23.9.2013

Zespół
e-prawnik.pl

Spółka z o.o. w organizacji

Jaki jest charakter spółki z o.o. w organizacji?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna powstaje dopiero z chwilą rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja poprzedzona jest podpisaniem umowy spółki w formie aktu notarialnego. Okres pomiędzy podpisaniem umowy spółki a rejestracją w KRS jest okresem organizacyjnym, w którym spółka zobowiązana jest m.in. dokonać wyboru organów spółki a także zgromadzić przewidziany w umowie spółki kapitał.

Porady prawne

Z chwilą podpisania umowy spółki z o.o. powstaje spółka z o.o. w oganizacji. Spółka ta jest pewnym typem spółki z o.o., nie posiadającym osobowości prawnej. Jest ona niezbędnym czynnikiem w procesie tworzenia nowej spółki.

Okres trwania spółki z o.o. w organizacji

Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego obejmującego umowę spółki - czyli z chwilą jej zawiązania. Jest to podmiot o charakterze tymczasowym, gdyż jej głównym celem jest stworzenie podstaw funkcjonalnych i ekonomicznych pod działanie przyszłej spółki z o.o.

Fakt zawiązania spółki z o.o. powinien być zgłoszony do sądu rejestrowego w terminie 6 miesięcy od dokonanego zawiązania. Jeżeli w tym terminie spółki nie zgłoszono do sądu albo jeżeli postanowienie sądu, w którym odmówiono rejestracji spółki stało się prawomocne, spółka ulega rozwiązaniu. Nie oznacza to jednak, że spółka z o.o. w organizacji może istnieć tylko przez 6 miesięcy. Okres ten jest wyznaczony na zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego. Czynności sądowe mogą jednak przedłużyć okres funkcjonowania spółki ponad ustawowe pół roku.

Spółka w organizacji jako podmiot prawa

Spółka w organizacji może własnym działaniem nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Podmiot ten ma także wyraźnie przyznaną zdolność procesową - może pozywać inne podmioty a także być pozywanym. Uprawnienia te oznaczają, że spółka w organizacja sama może być właścicielem przedmiotu wkładu, jaki przyszli jej udziałowcy wnoszą celem pokrycia udziałów.

Od 1 stycznia 2004 roku spółka w organizacji może prowadzić działalność gospodarczą przed wpisem do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Do tej pory spółka z o.o. mogła prowadzić działalność gospodarczą dopiero po uzyskaniu wpisu do KRS.

Firma spółki w organizacji

Ponieważ spółka w organizacji nie posiada jeszcze osobowości prawnej i jest podmiotem przejściowym, jej firma powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „w organizacji". Pozwoli to ewentualnym kontrahentom spółki w organizacji zorientować się co do charakteru swego partnera handlowego.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki w organizacji

Podmiotem odpowiedzialnym za zobowiązania spółki w organizacji jest ona sama a także osoby, które działały w jej imieniu. W wyniku ostatnich zmian w kodeksie spółek handlowych jednoznacznie przesądzono, iż odpowiedzialność ta jest solidarna.

Tak skonstruowane zasady odpowiedzialności zgodne są z zamierzeniami wspólników przystępujących do spółki, którzy wnosząc wkład chcą ograniczyć ryzyko niepowodzenia do wysokości wniesionego wkładu. Jeżeli jednak wspólnik nie wniósł jeszcze do spółki całego wkładu, odpowiada solidarnie ze spółką i osobami działającymi w jej imieniu w okresie organizacyjnym za jej zobowiązania do wysokości przyrzeczonego w umowie spółki, a nie wniesionego jeszcze wkładu. Wspólnik wolny jest od odpowiedzialności za zobowiązania spółki tylko wówczas, gdy wniósł cały swój wkład.

Jeżeli jednak wspólnik jest jednocześnie reprezentantem spółki (osobą działającą w jej imieniu), odpowiada on ze spółką z racji pełnionej funkcji.

Reprezentacja spółki z o.o. w organizacji

Spółka z o.o. w organizacji reprezentowana jest przez zarząd albo przez pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Skład pierwszego zarządu spółki najczęściej określany jest w samej umowie spółki. Tak wyłoniony zarząd może zacząć funkcjonować już od dnia podpisania umowy spółki.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką handlową w Polsce. Jest odpowiednią formą działalności np. dla wspólników, którzy chcą zachować bezpośredni nadzór nad prowadzeniem spraw spółki i ograniczyć ryzyko (...)

Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji

Problematyka reprezentacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (i spółek kapitałowych w ogólności) jest od dawna przedmiotem zainteresowania zarówno doktryny prawniczej jak i bardzo bogatego orzecznictwa. Warto natomiast zwrócić uwagę na nieco zaniedbywany (...)

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? - Sekwencja czynności

  W jakim celu można założyć spółkę z o.o.?Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą utworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne (np. spółka akcyjna albo stowarzyszenie). Kodeks spółek handlowych zezwala również na założenie takiej (...)

Jednoosobowa spółka z o.o.

Jednoosobowa spółka z o.o.

Czym jest spółka jednoosobowa? Kodeks spółek handlowych zawiera definicję spółki jednoosobowej. Zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 3 spółką jednoosobową jest spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.W (...)

Gdy stowarzyszenie chce stać się spółką... – opinia prawna

Gdy stowarzyszenie chce stać się spółką... – opinia prawna

Stan faktyczny Reprezentuje stowarzyszenie, które w ramach swojej działalności statutowej na rzecz swoich członków prowadzi również działalność gospodarcza w zakresie dostawy usługi internetu oraz telewizji kablowej. Zamierzamy zmienić formę naszego stowarzyszenia na inny podmiot działający (...)

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

Zmiany w ksh - spółki kapitałowe

Częściowa zmiana regulacji spółek kapitałowych ma służyć głównie usprawnieniu ich funkcjonowania i obejmuje przede wszystkim liberalizację niektórych wymogów dotyczących spółek (np. obniżenie minimalnej wartości udziałów w spółce z o.o. (...)

Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona

Nazwa spółki handlowej - zasady nadawania spółkom nazwy i jej ochrona

Nazwą spółki handlowej jest tzw. firma. Jest ona oznaczeniem przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką spółkę. Spółka może pozywać i być pozywaną pod firmą. Poza tym firma nie może zostać zbyta bez przedsiębiorstwa. W praktyce można wyróżnić kilka zasad tworzenia (...)

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Umorzenie udziałów w spółce z o.o.

Umorzenie udziałów w spółce z o.o. może nastąpić tylko wówczas, gdy przewiduje to umowa spółki. Dotyczy to wszystkich rodzajów umorzenia. Dokonanie umorzenia jest dopuszczalne dopiero po wpisie spółki do rejestru. Umorzenie nie może więc nastąpić w (...)

Spółka akcyjna w organizacji

Spółka akcyjna w organizacji

Spółka w organizacji może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywana. Spółka akcyjna w organizacji jest więc podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym. Spółka akcyjna w organizacji może więc prowadzić działalność (...)

Ochrona przy obniżonym wieku emerytalnym, zwolnienie z pracy członka zarządu - opinia prawna

Ochrona przy obniżonym wieku emerytalnym, zwolnienie z pracy członka zarządu - opinia prawna

Stan faktyczny   Pracuję w spółce z o.o. na stanowisku kierowniczym. Mam 56 lat i 8 miesięcy. Mam też udokumentowany 15 letni staż pracy w warunkach szczególnych uprawniający do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat. Mój stosunek pracy nawiązany jest z firmą na podstawie umowy (...)

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółek

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółek

Art. 116 Ordynacji podatkowej ustanawia odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań spółki. Odpowiedzialność ta dotyczy również członków zarządów (...)

Wynagrodzenie jedynego udziałowca spółki z o.o. – opinia prawna (Opinia oparta na starej ustawie o podatku Vat z 1993 r.)

Wynagrodzenie jedynego udziałowca spółki z o.o. – opinia prawna (Opinia oparta na starej ustawie o podatku Vat z 1993 r.)

  Stan faktyczny   Jedyny udziałowiec spółki z o.o. jest jednocześnie członkiem zarządu – w którym sprawuje funkcję prezesa. Oprócz prezesa w zarządzie zasiadają jeszcze dwie osoby. Jak najkorzystniej rozwiązać problem „wynagrodzeń” otrzymywanych (...)

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę osobową

  Jakie czynności konieczne są do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową? Do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobowa wymagane jest przeprowadzenie następujących czynności: sporządzenie planu przekształcenia spółki wraz z załącznikami (...)

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Jak przedsiębiorcy i konsumenci mogą płacić za transakcje? Przedsiębiorcy i konsumenci realizują płatności zarówno przy użyciu gotówki, jak i bezgotówkowo. To, czy przyjmujesz płatność lub płacisz w gotówce czy bezgotówkowo, zależy od wielkości kwoty (...)

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

Propozycje zmian w kodeksie spółek handlowych

W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt zmian w kodeksie spółek handlowych a także w kilku innych ustawach, związanych z obrotem gospodarczym.Zmiany te zostały opracowane przez Komisje Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego i wynikają z ponaddwuletnich doświadczeń z obowiazującym kodeksem (...)

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

Uczestnictwo pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek

 W związku z wprowadzeniem regulacji dotyczącej transgranicznego łączenia spółek kapitałowych, należało również uregulować sytuację pracowników łączących się spółek. Problematyka ta została ugruntowana w ustawie z dnia 28 kwietnia 2008 r. o uczestnictwie (...)

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

Zwiększenie kapitałów własnych spółki z o.o. - opinia prawna

  Stan faktyczny   Osoba fizyczna jest jedynym właścicielem sp. z o.o. która nie posiada żadnego majątku. Od ponad 10 lat dzierżawi nieruchomość od gminy i poddzierżawia ją na podstawie umowy innemu podmiotowi. Jest to jedyny dochód spółki przeznaczany na opłaty dzierżawne. (...)

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Wycofanie aportu ze spółki z o.o. i jej likwidacja - opinia prawna

Stan faktyczny Jesteśmy wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka poza zarejestrowaniem w Rejestrze Handlowym, założeniem konta bankowego, wyrobieniem NIP i REGON oraz zmianą siedziby dokonaną w 2000 roku nie miała żadnej aktywności i nie prowadziła żadnej działalności (...)

Likwidacja spółki z o.o. z powodu niepodwyższenia kapitału zakładowego - opinia prawna

Likwidacja spółki z o.o. z powodu niepodwyższenia kapitału zakładowego - opinia prawna

Stan faktyczny Jestem właścicielem spółki z o.o., która od około 7 lat nie prowadzi żadnej działalności. Kapitał spółki wynosi 500 zł, ja jestem jej jedynym udziałowcem. Spółka ma nadany numer NIP i REGON, przed 6 laty spółka wykonała kilka transakcji zakupu i sprzedaży. W chwili (...)

Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna

Wniesienie praw autorskich jako aportu do spółki z o.o. - opinia prawna

Stan faktyczny Udziałowiec spółki z o.o. (100% udziałów) zamierza wnieść do spółki majątkowe prawa autorskie (program komputerowy). Spółka będzie udzielać licencji na korzystanie z oprogramowania osobom trzecim. Udziałowiec jest zainteresowany otrzymywaniem 30% z zysku pochodzącego (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Reprezentowanie spółki z o.o. w organizacji

Reprezentowanie spółki z o.o. w organizacji

Została powołana spółka z o.o. w organizacji aktem założycielskim (jest jeden wspólnik). W jaki sposób spółka z o.o. w organizacji (czy też jej jedyny wspólnik) może upoważnić osobę fizyczną do reprezentowania w/w spółki z o.o. w organizacji, łącznie z możliwością złożenia dokumentów (...)

Spółka z o.o. w organizacji

Spółka z o.o. w organizacji

Jakie warunki trzeba spełnić, aby po zawarciu umowy spółki z o.o. w formie aktu notarialnego, a przed otrzymaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, spółka mogła prowadzić działalność gospodarczą jako spółka w organizacji? Czy spółka w organizacji może rozpocząć działalność (...)

Spółka z o.o. w organizacji jako komplementariusz

Spółka z o.o. w organizacji jako komplementariusz

Zarejestrowalismy spółkę z o.o. (została sporządzona umowa notarialna; wymagane dokumenty i opłaty zostały złożone w KRS), czyli powstała spółka z o.o. w organizacji. Czy taki podmiot może zostać komplementariuszem w spółce komandytowej? Na wstępie należy wyjaśnić istotę spółki (...)

Faktura VAT a spółka z o.o. w organizacji

Faktura VAT a spółka z o.o. w organizacji

Po podpisaniu umowy spółki został złożony wniosek rejestracyjny do KRS. Sąd zwrócił się o uzupełnienie wniosku i zmianę umowy. Powyższe czynności zostały dokonane, ale nie otrzymano jeszcze wpisu do KRS. GUS wydał REGON, ale US odmówił nadania NIP i przyjęcia VAT-R do czasu wpisu do (...)

Sp.z o.o. w organizacji nie jest podatnikiem

Sp.z o.o. w organizacji nie jest podatnikiem

Zgodne z nowym KH spółka z o.o. w organizacji (czyli bezpośrednio po podpisaniu notarialnego aktu umowy spółki) może prowadzić działalność gospodarczą (Art. 11 i 161 KH) Natomiast NIP i REGON nadawane są dopiero po wpisaniu do Rejestru Sądowego. Bez NIP-u nie można np. płacić podatków, (...)

Definicja spółki z o.o. w organizacji

Definicja spółki z o.o. w organizacji

Czym jest spółka z o.o. w organizacji i po co się ją tworzy? Spółka z o.o. w organizacji jest to formą przejściową. Jej byt statuuje podpisanie aktu notarialnego zawierającego umowę spółki.Dla spółki akcyjnej ustawodawca również przewidział istnienie w obrocie (...)

Koszty spółki z o.o. w organizacji

Koszty spółki z o.o. w organizacji

Jak zakwalifikować koszty poniesione przed uzyskaniem numeru NIP, czyli jako Spółka z o.o. w organizacji. Czekaliśmy na wpis do KRS – czy uwzględniać je w kosztach uzyskania przychodów w CIT-2 po wpisie do KRS? Co z zakupionymi środkami trwałymi? Czy mogę je amortyzować? Przede wszystkim (...)

Umowa z członkiem zarządu-sp. z o.o. w organizacji

Umowa z członkiem zarządu-sp. z o.o. w organizacji

Wspólnicy zawiązują spółkę z o. o. Spółka nie jest jeszcze zarejestrowana w KRS. Spółka zamierza prowadzić działalność w pomieszczeniu wynajętym lub użyczonym przez jednego ze wspólników spółki , który został wybrany na jedynego członka zarządu tej spółki. Już na etapie organizacji (...)

Sp. z o.o. w organizacji a wystawianie faktur

Sp. z o.o. w organizacji a wystawianie faktur

Czy spółka z o. o. w organizacji możne wystawiać faktury? Jeżeli spółka z o.o. w organizacji dokonała już rejestracji w urzędzie podatkowym, wraz z deklaracją bycia podatnikiem podatku VAT, może wystawiać faktury VAT.   faktury, spółka, w organizacji

Spółka komandytowa w organizacji

Spółka komandytowa w organizacji

Jesteśmy w trakcie rejestracji spółki z o.o., która ma zostać komplementariuszem w spółce komandytowej. Chcemy żeby ta spółka komandytowa podpisała umowę najmu na lokal w którym będzie prowadzona działalność spółki. Czy istnieje analogiczna forma prawna dla spółki komandytowej jak (...)

Uzyskanie numeru NIP i REGON

Uzyskanie numeru NIP i REGON

Czy spółka z o.o. w organizacji, czyli nieposiadająca jeszcze wpisu do KRS, może skutecznie zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym oraz ubiegać się o nadanie numeru REGON, czy też może to nastąpić dopiero po wpisaniu spółki do KRS-u? Spółka może zarejestrować się w Krajowym Rejestrze (...)

Data rozpoczęcia działalności firmy

Data rozpoczęcia działalności firmy

Jaką datę należy uznać za datę rozpoczęcia działalności firmy? Chodzi mi przede wszystkim o: stowarzyszenie, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i o działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.   Stowarzyszenie, spółka z o.o. rozpoczynają działalność (...)

Aport a przeniesienia własności nieruchomości

Aport a przeniesienia własności nieruchomości

Wnoszę aportem nieruchomość do spółki. W umowie spółki jest zapis, że na jej podstawie wnosi się o wpisanie w KW spółki jako nowego właściciela tej nieruchomości. Czy w takim przypadku wystarczy już sama umowa spółki, czy też po jej podpisaniu konieczny jest drugi akt notarialny przenoszący (...)

Podwyższenie kapitału spółki z o.o. w organizacji

Podwyższenie kapitału spółki z o.o. w organizacji

Kapitał zakładowy może być podwyższony do wysokości 60.000.000,00 (sześćdziesiąt milionów ) złotych w terminie do dnia 31 grudnia 2026 r., bez zmian umowy spółki w drodze uchwały lub kolejnych uchwał Zgromadzenia Wspólników. Podwyższenie może nastąpić przez ustanowienie nowych udziałów (...)

Zmiana umowy spółki z o.o. będącej w organizacji

Zmiana umowy spółki z o.o. będącej w organizacji

Czy można zmienić nazwę (firmę) i zakres działalności Spółki, której umowa została 3 tygodnie wcześniej zawarta, ale jeszcze nie zgłoszona do KRS? Czy robi się to poprzez uchwałę NZW do protokołu przed notariuszem? Zgodnie z kodeksem spółek handlowych do spółki kapitałowej w organizacji (...)

NIP i REGON w sp. z o.o. w organizacji

NIP i REGON w sp. z o.o. w organizacji

Spółka jest po akcie założycielskim u notariusza. Czy zarząd może wystąpić o NIP spółki przed zarejestrowaniem spółki w KRS? Czy zarząd może również wystąpić do Urzędu statystycznego o Regon? W przypadku nie dopuszczalności działania z punktu 2 oraz 3, jaki Nip i Regon ma używać (...)