Zmiana nazwy spółki z o.o.

Pytanie:

"Spółka z o.o. chce zmienić nazwę firmy. Jakie kolejno kroki należy poczynić, aby nowa nazwa mogła być pełnoprawnie używana? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwy spółki z o.o.

Zgodnie z art. 157 kodeksu spółek handlowych, w którym ustawodawca wymienia minimalne wymogi jakie powinna określać umowa spółki z o.o., w umowie powinien się znaleźć zapis dotyczący nazwy spółki. Tak więc zmiana tej nazwy wiąże się jednocześnie ze zmianą umowy spółki. Kodeks spółek handlowych nie wprowadza większych wymogów dotyczących nazwy, może być ona obrana dobrowolnie, jedynie trzeba zachować oznaczenie formy prowadzenia działalności gospodarczej podane w art. 160 tegoż kodeksu (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Równocześnie należy pamiętać o tym, jakie wymagania stawia przed nami kodeks cywilny w zakresie nadawania określonej nazwy - muszą tu zostać spełnione określone warunki, wymienione w art. 43 [3] kodeksu cywilnego i następne, a w szczególności firma powinna odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może też wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia. 

Do podjęcia zmiany umowy spółki potrzebna jest uchwala wspólników, umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza oraz odpowiednie zgłoszenie dokonane przez zarząd spółki do właściwego sadu rejestrowego. Wówczas na podstawie przepisów KPC sąd mocą postanowienia, po spełnieniu ustawowych warunków m. in. dokumenty na podstawie których ma być dokonany wpis musza zostać złożone w oryginałach albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach, zmienia umowę spółki - wprowadzając nowa nazwę do Krajowego Rejestru Sądowego. Zmiana nazwy spółki następuje z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, jest to bowiem wpis konstytutywny.  

Taksa notarialna za sporządzenie protokołu ze zgromadzenia wspólników, może być indywidualnie określana przez danego notariusza. Jednakże, zgodnie z § 9 ust.1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej - nie może być ona wyższa niż 750 zł. Zgłoszenia dokonuje się na urzędowym formularzu KRS-Z3. Podlega on opłacie w wysokości 400 zł oraz 250 za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Konieczne będzie także dokonanie zgłoszenia przedmiotowych zmian do Urzędu Skarbowego i GUS.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika