Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 40)

Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?

3.4.2012

Po upływie terminu przedawnienia wierzyciel podatkowy nie może domagać się od dłużnika (podatnika) uregulowania zobowiązania, ponieważ mimo niespełnienia powinności ze strony dłużnika, wskutek upływu terminu, określonego przepisami, nie ma możliwości wyegzekwowania należnego świadczenia. (...)

Kontrola podatkowa dokumentów kontrahenta podatnika

2.4.2012

Zgodnie z art. 274c Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od kontrahentów podatnika wykonujących działalność gospodarczą przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia (...)

Opodatkowanie przychodów osób zagranicznych osiąganych w Polsce

27.3.2012

Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, od dochodów określonych w przepisach pobierany jest w formie zryczałtowanej, czyli niezależnie od kosztów (...)

Zaświadczenia wydawane przez organy podatkowe

24.3.2012

Zaświadczenie jest aktem urzędowym potwierdzającym określony stan faktyczny lub prawny, wydawanym na żądanie wnioskodawcy. Uprawnionym do wniesienia wniosku teoretycznie jest każdy, kto ma interes prawny w potwierdzeniu faktów lub stanu prawnego, lub gdy przepis prawa wymaga takiego urzędowego (...)

Odliczenie podatku potrąconego przy wypłacie dywidendy

24.3.2012

Nowe zwolnienie polega na tym, że spółka wypłacająca dywidendę nie będzie już potrącać podatku przy wypłacie, jeśli spółka, której dywidenda się należy, spełni określone w przepisach warunki. Nowe zwolnienie ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) (...)

Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

24.3.2012

Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą więc być zwolnieni (...)

Czy, jak i kiedy można skorygować deklarację podatkową?

20.3.2012

W rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, pod pojęciem deklaracji rozumie się również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci. Zagadnienie prawa do korekty deklaracji (...)

Faktury zaliczkowe i sposób ich rozliczania

19.3.2012

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Otrzymaną zaliczkę należy udokumentować fakturą VAT niezależnie od wysokości (...)

Odliczenie podatku zapłaconego za granicą

19.3.2012

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, jeżeli podatnicy podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a umowa międzynarodowa nie zwalnia tych dochodów (...)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

19.3.2012

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to dobry sposób rozliczania się z fiskusem m.in. dla osób rozpoczynających działalność, jeżeli spodziewają się, że koszty działalności, które prawo pozwala odliczyć od podatku nie przekroczą 50% przychodu. Poznaj podstawowe (...)

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy

6.3.2012

Spadkobiercy, przyjmując spadek, przejmują także podatkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przy ustalaniu kręgu spadkobierców oraz w ogólnych kwestiach związanych z przyjęciem lub odrzuceniem spadku stosuje się przepisy prawa cywilnego. Natomiast same zasady przejścia praw i obowiązków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika