Prawo pracy: Pozostałe - Porady prawne (strona: 15)

Odpowiedzialność Policjanta za szkodę

Policjanci jadący w kolumnie nie zachowali wymaganych środków ostrożności w wyniku czego jeden radiowóz najechał na drugi. Powstała szkoda w mieniu albowiem dwa pojazdy zostały uszkodzone. Postępowanie (...)

Czynności z zakresu prawa pracy w urzędzie

Czy dopuszczalne jest, by w starostwie powiatowym czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec "pozostałych pracowników urzędu" (art. 4 pkt 4 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych) (...)

Wypłata odprawy pośmiertnej po pracownicy

Zmarła pracownica miała dziecko i wstąpiła w drugi związek małżeński. Prawa rodzicielskie zachował ojciec biologiczny. Czy odprawa pośmiertna ma zostać wypłacona do rąk dziecka, ojca czy ojczyma?

Urlop na żądanie dla nauczyciela

Jak realizować przepis z Kodeksu Pracy odnośnie czterech dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, które powinien udzielić pracodawca, które pracownik może wziąć nawet na telefon, jeżeli pracownik (...)

Przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy

Przy schyleniu się po torbę służbową w drodze do pracy (bez przewrócenia się i uderzenia o cokolwiek) doszło do uszkodzenia stawu kostnego. Zakład pracy (inspektor) nie potraktował tego rodzaju (...)

Odmowa dopuszczenia pracownika do pracy

Pracownik przywrócony do pracy, na podstawie prawomocnego wyroku, zgłosił się do pracy celem jej podjęcia. Nie został jednak wpuszczony przez portiera, który poinformował go, że szef wniósł (...)

Godziny ponadwymiarowe dla dyrektora szkoły

Czy dyrektor szkoły korzystający z tytułu zajmowanego stanowiska ze zniżki godzin, może mieć godziny ponadwymiarowe i w jakiej wysokości? Np. 3 godz. obowiązkowe i 10 ponadwymiarowych.

Zatrudnienie pracownika a zgłoszenie bez NIP

Spółka z o.o. jest po rejestracji w KRS, obecnie czekamy na wydanie NIP w US. Czy jest prawnie możliwe, żeby zawrzeć umowę z pracownikami od 1 kwietnia, bez numeru NIP, a w przypadku uzyskania go (...)

Dofinansowanie szkolenia nauczyciela

Nauczycielka wychowania fizycznego po przebytym urlopie macierzyńskim i po powrocie do pracy na okres trzech tygodni - na wniosek lekarza - udaje się z dniem 3 stycznia 2007 r. na urlop roczny dla poratowania (...)

Przeniesienie pracownika samorządowego

Jestem zatrudniona na stanowisku Kierownika w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Ośrodek pomocy jest odrębną jednostką podległą Urzędowi Gminy, moim pracodawcą jest Wójt Gminy. Czy Wójt Gminy (...)

Dopuszczalna przerwa w stażu nauczyciela

Nauczycielka jest w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego. Aktualnie jest w ciąży. Z przyczyn zdrowotnych będzie musiała iść na zwolnienie na kilka miesiące przed terminem porodu. Jakiego (...)

Wymóg niekaralności pracowników socjalnych

Pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zatrudniony od szeregu lat, ostatnio na stanowisku p.o. kierownika Ośrodka, został w maju 2004r. skazany z art. 270 paragraf 1 k.k. Ten pracownik przed (...)

Wysłuchanie pracownika przed nałożeniem kary

Nauczyciel wychowania fizycznego, zgodnie z zatwierdzonym planem zajęć dydaktycznych miał prowadzić zajęcia na sali sportowej. Z uwagi na małą ilość uczniów, udał się z nimi do sklepiku szkolnego (...)

Wypadek przy pracy a umowa zlecenia.

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenia uległ wypadkowi w czasie wykonywania zleconych prac. Czy dla tego pracownika sporządza sie protokół powypadkowy? Jakie uprawnienia co do świaczeń (...)

Finansowanie nagród w konkursach z ZFŚS

W firmie pracownicy spółki tworzą koło wędkarskie. Firma zorganizowała zawody wędkarskie dla pracowników. Dla zwycięzców przygotowano nagrody (o wartości 400, 200 i 50 zł). Czy nagrody mogą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika