e-prawnik.pl Porady prawne

Zwolnienie z pracy

Odpowiedzi w temacie ()

-

5.5.2001

Jeżeli dostałem wymówienie z pracy ze wzgledów ekonomicznych firmy-redukcja to czy przysługują mi dodatkowe pieniądze - wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli tak to ile i od czego to jest zależne.
(szczumar)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

dagoja

2001-07-10 10:43:48

Cześć! Pewnie już wiesz jak mają się sprawy finansowe w tej sytuacji. Jeśli nie, to proponuję zajrzeć na str. np. "zwolnienia zbiorowe". Pozdrawiam.

jokala

2010-07-19 14:33:35

Witam zostałam zwolniona z pracy za wypowiedzeniem, lecz mam jeszcze szansę 'zrobić z tego' za porozumieniem stron, która rzecz jest dla mnie lepsza? Z jednej strony przy wypowiedzeniu będę miała zasiłek no i miesięczny termin wypowiedzenia, z drugiej strony boję się, że przyszły pracodawca nie spojrzy na mnie przychylnym okiem. Jeśli wraz ze mną zostało zwolnionych kilka innych osób jak udowodnić, że było to ciche zwolnienie grupowe i jak starać się w takiej syt. o odprawę? Pozdrawiam

pasek2

2010-08-09 09:12:50

Witam. Mam takie pytanie ile powinna wynosić odprawa przy 3-miesieczbym wypowiedzeniu. Z góry dziękuję za pomoc

maniek7

2010-08-11 10:15:11

witam Mam taki problem nie poinformowałem mojego pracodawcy o dniu wolnum, po prostu nie przyszedłem do pracy i co teraz mi grozi? czy mogę zostać dyscyplinarnie zwolniony? z góry dziękuję za odpwoiedzi

stefcia54

2010-08-20 11:12:43

Witam Mam pytanie czy jest to zgodne z prawem, aby pracodawca mnkie zwolinił bez podania przyczy jeśli w tej firmie mam juz przepracowane przez ponad 20 lat i nigdy sie na mnie nie skarzono?z góry dziękuję za pomoc

przemekoo9

2010-09-03 11:11:06

Witam Czy można zwolnić pracownika, który od ponad tygodnia nie pojawia się w pracy i nikt nie wie co się dzieje czy może yo być powodem zwolnienia?Z góry dziękuję za odpowiedzi

Bellaya

2010-09-05 12:40:53

Może być powodem zwolnienia. Wtedy wysyła się wypowiedzenie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (właściwie to należy się dyscyplinarka). Jednak ze zwolnień dyscyplinarnych pracodawcy rzadko korzystają. Zakład pracy powinien sprawdzić co się stało z pracownikiem, bo np. mógł ulec wypadkowi i jest nieprzytomny w szpitalu. Uwaga, szpitale jeżeli wiedzą gdzie pracownik był zatrudniony przysyłają zawiadomienie ale to niezmiernie rzadka praktyka. Każdy pracownik podaje jakieś namiary do rodziny w kwestionariuszu, należy zadzwonić do rodziny, odwiedzić miejsce zamieszkania pracownika, popytać sąsiadów. Bo jeżeli się okaże, że zakład pracy wysłał wypowiedzenie, pracownik nie odebrał (no bo był w szpitalu i był nieprzytomny), list wróci do zakładu pracy ale traktuje się go jako doręczony i data wypowiedzenia jest datą doręczenia zwrotnego listu a potem się okaże, że pracownik dostarczy zwolnienie ZLA i udowodni, że nie mógł wcześniej zawiadomić zakładu pracy to trzeba go przywrócić do pracy i wypłacić wszystkie zaległe świadczenia, wynagrodzenie itp. Jak cała procedura zwolnienia była uruchomiona to kadrowiec sobie po prostu sam tylko dołoży pracy żeby przywrócić pracownika, wiec w interesie zakładu pracy jest staranne sprawdzenie co się z pracownikiem stało.

tomek78

2010-09-07 15:01:40

Witam! Mam pytanie czy jest to zgodne z prawem, aby po zerwaniu umowy na czas nieokreślony nie należał mi się jakiś okres wypowiedzenia i odprawa?Z góry dziękuję za pomoc

belka21

2010-09-14 11:33:30

Witam! Mój tata przepracował w firmie ponad 10 lat teraz został zwolniony okres wypowiedzenie tylko daw tygodnie czy należy mu się odprawa?Z góry dziękuję za informacje

maniek41

2010-12-21 12:10:49

Witam Mam pytanie czy żeby uchronić się przed zwolnieniem, bo przeczuwam że to niedługo mnie czeka uchroni mnie pójście na L4?Z góry dziękuję za pomoc

dtk

2010-12-22 07:41:42

Nie. Nawet z przebywająym na L4 pracownikiem pracodawca może w określonych przypadkach rozwiązać umowę o pracę.

zywa56

2011-04-28 12:50:55

witam, otrzymałam wymówienie z pracy z 2 tyg okresem wypowiedzenia (art.30 paragraf 1 pkt.2 K.P.) Czy w takiej sytuacji należy mi się odprawa??

mrozowskim

2011-04-29 14:34:10

Sugeruję udać się lub zadzwonić z tym problemem do najbliższej placówki Państwowej Inspekcji Pracy. Na tak zadane pytanie bez podania znaczących dla sprawy szczegółów nie da się odpowiedzieć. Ważne jest ilu pracowników zatrudnia pracodawca i jak rodzaj umowy o pracę został rozwiązany. Jak jest przyczyna rozwiązania umowy o pracę? PIP doradza bezpłatnie z zakresu prawa pracy. Proszę nie zwlekać z tym, bo do podjęcia konkretnych kroków są krótkie terminy, po upływie których, już nic się nie da zrobić.

wacław1

2011-06-13 14:32:11

Mam taką sprawę, przepracowałem 10 lat, ostatnie 5 miesięcy przebywałem na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem przy pracy. W dniu dzisiejszym skończyło mi się zwolnienie o czym poinformowałem pracodawcę. Pracodawca powiedział, że będę zwolniony, kazał mi się zgłosić za tydzień i poinformował mnie o 2 tygodniowym okresie wypowiedzenia. Czy jest to zgodne z prawem? Co jutro i następne dni oraz co z należnym mi urlopem? Proszę pomoc

wracława

2011-07-26 13:58:54

Mam pytanie niedawno zostałam zwolniona ,stosunek pracy ustał za 2 tyg wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę art.30 paragraf 1 pkt.2 K.P.Dodam fakt że firma zatrudnia więcej jak 20 osób czy z tego tytułu należy mi sie odprawa?

paradox2604

2013-02-02 13:00:19

Witam potrzebuje pomocy w takiej sprawie pracowalam w firmie umowe mialam do maja tego roku a wczoraj pracodawca przyniosl mi wypowiedzenie i kazal podpisac z tych nerwow zrobilam tak jak mi kazal czy on mial takie prawo bez uprzedzenia podsuwac mi do podpisania rezygnacje z pracy? czy teraz mam szanse jakos to odkrecic mam zamiar skierowac sie do sadu pracy ale nie wiem co i jak to zrobic i czy jest sens?

elpasonaso

2013-03-13 09:42:26

Podpisane? Podpisane. Pozamiatane. 
Z tych nerwów straciła pani zdrowy rozsądek a podpis na papierze jest, tzn. że jaka kolwiek skarga lub sprawa nie skończy się po pani myśli. Bo pracodawca powie, na tak, wypowiedziałem wcześniej, ale Pani X powiedziała że jest jej to na rękę i podpisała z uśmiechem na twarzy i rozstaliśmy się w przyjacielskiej atmosferze.
Przykre ale jak dla mnie sensu nie ma, naturalnie ktoś może mieć inne zdanie. 

joanna87s

2017-06-05 16:21:58

Dzień dobry, mam taki problem ponieważ pracuję w sklepie spożywczym od 2 lat i zajmuję się tam wyrobami piekarniczymi. Byłam na chorobowym przez tydzień i w tym czasie moja firma zatrudniła dziewczynę, niby na moje miejsce ale to nieoficjalna informacja. Wróciłam ze zwolnienia i pracowałam z tą dziewczyną przez 2 tyg w tym czasie miała kontrolę przez kierownika regionalnego i o dziwo jak nigdy zaczął sprawdzać daty i się okazało że kilka (max 3 szt) sztuk jest po terminie 1-2 dni. dzień wcześniej sprawdzała z tą dziewczyną daty i obie byłyśmy pewne, ze wszystko jest sprawdzone, nawet pytałam ją 2 razy i potwierdziła, ze sprawdziła. Kierownik powiedział, ze na pewno to nie jest umyślne ale raport musi spisać i cały czas powtarzał że to jest ciężkie przewinienie, pod którym musiałam się podpisać. Po kilku dniach dostaliśmy grafik na nowy miesiąc, w którym mnie nie uwzględniono. Szybko powiązałam fakty i przestraszyłam się, że mogę dostać dyscyplinarkę. Poszłam do lekarza, a że leczę się od jakiegoś czasu to dostałam zwolnienie lekarskie. Teraz się martwię co będzie jak wrócę, czy jest jakieś przedawnienie dyscyplinarki, sama chcę się zwolnić za kilka dni, czy dyscyplinarkę można mi wysłać pocztą? jak z tego wyjść?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • dlugosc zwolnienia lekarskiego w ciazy Na zwolnienie poszlam w 6 tygodniu ciazy. Lekarz powiedzial mi, ze nalezy mi sie tylko 180 dni zwolnienia, a ja do pracy przed porodem juz nie wroce. Co robic? Bede (...) czytaj dalej»

 • bezpodstawne zwolnienie z pracy Witam. Otóż 25 kwietnia br. przyjolem sie do pracy do firmy budowlanej w Warszawie. Odrazu wyslali mnie do niemiec na budowe. Umowy nie dostalem bo szefowa powiedziala (...) czytaj dalej»

 • Dyscyplinarne zwolnienie z pracy witam, moj mlodszy syn zostal zwolniony z pracy, z tego powodu iz wypił sok na magazynie, ktory byl przeznaczony na straty gdyz klient go upusicl i kraton z sokiem pękł (...) czytaj dalej»

 • zwolnienie z pracy Mam taką sprawę, przepracowałem 10 lat, ostatnie 5 miesięcy przebywałem na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem przy pracy. W dniu dzisiejszym skończyło mi się zwolnienie (...) czytaj dalej»

 • Zwolnienie z pracy Witam zostałam zwolniona z pracy za wypowiedzeniem, lecz mam jeszcze szansę 'zrobić z tego' za porozumieniem stron, która rzecz jest dla mnie lepsza? Z jednej strony przy wypowiedzeniu (...) czytaj dalej»

 • Ciąża a zwolnienie z pracy Witam Mam pytanie kończy mi się umowa za trzy miesiące a właśnie dowiedziłąm się, że jestemw ciązy jest to ciążazagrożona i mam L4 czy mój pracoadwca ma obowiązek (...) czytaj dalej»

 • Zwolnienie z pracy. Odszkodowanie. witam. Mam takie pytanie do Pasntwa. Zostałem zwolniony z pracy pracowałem z danej firmie 3 lata 2 miesiące i postanowili mnie zwolnic bo jest kryzys w sumie to zwolnili (...) czytaj dalej»

 • zwolnienie z pracy Witam potrzebuje pomocy w takiej sprawie pracowalam w firmie umowe mialam do maja tego roku a wczoraj pracodawca przyniosl mi wypowiedzenie i kazal podpisac z tych nerwow zrobilam (...) czytaj dalej»

 • ZUS a zwolnienie z pracy Jestem na zwolnieniu lekarskim , wiem że teraz będzie mi płacił ZUS , ale nie zanosi się na razie powrót do pracy a tym samym zdaje sobie sprawę z tego że i pracodawca (...) czytaj dalej»

 • Zwolnienie z pracy witam, otrzymałam wymówienie z pracy z 2 tyg okresem wypowiedzenia (art.30 paragraf 1 pkt.2 K.P.) Czy w takiej sytuacji należy mi się odprawa?? czytaj dalej»

 • urlop-zwolnienie z pracy Witam Mam pytanie chcę się zwolnić z pracy czy w takiej sytuacji przed zwolnieniem moge wykorzystać swój zaległy urlop?Z góry dziękuję za odpowiedzi czytaj dalej»

 • zwolnienie z pracy Mam pytanie niedawno zostałam zwolniona ,stosunek pracy ustał za 2 tyg wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę art.30 paragraf 1 pkt.2 K.P.Dodam fakt że firma zatrudnia więcej (...) czytaj dalej»

 • zwolnienie z pracy Witam Czy można zwolnić pracownika, który od ponad tygodnia nie pojawia się w pracy i nikt nie wie co się dzieje czy może yo być powodem zwolnienia?Z góry dziękuję za odpowiedzi czytaj dalej»

 • zwolnienie z pracy witam Mam taki problem nie poinformowałem mojego pracodawcy o dniu wolnum, po prostu nie przyszedłem do pracy i co teraz mi grozi? czy mogę zostać dyscyplinarnie zwolniony? z góry (...) czytaj dalej»

 • Zwolnienie z pracy! Witam. Potrzebuje porady w pewniej sprawie. Bliska mi osoba pracuje w jednym z sieciowych sklepów od kilkunastu lat.Mąż tej osoby przyszedł do tego sklepu pijany i ukradł drobną (...) czytaj dalej»