Prawo pracy - Porady prawne (strona: 96)

Treść umowy o pracę - elementy niezbędne umowy

Jaki adres wpisać na umowie o pracę, jeżeli pracownik, z którym zawieramy umowę posiada stałe i tymczasowe zameldowanie? Adres zamieszkania jest taki sam jak tymczasowe zameldowanie.

Zwolnienie lekarskie a zwolnienia grupowe

Czy zwolnienie lekarskie chroni przed zwolnieniem grupowym, a jeśli nie, to jaka forma nieobecności może uchronić przed wypowiedzeniem w tej formie?

Wolne dni w zamian za nadgodziny

W jakich sytuacjach pracodawca może za godziny nadliczbowe przepracowane od poniedziałku do piątku zamiast wypłaty wynagrodzenia udzielać pracownikowi wolnych dni lub godzin?

Święto przypadające w sobotę a dzień wolny

W pierwszym tygodniu maja br w dniach 1, 3, 4 przypadają ustawowo wolne dni od pracy. Powstaje kontrowersja, czy słuszną jest decyzja o konieczności odpracowania dnia 2 maja w sobotę 10 maja. Kontrowersja (...)

Utrata zaufania do pracownika na wychowawczym

Mam pracownika (główną księgową) zatrudnioną na czas nieokreślony, aktualnie przebywającą na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Tuż przed skorzystaniem przez pracownika ze zwolnienia (...)

Dni wolne a ukończenie lat 14 przez dziecko

Pracownik twierdzi, że dziecko ma 14 lat dopóki nie ukończy lat 15 i domaga się dni wolnych na dziecko, które skończyło już lat 14. Jak to należy rozumieć?

Wynagrodzenie kobiety w ciąży (dodatek nocny)

Od pięciu lat jestem pracownikiem jednej firmy. W chwili obecnej jestem zatrudniona na czas określony. Pracowałam w systemie zmianowym. Teraz - w okresie ciąży pracodawca nie wypłaca mi dodatku za (...)

Brak odpowiedzi na ofertę zawarcia porozumienia

Czy pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na zgłoszoną przez pracownika ofertę rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron? Jakie są skutki prawne braku odpowiedzi?

Zwolnienie dyscyplinarne a świadectwo pracy

Czy można w świadectwie pracy wpisać pracownikowi jako sposób rozwiązania umowy o pracę zwolnienie dyscyplinarne zgodnie z art. 52 par1 pkt. 1kp?

Przeniesienie pracownika do innego biura

Jak w świetle prawa pracy wygląda "przeniesienie służbowe"? Czy pracownik przenoszony przechodzi dokładnie na tych samych warunkach, z zachowaniem przywilejów i czy może negocjować np. wartość (...)

Pożyczka dla pracownika w braku ZFŚS

Czy zakład pracy nie posiadający funduszu socjalnego może udzielić swojemu pracownikowi pożyczki na cele socjalno - mieszkaniowe?

Przejęcie pracownika przez inną firmę

Czy istnieje możliwość dogadania się między sobą dwóch zakładów pracy, aby przekazać sobie pracownika z jednego zakładu pracy do drugiego, oczywiscie w celu zatrudnienia go z całym ''dobrodziejstwem (...)

Dochodzenie roszczeń od upadłego

Moja firma została postawiona w stan upadłości. Wynagrodzenie zaległe i obecne za pracę nie zostało wypłacone od września 2001 do dnia dzisiejszego. Zostałem zwolniony 15 grudnia, do tego czasu (...)

Odprawa a prowadzenie gospodarstwa rolnego

Jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Wszystkim pracownikom przysługuje odprawa (zwolnienie grupowe). Mam gospodarstwo rolne, które jest w dzierżawie. Nie prowadzę go. (...)

Technikum wieczorowe a staż pracy

Czy technikum wieczorowe 3-letnie na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej jest wliczane do stażu pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika