Rezygnacja wspólnika z objęcia udziałów

Pytanie:

"Jestem jednym z dwóch udziałowców spółki z o.o. Chcemy podnieść kapitał zakładowy przez ustanowienie nowych udziałów. Jednocześnie zaznaczam, że nie będzie wymagało to zmiany umowy spółki, albowiem w umowie jest zapis, że kapitał może być podniesiony do kwoty X do dnia 31-12-2017 roku. Nowe udziały mają być objęte tylko przez jednego wspólnika, na co drugi wspólnik wyraził zgodę. Według przepisów, jeżeli prawa jednego ze wspólników mają być uszczuplone, uchwała musi być podjęta jednogłośnie. Czy wymagana jest forma szczególna rezygnacji w objęciu udziałów jednego ze wspólników? Czy można to zrobić np. na zgromadzeniu wspólników, gdzie jeden z nich rezygnuje z tego prawa i zgadza się na objęcie udziałów tylko przez drugiego wspólnika? "

Odpowiedź prawnika: Rezygnacja wspólnika z objęcia udziałów

Stosownie do przepisu art. 246 § 3 kodeksu spółek handlowych uchwała dotycząca zmiany umowy spółki, zwiększająca świadczenia wspólników lub uszczuplająca prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy. Z opisu sytuacji wynika jednak, że nie dojdzie w ogóle do zmiany umowy spółki.

Przepis art. 258 § 1 ksh stanowi natomiast, że jeżeli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału nie stanowi inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów. Jak zakładamy, umowa spółki w opisanym przypadku "nie stanowi inaczej", a co za tym idzie, po podwyższeniu będzie Panu przysługiwało pierwszeństwo do objęcia nowych udziałów. By tego uniknąć i umożliwić drugiemu wspólnikowi objęcie wszystkich nowych udziałów od razu, należy tak skonstruować uchwałę o podwyższeniu kapitału, by wyłączała ona prawo pierwszeństwa i przewidywała, że wszystkie nowe udziały przypadną drugiemu wspólnikowi. Taka uchwała – jako że nie zmienia umowy spółki – wymaga bezwzględnej większości głosów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika