Prawo spółek - Porady prawne (strona: 32)
Likwidacja spółki cywilnej
Czy do likwidacji spółki cywilnej z dniem 31.12.2003 należałoby zrobić teraz aneks do umowy o czasie trwania spółki do 31.12.2003, czy tylko wystarczy oświadczenie wspólników o likwidacji np. (...)
Obowiązki związane z likwidacją spółki cywilnej
Jakie czynności cywilnoprawne musimy wykonać w przypadku likwidacji spółki cywilnej za zgoda obu współników?
Założenie fundacji
Chcemy zalożyć fundację rozwoju przedsiębiorczości lokalnej. Jak założyć fundację? Jest grupa ludzi, mamy statut. Jaki może być najmniejszy majątek fundacji, jak musi być udokumentowany? Wjakim (...)
Oznaczenie pełnomocnika w wniosku o wpis
We wniosku o założenie spółki jawnej KRS -W1 jest miejsce na wpisanie pełnomocnika procesowego. Co należy w tym miejscu wpisać, czy jednego ze wspólników czy nazwę firmy czy coś innego?
Kapitał rezerwowy w sp. z o.o.
Spółka z o.o. podała w pozwie że wystawiłem weksel własny z datą i kwotą, co jest nieprawdą ponieważ wystawiłem weksel in blanco / na wekslu był tylko podpis/ Dowiedziałem się że po otrzymaniu (...)
Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy
Co powinno się znajdować obligatoryjnie na listowniku (papierze firmowym) firmy?
Doręczanie pism spółce
Byłem członkiem zarządu w spółce. Zarząd był dwuosobowy. Wspólnie wnioskowaliśmy o ogłoszenie upadłości spółki. Postępowanie upadłościowe syndyk prowadzi już 2,5 roku. Do sądu okręgowego (...)
Utworzenie spółki z partnerem zagranicznym
Czy istnieje możliwość utworzenia spółki cywilnej z obcokrajowcem, który bywa często w Polsce? Jaka może być inna ewentualność? Ma on ciekawe kontakty handlowe, ja możliwość wykonania wyrobu. (...)
Przejęcie spółki cywilnej
Czy spółka cywilna może zostać przejęta przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gosodarczą, bez umowy o rozwiązaniu spółki cywilnej przy założeniu, że od chwili przejęcia (...)
Oddział jako strona umowy cywilnoprawnej
Kto może być stroną umowy w umowach cywilnoprawnych w przypadku zarejetrowanego w KRS oddziału firmy zagranicznej : firma macierzysta, czy może być sam oddział.
Sposoby likwidacji spółki cywilnej
Moja żona ze swoją siostrą prowadzą spółkę cywilną. Który z wariantów zlikwidowania spółki cywilnej będzie najtańszy i najmniej skomplikowany: 1. Zaprzestanie działalności i likwidacja (...)
Zdolność sądowa wspólników spółki cywilnej
Pytanie dotyczy spółki cywilnej. Czy kierując sprawę na drogę postępowania sądowego w trybie upominawczym należy pozwać wszystkich wspólników, czy ewentualnie można wybrać jednego z nich, (...)
Pełnomocnictwo do prowadzenia przedsiębiorstwa
Mój znajomy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zaproponował mi udzielenie pełnomocnictwa ogólnego do prowadzenia przedsiębiorstwa. Do czego dokładnie upoważnia mnie to pełnomocnictwo, (...)
Rodzaje prokury
Jeżeli prokurent może działać łącznie z jednym wspólnikiem lub z prokurentem to jaki to rodzaj prokury?
Dopłaty w spółce cywilnej
Prowadzę działalność gospodarczą z dwoma wspólnikami, w ramach zawartej wcześniej umowy spółki cywilnej (zyski i straty są rozliczane w równych częściach). Chcę ze swojego majątku osobistego (...)
Pełnomocnictwo w działalności gospodarczej
Brat prowadzi działalność gospodarczą , czy wystarczy pełnomocnictwo notarialne do prowadzenia firmy w pełnym zakresie, oczywiście za jegą zgodą i czy mogę mieć pieczątkę do wystawiania niektórych (...)
Zmiana w składze wspólników a aktualizacja wpisu
Czy na liście wspólników przesyłanej do właściwego sądu prowadzącego rejestr przedsiębiorców KRS, należy zamieszczać jakieś dodatkowe informacje po skreśleniu niektórych wspólników z listy (...)
Umorzenie udziałów w związku ze smiercią wspólnika
Czy w związku z śmiercią wspólnika Zarząd może zastosować umorzenie automatyczne udziałów z czystego zysku i czy do tego umorzenia wystarczy uchwała Zarządu? Umowa spółki wyklucza wstąpienie (...)
Powołanie prezesa sp .zo.o.
Czy Walne Zgromadzenie odbywające sie np. w dniu 20.06 może powołać prezesa spółki z datą wsteczną np. 01.06.?
Brak zgłoszenia aktualizacyjnego do KRS
Jakie są konsekwencje nie złożenia do KRS wniosku o wykreślenie informacji o jedynym akcjonariuszu spółki w przypadku zbycia przez jedynego akcjonariusza symbolicznej jednej akcji imiennej, w wyniku (...)
Oznaczenie przedsiębiorstwa
Czy można nazwać firmę używając nazwiska znanej osoby, np. Picasso? Czy można użyć w nazwie firmy nazwy miasta, ale takiego, z którym się nie ma nic wspólnego?
Forma pełnomocnictwa na walne zgromadzenie
W jakiej formie powinno być udzielone pełnomocnictwo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? Zgodnie z 412 paragraf 2 KSH chodzi o formę pisemną pod rygorem nieważności. Czy w związku (...)
Wyodrębnienie oddziałów i zmiana nazwy sp.zo.o.
Spółka zmienia firmę (nazwę) na inną, o tym musi być powiadomiony KRS. Jednakże firma dodatkowo wydziela z siebie oddziały które jednak nie będą wyodrębnionymi wewnętrznie jednostkami opodatkowanymi (...)
Obciążenie majątku spółki cywilnej
Wraz ze wspólnikiem dzielimy majątek spółki cywilnej w skład którego wchodzą grunty z domkami letniskowymi i restauracją. Pod zastaw gruntów z domkami za zgodą wspólnika wziąłem kredyt z banku. (...)
Urlop dla pracującego na własny rachunek
Czy przysługuje urlop osobie fizycznej prowadzącą działalność gospodarczą ? Nigdzie nie mogę się tego doszukać, a wydaje się, iż tak samo pracuję jak inne osoby zatrudnione np. na umowę o (...)
Dochodzenie roszczeń od upadłego
Moja firma została postawiona w stan upadłości. Wynagrodzenie zaległe i obecne za pracę nie zostało wypłacone od września 2001 do dnia dzisiejszego. Zostałem zwolniony 15 grudnia, do tego czasu (...)
Zasady zakładania i prowadzenia fundacji
Jakie warunki muszą być spełnione przy zakładaniu fundacji, której działalność związana byłaby z kultura i sztuką? Na jakich warunkach taka fundacja może prowadzić działalność gospodarczą? (...)
Umowa między jedynym wspólnikiem a spółką
Na podstawie art. 173 par. 2 kodeksu spółek handlowych, czynności prawne dokonywane pomiędzy jedynym wspólnikiem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu, a spółką, wymagają dla swej (...)
Założyciel spółki a objęcie akcji
Czy założyciel spółki akcyjnej może nie objąć akcji zakładanej spółki?
Udział prokurenta w decyzji o absolutorium
Czy prokurent ma prawo głosowania w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Spółki Akcyjnej na posiedzeniu Walnego Zgromadzenia?
Zmniejszenie nominalnej wartości akcji
Jakie procedury stosuje się przy zmniejszeniu wartości nominalnej akcji?
Pełnomocnictwo i reprezentowanie firmy
Czy pełnomocnik firmy musi mieć umowę o pracę lub innego rodzaju prawne powiązanie z firmą. Jak ta sprawa wygląda, jeżeli pełnomocnikiem jest mąż właścicielki firmy.
Głosowanie przez pełnomocnika w swojej sprawie
Czy członek Rady Nadzorczej /nie będący akcjonariuszem/ posiadający pełnomocnictwo akcjonariusza na zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy może głosować w swojej sprawie, np. przy udzielaniu (...)
Wspólnik spółki cywilnej jako przedsiębiorca
Czy zawsze bezwzględnie koniecznie jest, aby wszyscy wspólnicy w spółce cywilnej indywidualnie złożyli odpowiednie wnioski o wykreślenie z ewidencji? A co w sytuacji, gdy ci wspólnicy nadal zamierzają (...)
Działalność gospodarcza, a pełnoletność
Czy osoba niepełnoletnia (mająca 16 lat) może założyć i prowadzić działalność gospodarczą?
Reprezentacja spółki cywilnej
Czy biorąc udział w przetargu na dokumentach zawartych w ofercie złożonej przez spółkę cywilną muszą być podpisy wszystkich wspólników spółki, czy wystarczy jednego z nich?
Miejsce złożenia wniosku o wpis do KRS
Zamierzam założyć spółkę jawną. Siedziba firmy będzie w innym województwie (moje miejsce zamieszkania) a miejsce wykonywania działalności w innym (sklep). Gdzie mam złożyć wniosek o rejestrację (...)
Sezonowy wynajem pokoi
Moi rodzice, obydwoje na emeryturze, posiadają dom w miejscowości uzdrowiskowej i wynajmują prywatne kwatery (cztery pokoje). Czy muszą w związku z tym zarejestrować działalność gospodarczą i (...)
Współwłasność udziałów w sp. z o.o.
Czy można doprowadzić do scalenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej w tym celu, tak by łącznie dotychczasowi wspólnicy spółki z o.o., (...)
Spadek wartości aportu
Czy wartość wprowadzonego aportu np. w formie samochodu czy komputera zaliczana może być do kapitału założycielskiego? Czy spółka musi w jakiś sposób wyrównywać utratę wartości przedmiotów (...)
Masz inne pytanie do prawnika?