Maksymalna wysokość odsetek w umowie pożyczki

Pytanie:

Jak przepisy Kodeksu cywilnego określają maksymalną wysokość odsetek, jaką można określić w umowie pożyczki?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.1.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Maksymalna wysokość odsetek w umowie pożyczki

W razie zastrzeżenia odsetek należy pamiętać, że tzw. przepisy antylichwiarskie Kodeksu cywilnego określają maksymalną ich wysokość. Zgodnie z nimi maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. Następnie zgodnie z art. 359 par 2 z ind. 2 k.c., jeżeli wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej przekracza wysokość odsetek maksymalnych, należą się odsetki maksymalne. W razie braku zastrzeżenia odsetek w formie oprocentowania pożyczki, będzie miała ona charakter nieodpłatny. Natomiast w braku zastrzeżenia odsetek za opóźnienie w umowie należeć się będą odsetki ustawowe.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Sponsorowanie przez browar

30.7.2018 przez: duzy_szczupak

jak napisać pozew o zwrot pieniędzy?

24.6.2018 przez: DorotkaDorotka

Pomówienie? Co zrobić?

25.3.2018 przez: Asterix89