Otwarcie drogi do 49 zawodów - początek zmian

Tam gdzie jest regulacja tam są wysokie ceny, niska jakość, wysokie bezrobocie i rozrost biurokracji - powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawiając projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin podkreślił, że zaprezentowanym dzisiaj projektem ustawy rząd "wyjmuje pierwszą cegłę w murze barier biurokratycznych i przywilejów, które zapewniły sobie rozmaite korporacje".

Polska jest dziÅ› rekordzistÄ… Europy w ograniczaniu dostÄ™pu do pracy. W naszym kraju nie można swobodnie wykonywać aż 380 zawodów. "To jest ranking haÅ„by" - oceniÅ‚ JarosÅ‚aw Gowin.   Jak donosi Patrycja Loose, Rzecznik Prasowy Ministra SprawiedliwoÅ›ci, przygotowany przez Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci projekt ustawy w pierwszej transzy uÅ‚atwi dostÄ™p do 49  zawodów, których wykonywanie wiąże siÄ™ dziÅ› z pokonaniem wielu barier od administracyjnych po ekonomiczne (kosztowne szkolenia i kursy, egzaminy paÅ„stwowe). - Celem przygotowanej deregulacji nie jest jednak bezrefleksyjne otwarcie dostÄ™pu do wszystkich zawodów – powiedziaÅ‚ w trakcie konferencji Minister SprawiedliwoÅ›ci JarosÅ‚aw Gowin. SÄ… przypadki, w których regulacje sÄ… konieczne, ponieważ wynikajÄ… z ochrony zdrowia, życia lub bezpieczeÅ„stwa. Dotyczy to głównie zawodów zaufania publicznego – zaznaczyÅ‚.   Ograniczenia w dostÄ™pie do wykonywania okreÅ›lonych zawodów niosÄ… za sobÄ… szereg  negatywnych skutków gospodarczo-spoÅ‚ecznych. SÄ… to:
  • wzrost poziomu bezrobocia głównie wÅ›ród grup szczególnie na nie narażonych (mÅ‚odych ludzi wchodzÄ…cych na rynek pracy oraz kobiet powracajÄ…cych z urlopów macierzyÅ„skich czy wychowawczych)
  • wzrost cen i spadek jakoÅ›ci usÅ‚ug w branżach, w których zawody te wystÄ™pujÄ…
  • rozrost biurokracji i zwiÄ™kszanie kosztów funkcjonowania paÅ„stwa (konieczność ponoszenia wydatków zwiÄ…zanych z utrzymaniem systemu, czyli m.in. kosztów funkcjonowania rejestru czy wynagrodzeÅ„ komisji egzaminacyjnej).
  • Nadmierne uregulowanie dostÄ™pu do zawodów ma także szkodliwy wpÅ‚yw na rozwój gospodarczy paÅ„stwa, gdyż powoduje obniżenie konkurencyjnoÅ›ci polskiej gospodarki w miÄ™dzynarodowych rankingach. W dodatku taki stan rzeczy jest niezgodny z polskÄ… KonstytucjÄ… – narusza bowiem prawo do wyboru zawodu i swobody podejmowania pracy.
   Prace nad ustawÄ… rozpoczęły siÄ™ od konsultacji miÄ™dzyresortowych i opracowania listy ponad 200 zawodów, w których regulacje zostaÅ‚y ocenione jako nadmierne lub zbÄ™dne. Do pierwszej transzy wybranych zostaÅ‚o 49 zawodów.JednoczeÅ›nie, w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci rozpoczęły siÄ™ już prace nad projektem ustawy, który uÅ‚atwiÅ‚by dostÄ™p do kolejnych 180 zawodów. OznaczaÅ‚oby to, że obie ustawy deregulacyjne objęłyby w sumie  okoÅ‚o 230 zawodów, co stanowi ponad 60% wszystkich obecnie regulowanych w Polsce profesji. WedÅ‚ug szacunków ekspertów, deregulacja może zwiÄ™kszyć zatrudnienie w tych zawodach o 15-20%. Zniesienie wielu barier, które obecnie stojÄ… na przeszkodzie w dostÄ™pie do okreÅ›lonych profesji, bÄ™dzie miaÅ‚o szereg pozytywnych skutków. Jednym z głównych bÄ™dzie wiÄ™ksze otwarcie rynku pracy na ludzi mÅ‚odych, którzy wÅ‚aÅ›nie skoÅ„czyli edukacjÄ™ i rozpoczynajÄ… pracÄ™ zawodowÄ….   Przewiduje siÄ™, że pozytywnym efektem zmian bÄ™dzie także spadek cen usÅ‚ug i wzrost ich jakoÅ›ci spowodowany wiÄ™kszÄ… konkurencyjnoÅ›ciÄ…. Zniknie bowiem zjawisko zawyżania cen usÅ‚ug ze wzglÄ™du na monopol lub niewystarczajÄ…cÄ… ilość usÅ‚ugobiorców (w mieÅ›cie, w którym jest pięć zakÅ‚adów Å›lusarskich ceny bÄ™dÄ… niższe, niż w tym, które ma tylko jeden taki zakÅ‚ad). Zniesienie obowiÄ…zku zdawania paÅ„stwowych egzaminów wpÅ‚ynie znaczÄ…co na ograniczenie biurokracji – obecnie w wielu urzÄ™dach paÅ„stwowych istniejÄ… specjalne komórki organizacyjne zajmujÄ…ce siÄ™ jedynie nadzorem nad podlegÅ‚ymi im zawodami.     Patrycja Loose Rzecznik Prasowy Ministra SprawiedliwoÅ›ci źródÅ‚o:http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,3806,deregulacja-dostepu-do-zawodow--prezentacja.html

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika