!!!!!!!!!11

2008.1.31 10:17:29

Dochód netto z całego roku jest dzielony przez 12 miesięcy i przez liczbę osób w rodzinie. Dochód netto - to dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy. W urzędzie przedkładasz zaświadczenia z Urzędu Skarbowego za rok 2009. Tak naprawdę jest się zgłosić w urzędzie i dokładnie dopytać o swój konkretny przypadek, bo są pewne wyjątki (np. w przypadku utraty dochodu).

2011.4.8 19:47:45

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika