Prawo cywilne: Zabezpieczenie wierzytelności - Porady prawne (strona: 3)

Zastaw na udziałach spółki z o.o.

Pytanie 1:"Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością negocjuje kontrakt, którego wartość kilkakrotnie przekracza jej kapitał zakładowy. Usługa realizowana na rzecz Klienta ma charakter konsultingowy, (...)

Ustanowienie współwłasności mieszkania

Chciałbym ustanowić współwłasność na lokal (mieszkanie). Nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego. Chciałbym aby u notariusza ta osoba, w tym przypadku mój rodzic mógł być współwłaścicielem (...)

Hipoteka przymusowa a służebność gruntowa

Zamierzam kupić działkę do której będzie prowadziła droga przez działkę sąsiednią. Działka ta ma 2 właścicieli (każdy ma 50% własności). Zgodzili się oni ustanowić służebność drogową (...)

Zabezpieczenie alimentów hipoteką kaucyjną

Jeżeli nieruchomość (dom) jest majątkiem odrębnym męża i obciążona jest ona hipoteką za udzielenie kredytu na wspólny cel dla małżonków, to czy żona może wystąpić do sądu o ustanowienie (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a zastaw

Czy dopuszczalne jest zabezpieczenie tej samej wierzytelności najpierw umową przewłaszczenia na zabezpieczenie w całości samochodu, a następnie dokonanie jeszcze zastawu rejestrowego na tym pojeździe? (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Jakie warunki winno spełniać "przewłaszczenie": czy można przewłaszczyć na kogoś przedmiot np. samochód, którego nie jest się właścicielem? Czy osoba, na którą przewłaszczono samochód stanie (...)

Forma prawna czynności poręczenia

Nakazem zapłaty w postępowaniu upominawczym jako poręczyciel (w czwartej kolejności wymieniona) zostałam zobowiązana do zapłaty solidarnie z pozostałymi trzema poręczycielami kwoty 20.000,-zł (...)

Roszczenia regresowe poręczycieli

Jako poręczyciel spłacam czyjś kredyt (egzekucja komornicza). Po spłaceniu mam zamiar wystąpić do sądu przeciw pozostałym poręczycielom o zapłatę mi ich stosunkowych części ze spłaconego (...)

Zabezpieczenie rzeczowe a osobiste

Jaka jest różnica pomiędzy zabezpieczeniem wierzytelności rzeczowym, a zabezpieczeniem osobistym? Chodzi mi o różnicę między tymi zabezpieczeniami zarówno z punktu widzenia dłużnika, jak i wierzyciela. (...)

Pierwszeństwo w zaspokojeniu roszczenia

Pożyczyłem znajomemu pieniądze, a wierzytelność zabezpieczyłem hipoteką. Jestem pierwszym wpisanym obecnie do hipoteki mojego dłużnika. Jednak wcześniej było ostrzeżenie w dziale III k.w. mojego (...)

Zgoda na wykreślenie hipoteki

Nieruchomość została obciążona notarialnie dobrowolną hipoteką kaucyjną na rzecz firmy X jako zabezpieczenie obrotów handlowych z tą firmą, bez udziału firmy X w czynności notarialnej. Po (...)

Obciążenie samochodu zastawem

Kupiłem samochód, który jak później się okazało, jest obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku. W dowodzie rejestracyjnym samochodu nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu zastawu. W umowie (...)

Sprzedaż w egzekucji nieruchomości a hipoteka

Nieruchomość, która ma zostać zlicytowana, posiada obciążenie w postaci hipoteki ustawowej w wysokości 100.000 zł. Nieruchomość jest szacowana na 80.000 zł. Czy w przypadku jej sprzedania za (...)

Powiadomienie najemcy o zajęciu rzeczy

Czy wynajmujący powinien powiadomić najemcę o zamiarze dokonania zastawu? Czy najemca lub wynajmujący powinien spisać przy niezależnych świadkach zastawione przedmioty?

Zastaw na rzeczach najemcy lokalu

Czy wynajmujący ma prawo do zastawu rzeczy znajdujących się w wynajmowanym lokalu, ale należących do osób trzecich? Jakie przedmioty nie podlegają zastawowi?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika