Statut spółki europejskiej

25 czerwca br. Komisja Europejska zgodnie z zapowiedziami przyjęła „Small Business Act for Europe" (SBA), którego częścią są propozycje odnośnie Statutu Spółki Europejskiej (EPC). SBA ma bowiem na celu uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej dla MŚP oraz wzmocnienie ich pozycji na rynku wewnętrznym.

Więcej informacji nt. SBA można znaleźć tu: oraz pod adresem ec.europa.eu.

Statut Spółki Europejskiej (EPC) jest kluczowym tematem dla BUSINESSEUROPE od momentu rozpoczęcia dyskusji na ten temat. Dlatego BUSINESSEUROPE z zadowoleniem przyjęła inicjatywę Komisji Europejskiej i dobrze ocenia zaproponowany dokument. Rozwiązania odnośnie EPC są bowiem bardzo zbieżne z postulatami BUSINESSEUROPE np.:
- rozwiązania oparte są na swobodzie zawierania umów;
- będzie możliwe założenie EPC od początku;
- EPC może być założona przez jednego albo kilku założycieli;
- kwestie udziału pracowników w EPC będą rozstrzygane wg właściwości prawa kraju, w którym EPC ma swoją siedzibę
, itd.

SBA trafnie określa sposoby, które pozwolą na uwolnienie potencjału wzrostu MŚP, ale kluczem do sukcesu jest sposób i formuła ich wdrożenia. Europejska Konfederacja Biznesu mocno popiera wprowadzenie statutu europejskiej spółki prywatnej, a w proponowanych przez Komisję Europejską rozwiązaniach upatruje możliwości dużych ułatwień w finansowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej przez MŚP w Unii Europejskiej.

Chociaż 99% przedsiębiorstw w UE to MŚP (spółki zatrudniające maksymalnie 250 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro), w większości przepisów i procedur administracyjnych nie wprowadzono rozróżnienia firm pod względem ich wielkości. Wobec 23 mln MŚP często stosuje się przez to te same wymogi administracyjne, co w stosunku do 41 tys. europejskich dużych przedsiębiorstw. W ostatnich latach MŚP stworzyły 80% nowych miejsc pracy w UE.

Więcej informacji nt. EPC można znaleźć pod adresem http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/epc/proposal_en.pdf

9 lipca br. odbędzie się spotkanie Grupy Roboczej ds. prawa spółek, na którym będą dyskutowane kwestie związane z EPC. W związku z powyższym, wszystkich Państwa zainteresowanych tym tematem, zapraszamy do zgłaszania i przesyłania uwag i komentarzy do załączonego dokumentu do 5 lipca br. na adres: kurbanska@pkpplewiatan.pl

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika