Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 42)

Podróże w kosztach firmy

10.2.2012

W niniejszym artykule przedstawimy sposób ujęcia wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby firmy oraz podróży odbywanych przez właściciela firmy w kosztach przedsiębiorstwa. Jak księgować w koszty wydatki (...)

Co pozostaje po kontroli skarbowej?

7.2.2012

Kontrola skarbowa uregulowana została w ustawie o kontroli skarbowej, a w zakresie tam nieuregulowanym stosuje się doń odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. Może ona zakończyć się na trzy sposoby i w związku z każdym kontrolowanemu (podatnikowi) przysługują inne uprawnienia do podważenia (...)

Nadużycie prawa w podatku obrotowym

7.2.2012

Nowelizacja Ordynacji podatkowej z dnia 30 czerwca 2005 r. uchyliła art. 24a oraz 24b tejże ustawy, które statuowały instytucję obejścia prawa podatkowego. Polscy podatnicy przyzwyczaili się więc do stanu w którym ich zgodna z prawem działalność zmierzająca do obniżenia obciążania (...)

Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

6.2.2012

Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli okoliczności popełnienia czynu zabronionego nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego (...)

Skutki podatkowe nieważnych czynności prawnych

30.1.2012

Powszechnie przyjęty już pogląd o pełnej autonomii prawa podatkowego w stosunku do prawa cywilnego nie oznacza, iż obrót cywilno – prawny w którym uczestniczy podatnik nie ma żadnego wpływu na jego sytuację podatkową. Czynności prawne są jednym ze źródeł powstawania (...)

Stwierdzenie nieważności decyzji w postępowaniu podatkowym

29.1.2012

Stwierdzenie nieważności jest jednym z nadzwyczajnych trybów umożliwiających wzruszenie decyzji ostatecznych, stanowiąc jeden z nielicznych wyjątków odstępstwa od trwałości decyzji ostatecznych. Możliwość wzruszenia decyzji w drodze stwierdzenia jej nieważności możliwe jest jedynie w (...)

Jak dokonać zapłaty opłaty skarbowej i jak jest ona zwracana?

29.1.2012

Stosownie do art. 8 ust. 1 nowej ustawy o opłacie skarbowej zapłata tej opłaty powinna być dokonywana gotówką lub bezgotówkowo. W celu usprawnienia załatwiania spraw w organach administracji publicznej ustawodawca wprowadził przepis upoważniający radę gminy do podjęcia uchwały (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

13.1.2012

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Zwrot podatku VAT a czynności sprawdzające

11.1.2012

Podatnik samodzielnie wykazuje kwotę podatku należnego oraz naliczonego za dany okres rozliczeniowy. W efekcie jego wyliczeń może dojść do powstania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W takiej sytuacji przysługuje mu uprawnienie do żądania zwrotu tej nadwyżki. Zanim do tego dojdzie, (...)

Kiedy wygasa zobowiązanie podatkowe?

28.12.2011

Praktycznym skutkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest to, że podatnik przestaje być zobowiązanym do zapłaty podatku lub odsetek, w całości lub w części. Podstawowym sposobem uwolnienia się od tego obowiązku jest zapłata podatku, lecz nie jest to jedyna możliwa przyczyna wygaśnięcia (...)

Zaliczki na podatek od napiwków otrzymywanych przez pracowników

28.12.2011

Podatnicy prowadzący kasyna gry mają wątpliwości, czy muszą – jako płatnicy – odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu otrzymywania przez pracowników ich firm napiwków. Często uważają, że to na pracownikach otrzymujących napiwki spoczywa obowiązek (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika