Prawo podatkowe - Artykuły (strona: 44)

Zapłata, a powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług

30.11.2011

Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi , a jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie (...)

Opodatkowanie towarów sprzedawanych „na raty”

28.11.2011

Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób opodatkowane są towary sprzedawane „na raty” wymaga określenia jak należy kwalifikować sprzedaż wedle ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) , jak wyznaczyć moment powstania zobowiązania podatkowego przy tego rodzaju (...)

Warunki zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat w majątku firmy

22.11.2011

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej często dochodzi do strat w majątku firmy z powodu np. kradzieży, czy też pożaru. W niniejszym opracowaniu wyjaśnimy kilka wątpliwości, jakie w takim przypadku nasuwają się na gruncie ustaw podatkowych. Podatnicy powinni bowiem pamiętać o tym, że (...)

Ulga na złe długi

22.11.2011

Ustawa o podatku od towarów i usług (dalej VAT) umożliwia odzyskanie podatku należnego związanego z nie zapłaconymi wierzytelnościami. Instytucja ta, potocznie zwana „ulgą za złe długi”, obwarowana jest jednak wieloma, często trudnymi do spełnienia, warunkami. Wyliczone są one (...)

Czy menedżer może rozliczać się jak przedsiębiorca?

22.11.2011

Często zdarza się, że osoba prowadząca własną firmę podejmuje jeszcze dodatkowe zatrudnienie na podstawie kontraktu menedżerskiego. Nasuwa się więc pytanie, czy przedsiębiorca może sam rozliczać dochody uzyskiwane z tego kontraktu i połączyć je razem z dochodami z działalności gospodarczej? (...)

Korzystanie z bezpłatnych programów komputerowych a podatek dochodowy

18.11.2011

W prowadzonej działalności gospodarczej w wielu sytuacjach podatnicy korzystają na potrzeby tej działalności z ogólnie dostępnych i nieodpłatnych programów komputerowych, które są udostępniane np. poprzez Internet wszystkim użytkownikom. Chociaż większość oprogramowania (...)

Transakcje z podmiotami powiązanymi

17.11.2011

W celu ograniczenia możliwości „przerzucania dochodów” pomiędzy podatnikami w celu zmniejszenia podatków, ustawodawca wprowadził przepisy nakładające na podmioty powiązane szczególne obowiązki związane z dokonywanymi pomiędzy nimi transakcjami.

Jakie skutki podatkowe wywołują transakcje powiązane?

17.11.2011

W ostatnim czasie władze skarbowe wykazują olbrzymie zainteresowanie cenami transferowymi. Nierynkowe ceny mogą wpływać na zaniżenie podstawy opodatkowania, tzn. obniżenie poziomu dochodów budżetowych. Organy skarbowe wymagają, aby ceny każdorazowo były ustalane na poziomie rynkowym, czyli (...)

Amortyzacja wkładów niepieniężnych - stan prawny na 01.01.2007

17.11.2011

Od 1.01.2007 r. dodano zapis, zgodnie z którym, w razie otrzymania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w związku z likwidacją osoby prawnej, wartość początkową stanowi ustalona przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...)

Wierzytelności nieściągalne, a koszty uzyskania przychodu

16.11.2011

Za koszt uzyskania przychodu, zgodnie z art. 22 podatku dochodowego od osób fizycznych(dalej PIT), uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawodawca wskazał jednak jednocześnie, w sposób (...)

Zaliczka, a obowiązek podatkowy

13.11.2011

Przedpłaty, zaliczki oraz zadatki otrzymywane w związku z dokonywaną później dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegają opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług ( dalej VAT ). Dotyczy to bez wyjątków obrotu krajowego, ale także ma zastosowanie(choć nie (...)

Jak ustalić przychód pracownika ze świadczeń w naturze?

9.11.2011

Ustalenie wysokości przychodu pracownika jest potrzebne dla prawidłowego wyliczenia jego zobowiązania podatkowego. Za przychody ze stosunku pracy uważa się między innymi wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika