Odpowiedź prawnika: Osoby odpowiedzialne solidarnie z najemcą
Przepisy Kodeksu Cywilnego stanowią, iż zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność tych pełnoletnich osób, o których mowa ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Główny najemca oraz konkubent są tzw. dłużnikami solidarnymi wobec wierzyciela lub wierzycieli, czyli tych podmiotów, którym należy wnosić opłaty czynszu i innych mediów. Możliwość żądania przez głównego najemcę od konkubenta zwrotu części kwoty określa ewentualna umowa. Jeżeli między współdłużnikami nie ma żadnej umowy, to dłużnik, który spełnił świadczenie ma roszczenie o zwrot w częściach równych. Roszczenie to może być oczywiście realizowane na drodze sądowej.

Przepisy o czasowym bądź stałym zameldowaniu należą do grupy przepisów o charakterze administracyjnym i stałe bądź czasowe zameldowanie konkubenta nie jest tożsame ze stałym zamieszkiwaniem. Przepis tworzący solidarną odpowiedzialność po stronie wspomnianych osób jako przesłankę wskazuje faktyczne stałe zamieszkiwanie. Wierzyciel dochodzący należności z najmu może dochodzić zapłaty należności od najemcy albo konkubenta, albo od obojga.
